Przedostatni wyścig sezonu iXS Pucharu Europy DH odbył się w miniony weekend w czeskim Spicaku. W zawodach wzięło udział 250 zawodników z 24 krajów, a najszybsi na koniec weekendu okazali się Czech Rastislav Baranek oraz Niemka Sandra Rübesam.

iXS Puchar Europy DH 2017 #4: Baranek i Rübesam triumfują w Spicaku

Pomimo faktu, że mamy dopiero połowę wakacji, iXS Puchar Europy DH zbliża się do końca tegorocznej serii. Czwarta z pięciu zaplanowanych rund odbyła się w Spicaku w Czechach. Ten mały bike park po środku lasu Bohemian jest bardzo znanym europejskim ośrodkiem rowerowym i ma już wyrobioną markę od bardzo dawna. Jednak specjalnie na tegoroczne zawody znana trasa Struggle Trail została przebudowana prawie w całości i była zaskoczeniem dla wielu zawodników.

Trasa nie należy do najdłuższych, bo jej długość to zaledwie 1800 metrów, ale za to oferuje 320 metrów przewyższenia i świetny miks zróżnicowanych odcinków – od najeżonych korzeniami, aż po naturalne rock gardeny i płynne leśne sekcje. W tym roku dokonano kilku zmian dodając jeszcze więcej sztucznych przeszkód i zwiększając ogólną płynność przejazdu.

Sławek Łukasik

W piątek warunki na trasie nie mogły być lepsze: słońce i umiarkowane temperatury były w sam raz na treningi. Zawodnicy mieli możliwość dokładnego sprawdzenia trasy i wyszukania najszybszych linii. Jednak prognozy pogody mówiły, że za chwilę ten stan rzeczy się zmieni…

Na szczęście w sobotę okazało się, że prognoza pogody się myliła i poranek przywitał zawodników pięknym słońcem. Po ostatnich sesjach treningowych rozpoczęły się kwalifikacje. Na koniec dnia najszybszym zawodnikiem okazał się Nowozelandczyk Matthew Walker (Cube Global Squad), który uzyskał czas 3.04,671 min. Drugi w kwalifikacjach był lider klasyfikacji generalnej Słoweniec Jure Zabjek (Unior Tools Team). Wśród pań najlepszy czas uzyskała Niemka Sandra Rübesam (Nukeproof Factory) – 3.34,064 min.

Jure Zabjek

Niedziela przywitała uczestników deszczem, ale tuż po ostatnim treningu przestało padać. Jednak była to tylko krótka przerwa przed kolejną porcją deszczu. Na szczęście słońce ponownie pojawiło się w trakcie wyścigu i pozwoliło dokończyć zawody w komfortowych warunkach.

Jako pierwsi na starcie stanęli mastersi. Swoje pierwsze zwycięstwo w iXS Pucharze Europy DH odniósł Niemiec Frank Hedwig (Rad-Art), a tuż za nim był obecny Mistrz Niemiec Dominik Dierich (Trek AmperRad) oraz Szwajcar Fabian Buschor (RSF).

Valentina Höll

W kategorii U17 kolejne zwycięstwo zgarnął Nowozelandczyk Blake Ross (Revolution Products NZ), który chwilę wcześniej wygrał zawody serii Rookies Cup w Saalbach oraz Pucharu Niemiec DH w Ilmenau. Trzy tytuły w trzy tygodnie? Wygląda jak dobrze zapowiadająca się kariera! Drugie miejsce zajął Czech Martin Brza (Banshee Bikes), a trzeci był Fin Anton Metsärinta (Specialized). Wśród dziewczyn U17 najszybsza ponownie była Austriaczka Valentina Höll (Sram TLD Racing).

W kategorii U19 najszybszy był Argentyńczyk Valentin Ricca (Argenteam), który o zaledwie tysięczne sekundy wyprzedził Słoweńca Rudiego Pintara (Sinter Brakes Team). Podium uzupełnił Szwajcar Pascal Reusser (Hot-Trail Racing).

Sandra Rübesam

To był bardzo udany wyścig dla niemieckiej reprezentacji w elicie kobiet. Co prawda krajowa mistrzyni nie mogła wziąć udziału w zawodach, ale vice-Mistrzyni Kraju, Sandra Rübesam, wygrała zawody z ponad pięciosekundową przewagą nad swoją rodaczką Niną Hoffmann (ERST Racing Team). To były zdecydowanie ich najlepsze wyniki w historii startów w iXS Pucharze Europy DH! Podium uzupełniła Czeszka Jana Bartova (Bikeplac racing), a tuż za nią uplasowała się liderka rankingu Słowenka Monika Hrastnik (Blackthorn).

W wyścigu elity mężczyzn byliśmy z kolei świadkami małej niespodzianki. Zarówno Walker jak i Zabjek nie byli w stanie uzyskać dobrego rezultatu z kwalifikacji i ukończyli zawody poza podium. Najszybszym zawodnikiem okazał się Czech Rastislav Baranek (Kellys Factory Team), który po raz pierwszy w karierze wygrał zawody serii iXS Pucharu Europy DH. Dotychczas jego najlepszymi rezultatami było szóste miejsce w Kranjskiej Gorze czy czwarte w Willingen.

Rastislav Baranek

Niestety 22-letni Czech nie mógł wziąć udziału w ceremonii rozdania nagród. Powodem jego absencji był upadek tuż za metą, podczas którego uszkodził kolano i musiał zostać odwieziony do szpitala. Drugie miejsce zajął Austriak Andreas Kolb (MRC Saracen Racing Team), a trzeci był Szwajcar Felix Klee (Team Project).

Słoweniec Jure Zabjek (Unior Tools Team) ukończył zawody poza podium (5 miejsce), ale mimo to udało mu się utrzymać pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Dotychczas uzbierał 1035pkt (263pkt więcej niż Baranek) i na jedną rundę przed końcem tylko totalne nieszczęście może zabrać mu końcowy tytuł.

W zawodach wzięli udział również nasi rodacy. Najszybszy z nich był Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing), który zajął szóste miejsce w elicie mężczyzn. Może gdyby nie konkretna gleba podczas treningów połączona z wizytą w szpitalu, to może powalczyłby o zwycięstwo? Drugim z Polaków, który wziął udział w zawodach był Tomasz Raszyk (Born2Bike). Zajął on 10 miejsce w kategorii U19.

Four races in the book, one last race to go! This final round of the iXS European Downhill Cup invites the European Downhill Elite to the former World Cup track in Leogang (Austria) in mid-September. In the meantime, the iXS Downhill Cup continues with the first race of the iXS Swiss Downhill Cup in Schönried.

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert