Ósmego maja w urokliwym, nieczynnym kamieniołomie Lipówka w Rędzinach koło Częstochowy dokonał się dzięki przychylności i wsparciu wójta Rędzin Pawła Militowskiego I PUCHAR WÓJTA RĘDZIN XC ELIMINATOR – kontynuacja zeszłorocznej imprezy, za organizację której gmina Rędziny zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na jurajski produkt roku 2015. Dokonał się także I PUCHAR PUMP TRACK BATTLE na specjalnie do tego wykonanym torze dualowo- pump track’owym. Kamieniołom potwierdził po raz kolejny, że jest miejscem wyjątkowym. Nie zawiodła aura uatrakcyjniając zawody całym wachlarzem zjawisk pogodowych. Nie zawiedli widzowie, ale przede wszystkim około 100 zawodników XC ELIMINATORA i I PUCHARU PUMP TRACK BATTLE, a wśród nich cudownie wkręcone we współzawodnictwo dzieciaki.

Otwarcie toru w Rędzinach: XC Eliminator oraz Puchar Pump Track Battle

Zawodnicy XC ELIMINATORA zmagali się z liczącą 550 metrów trasą zawodów gruntownie przebudowaną i uatrakcyjnioną w porównaniu z tą z roku ubiegłego. Na ścieżkach kamieniołomu zbudowano wiele przeszkód, między innymi dropy, ale już samo podłoże ścieżek było sporym wyzwaniem, bowiem w całej rozciągłości to kamień wapienny, dość zdradliwy przy dużych prędkościach. Wielkim atutem XC było zaprojektowanie trasy tak, by nie premiować tylko zawodników zjazdowych czy tylko zawodników podjazdowych. Każdy z nich mógł w trakcie wyścigu obrać linię zjazdu „chicken line” prowadzącą dwoma dodatkowymi zakrętami, ale dłuższą. Można było jednak zdecydować się na „hard line” poprowadzoną po stromym zboczu zakończonym drewnianym gapem. Start w czwórkach, eliminacja dwóch słabszych. Trasa wytyczona w trudnym terenie, najeżona podjazdami oraz technicznymi zjazdami, widowiskowy start oraz bezpośrednia walka bark w bark to gwarantowane emocje dla uczestników i oglądających, tym bardziej, że ci drudzy niemal całą trasę mogli śledzić od startu do mety z jednego miejsca. W XC w kategorii women zwyciężyła Anna Blukacz, na drugim miejscu uplasowała się Karolina Kasprzyk. W kategorii junior zwycięzcą został Piotr Śliwiński, drugie miejsce zajął Patryk Dąbek, trzeci był Jakub Obzejda, czwarty Jakub Żyto. W mastersach najlepszy okazał się Wojciech Śliwiński, za nim kolejno na metę przybyli Aleksander Mieszczak, Gracjan Szlagor i Baldy Pink (Łukasz Rawicki). W kategorii open najlepszy czas osiągnął Motyka, z drugim czasem trasę pokonał Maciej Stępień, po nim na metę dojechał Mateusz Ułamek, czwarty był Łukasz Hyrchel.

W I PUCHARZE POLSKI PUMP TRACK BATTLE zawodnicy konkurowali w wyścigach bezpośrednich, w związku tym niesamowicie emocjonujących. W kategorii women najlepsza okazała się Inka Januła, która w ostatnich eliminacjach pokonała Annę Domagałę, trzecia była Jolanta Jastrząb, czwarta Sylwia Szarek. W mastersach pierwsze miejsce przypadło Grzegorzowi Dendysowi, drugi był Jakub Durlik, trzeci Tomasz Ostrowski, który z kolei wyprzedził Michała Rogulę. W kategorii open, gdzie zwycięzców czekały dodatkowe nagrody pieniężne, zwyciężył Dominik Nienart wyprzedzając Bartosza Giemzę. Na trzecim miejscu uplasował się Michał Łuczyński, czwarty był Łukasz Szachno. W juniorach zwycięzcą okazał się Filippo Rawicki, drugi był Michał Dendys, trzecie miejsce przypadło Oskarowi Piance, zaś czwarte Danielowi Tycowi.

Poza kategoriami pucharowymi odbywały się zmagania dzieci w ramach KIDS PUMPTRACK BATTLE. Wśród chłopców rocznik 2005-2008 najlepsi okazali się kolejno Beniamin Szarek, Filip Koziołek, Tobiasz Szarek i Kuba Szarek. W kategorii chłopcy 2002-2004 zwyciężył Wojciech Dendys, drugi był Wściekły Byczek (Iwo Rawicki), Mateusz Kwasek zajął trzecie miejsce, zaś czwarte – Piotr Sosnowski. Najlepszą w kategorii dziewczynki 2002-2008 była Matylda Jureczko, drugie miejsce przypadło Julii Militowskiej, trzecie – Vesnie Wojciechowskiej, czwarta była Maja Jędrzejczyk. Na wszystkich zwycięzców czekały okazałe statuetki i puchary oraz nagrody rzeczowe.

To dopiero pierwsza edycje, następne kolejno 17 lipca i 11 września tego roku. Po zakończeniu wszystkich trzech edycji wyłonieni zostaną generalni zwycięzcy PUCHARU WÓJTA RĘDZIN XC ELIMINATOR i I PUCHARU POLSKI PUMP TRACK BATTLE w poszczególnych kategoriach.