W ubiegły weekend odbyła się druga runda iXS Pucharu Europy DH, która miała miejsce w niemieckim Willingen. Na starcie stanęło ponad 300 zawodników reprezentujących 26 krajów. Ostatecznie na koniec weekendu najlepsi okazali się Jure Zabjek oraz Monika Hrastnik.

iXS Puchar Europy DH 2017 #2: Jure Zabjek i Monika Hrastnik triumfują w Willingen

Po raz drugi w historii wyścig iXS Pucharu Europy DH był częścią festiwalu rowerowego w Willingen, a to oznaczało weekend pełen rowerowych atrakcji. Głównym punktem był najwyższej klasy wyścig zjazdowy, ale do Willingen zjechało się mnóstwo widzów oraz zawodników, którzy wzięli udział również w pozostałych imprezach. Podczas festiwalu odbyły się Mistrzostwa Niemiec w enduro, maraton rowerowy z ponad 1800 uczestnikami, czy zawody na pump tracku. W przerwach między wyścigami ponad 35.000 widzów, którzy zjechali do tej małej niemieckiej miejscowości, miało okazję zwiedzić strefę EXPO, w której wystawiało się ponad 150 marek. Jednak to wyścig zjazdowy był główną atrakcją weekendu.

Jure Zabjek

W piątek odbyły się oficjalne treningi. Trasa została zmodyfikowana w środkowej części, aby uzyskać bardziej płynne linie i pominąć bardziej zniszczone części trasy bike parkowej. Niestety pogoda nie dopisała i nie mogło być gorzej, ponieważ przez cały dzień mocno padało, a nowe odcinki zamieniły się w jeden wielki błotny potok.

Kwalifikacje

Na szczęście w sobotę było lepiej, akurat na przejazdy kwalifikacyjne. Wśród pań rywalizację zdominowała Słowenka Monika Hrastnik (Blackthorn), która z czasem 2.39:733 wyprzedziła o 5.4s swoją najgroźniejszą rywalkę, Portugalkę Filipę Peres (MS Racing Portugal). Trzecie miejsce zajęła Austriaczka Simone Wechselberger (MS-Mondraker B-Team).

Ondrej Stepanek

Kwalifikacje panów, to z kolei zwycięstwo Słoweńca Jure Zabjeka (Unior Tools Team). Czas dnia 2.18:324 tylko utwierdził widzów w przekonaniu, że po zwycięstwie w Kranjskiej Gorze jest faworytem również i w Willingen. Drugie miejsce z bardzo niewielką stratą zajął Czech Ondrej Stepanek (CTM Racing Team), a trzeci był Nowozelandczyk Matt Walker (Cube Global Squad).

Finały

W porównaniu do piątku, to niedzielna pogoda była spełnieniem marzeń: piękne słońce, sucha trasa i wysokie temperatury. Wszystko to sprawiło, że fani tłumnie stawili się przy trasie i zapowiadał się bardzo ekscytujący wyścig.

Valentina Höll

Po ostatniej sesji treningowej na starcie stanęli mastersi. Najlepszy czas uzyskał Niemiec Willi Lützeler (Cube). Podium uzupełnili jego rodacy, drugi był Robin Mölders (Bikemeister.de), a trzecie miejsce zajął Frank Hedwig (RAD-ART).

W kategorii U17 ponownie bezkonkurencyjna była Valentina Höll (Sram TLD Racing), która z czasem 2.32:096 uzyskała najlepszy czas dnia wśród wszystkich pań! Wśród mężczyzn U17 najlepszy był Szwajcar Janosch Klaus (Team Project), drugie miejsce zajął jego rodak Leo Forrer, a trzeci był Estończyk Robert Johanson (Fun Times Crew).

Monika Hrastnik

Elita kobiet to potwierdzenie dominacji Moniki Hrastnik, która bez większych problemów zwyciężyła z czasem 2.32:861. Drugie miejsce zajęła 19-letnia Niemka Sara Böhm (Team Cube), która była najszybszą reprezentantką swojego kraju tego dnia. Podium uzupełniła Filipa Peres. Na szóstym miejscu sklasyfikowana została jedyna Polka w zawodach Sonia Skrzypnik, która straciła do zwyciężczyni 8.47s.

Petr Folvarcný

Czech Petr Folvarcný (Kellys Factory Team) wygrał w kategorii U19 i tym samym zaliczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Drugie miejsce zajął Niemiec Simon Maurer (Sram Young Guns), a trzeci był Niemiec Mika Hopp (GZ Racing). Na piętnastym miejscu ukończył zawody Polak Tomasz Raczyk (Gravity Revolt). Z kolei w kategorii U19 pań, jedyną zawodniczką była Austriaczka Sabrina Wibmer (Ride Free Osttirol/Dolomite Bike).

Elite men podium

Super finał elity mężczyzn został rozpoczęty przez reprezentanta RPA Johanna Potgietera (Team Racing Dudes). Dzięki świetnemu czasowi 2.17:839, rozgościł się na dłuższą chwilę na fotelu lidera i ze spokojem obserwował jak kolejni zawodnicy są wolniejsi. Dopiero Szwajcar Basil Weber (Team Project) pokonał go o ponad 2 sekundy, ale tuż po nim lepszy czas ustalił Słowak Rastislav Baranek (Kellys Factory Team). Na starcie zostało wtedy tylko pięciu zawodników. Słoweniec Miran Vauh (Blackthorn) uzyskał gorszy czas, a Czech Stanislav Sehnal (Banshee Bikes) był lepszy o zaledwie setne sekundy. Również Matt Walker był niewiele szybszy, a Czech Ondrej Stepanek (CTM Racing Team) przekroczył metę ze stratą ponad 4 sekund. Ostatecznie tylko Jure Zabjek mógł zmienić jeszcze cokolwiek. Po zwycięstwie w pierwszej rundzie i pod nieobecność największego rywala – Sławka Łukasika (NS Bikes Factory Racing), który startował w krajowym pucharze – ostatecznie udźwignął presję i z czasem 2.12:617 wygrał zawody.

Festiwal rowerowy w Willingen zawsze jest warty odwiedzenia, ponieważ posiada idealne składniki do perfekcyjnej imprezy, również dzięki organizacji iXS Pucharu Europy DH. Trzecia runda pucharu zabierze nas do austriackiego Schladming i nie możemy się już jej doczekać by sprawdzić czy Jure Zabjek zgarnie trzecie zwycięstwo z rzędu.

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com