Oficjalnie UCI zrezygnowało z prowadzenia Pucharu Świata 4X, ale nie zaniechało przeprowadzenia najważniejszej imprezy, czyli Mistrzostw Świata 4X. Tegoroczna edycja odbyła się podczas festiwalu Out of Bounds w Leogangu. Na zawody wybrała się także pokaźna ekipa polskich zawodników.

Tomas Slavik

Wśród mężczyzn najszybszy był Czech Tomas Slavik, który po raz kolejny w tym sezonie dominuje na torach 4X. Drugie miejsce zajął jego rodak Michael Mechura, a trzecie Szwajcar Simon Waldburger. Polacy, którzy wystartowali w zawodach zajęli następujące miejsca: 16. Piotr Paradowski, 31. Marcin Stefaniuk, 32. Maciej Chmiel, 35. Gustaw Dądela, 36. Robert Kulesza, 38. Jakub Klein, 42. Mariusz Jarek.

Wśród kobiet najlepsza była Brytyjka Katy Curd, która wyprzedziła Holenderkę Anneke Beerten oraz Niemkę Steffi Marth. W zawodach wystartowała także jedna Polka, aktualna Mistrzyni Polski Natalia Piwowarczyk. W kwalifikacjach zajęła przedostatnie miejsce (15 na 16), a w finałach poprawiła swój rezultat i uzyskała 12 miejsce.