Zawody Pucharu Świata, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Polski, edycja cyklu Polish Open oraz impreza Timing Days – w tym sezonie fani four crossu, którzy tłumnie stawiają się na Słonecznej Polanie w Szczawnie-Zdroju, nie będa mogli narzekać na nudę. Pierwsze zawody – 4X Festina Night Race / Pro Tour 2012 – odbędą się już 5 maja.

Jeśli śledzicie nasze profile na Facebooku (facebook.com/sunnymeadow4xcourse) lub Twitterze (twitter.com/4x_poland), z pewnością orientujecie się mniej więcej, co słychać w Szczawnie-Zdroju przed zaplanowanymi na maj zawodami. Zbierzmy jednak wszystkie najważniejsze informacje, dotyczące zawodów 4X Festina Night Race 2012, w jedną całość.

Jak już pewnie wiecie, w tym sezonie – po dwóch edycjach Pucharu Europy (Euro Fourcross Series) – szczawieńska impreza została włączona do nowej serii Pucharu Świata – 4X Pro Tour 2012. „Porzucony” przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) cykl został przejęty przez Brytyjczyków – organizatora imprez 4X i DH Chrisa Robertsa oraz wybitnego zawodnika Scotta Beaumonta (który w ubiegłym roku gościł w Szczawnie po raz pierwszy). Słoneczna Polana będzie drugim przystankiem nowego cyklu, jak również jedyną „debiutantką” w wybranym gronie tras, doskonale znanych miłośnikom four crossu (Houffalize, Belgia – 14.04, Szczawno-Zdrój, Polska – 5.05, Val di Sole, Włochy – 2.06, Fort William, Wielka Brytania – 9.06, Willingen, Niemcy – 15.06).

Jak zawsze liczymy na obecność polskiej i światowej czołówki, w szczególności aktualnych mistrzów globu – Czecha Michala Prokopa i Holenderki Anneke Beerten. Na pewno nie zabraknie naszych „starych” znajomych – Tomasa Slavika, Michala Marosiego, Joosta Wichmana, Kamila Tatarkovica, Johannesa Fischbacha czy braci Lukasa i Michaela Mechurów. Startujący w Houffalize zawodnicy dostaną od nas specjalnie przygotowane zaproszenia w formie ulotek, co – mamy nadzieję – dodatkowo zachęci ich do przyjazdu do Szczawna-Zdroju.

A propos Houffalize – w Belgii wystartuje czterech zawodników klubu MTB Wieża Anna (Piotr Paradowski, Robert Kulesza, Mariusz Jarek, Gustaw Dądela). Tamtejszy tor nie jest trudny, jednak nasi zawodnicy nie mieli na nim do tej pory szczęścia. Tym razem będą chcieli go „odczarować”. Wierzymy, że zwłaszcza Piotrek Paradowski (po bardzo pracowitym zimowym cyklu treningowym) pokaże, na co go stać. Ciekawi jesteśmy także debiutu 17-letniego Gustawa Dądeli w rywalizacji z całą „dorosłą” czołówką światową.

W tym sezonie – jak i w poprzednim – nasi zawodnicy wspierani są przez firmę VELO (velo.com.pl), która zafundowała chłopakom nowiutkie, niebieskie ramy Dartmoor PHANTOM oraz sporo innego sprzętu. Jeszcze raz dziękujemy i doceniamy – tym bardziej, że w dzisiejszych czasach o dobrych i oddanych sponsorów jest niezwykle trudno. Pokazuje to choćby niedawny przykład słynnego teamu R.S.P, który – choć z mistrzem świata 2010 Tomasem Slavikiem na „pokładzie” – stracił właśnie sponsoring pewnej znanej firmy, produkującej m.in. ramy rowerowe.

FESTINA 2012 NA ŻYWO W INTERNECIE!

Wracając do zawodów… naszym głównym założeniem jest, by każde kolejne były lepsze od poprzednich. W tym roku, ze względu na rangę imprezy, poprzeczka została zawieszona wyjątkowo wysoko. Rok temu po raz pierwszy sprowadziliśmy z Czech wielki ekran LED-owy (4×6 metrów), który okazał się strzałem w „dziesiątkę”. Widzowie mogli bowiem oglądać powtórki poszczególnych wyścigów, a najciekawsze momenty były prezentowane w zwolnionym tempie. Coś, co się sprawdziło, będzie kontynuowane, zatem 5 maja na Słonecznej Polanie znów będziemy mogli oglądać „replaye” na dużym ekranie.

Ale na tym nie koniec – tym razem Czesi przywiozą sześć swoich kamer (w ubiegłym roku mieliśmy cztery kamery TVP Wrocław, których zasięg nie pokrywał całego toru). Podłączą je do internetu, dzięki czemu transmisję „na żywo” będzie mógł oglądać cały świat! Dopracowujemy jeszcze szczegóły techniczne, ale wszystko wskazuje na to, że do tej bezprecedensowej relacji jednak dojdzie – nasze zawody mają być transmitowane na kanałach extreme.com oraz freecaster.tv (tam też dostępne będą powtórki).

Link: extreme.com/4x-festina-night-race-live

PROGRAM 4X FESTINA NIGHT RACE – 4X PRO TOUR #2

PIĄTEK – 04.05.2012
16:00-20:00 – zapisy zawodników i wydawanie numerów startowych
18:30-20:30 – tor udostępniony do treningu zapoznawczego
20:30-22:00 – trening z bramką w warunkach nocnych z zabezpieczeniem medycznym

SOBOTA – 05.05.2012
14:00-15:30 – trening Juniorów (Puchar Polski) oraz Elity (kobiety, mężczyźni)
15:35-15:45 – odprawa techniczna Juniorów (15-18)
15:50-16:20 – kwalifikacje Juniorów (PP)
16:30-17:15 – finały Juniorów (PP)
17:15-18:00 – trening Elity (kobiety, mężczyźni)
18:10-18:20 – odprawa techniczna
18:30-19:30 – kwalifikacje
19:45-20:15 – trening zakwalifikowanych zawodników
20:30 – wyścigi finałowe

Ogłoszenie wyników Pucharu Świata, Pucharu Polski i dekoracja – około 15 minut po zakończeniu wyścigów finałowych zawodów UCI Class 1 na scenie w okolicy mety.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Jeśli już teraz szukacie noclegu na majowe zawody, polecamy niedawno zaktualizowane przez nas mapy Google. Na pierwszej znajdziecie propozycje dla bardziej wymagających (hotele i restauracje), na drugiej – opcje na każdą kieszeń (pensjonaty, pokoje do wynajęcia, bary). Na obu mapach zaznaczyliśmy położenie Słonecznej Polany, polecany przez nas warsztat rowerowy, pobliskie sklepy spożywcze, supermarkety, apteki, bankomaty, strzeżone parkingi i stację benzynową. Jest także dworzec (Wałbrzych Miasto) i szpital, do którego – odpukać! – będą przewożeni kontuzjowani zawodnicy.

Przy każdej opcji noclegowej wpisaliśmy szacunkowe ceny – przy rezerwacji warto jednak upewnić się, czy są nadal aktualne (nie mamy wpływu na zmiany cenników). Zawsze pytajcie też, gdzie będziecie mogli przechowywać rower i czy będzie on bezpieczny. Nie wszyscy właściciele pensjonatów godzą się bowiem na trzymanie rowerów w pokojach, a za sprzęt pozostawiony np. w aucie nie biorą oczywiście odpowiedzialności.

MAPA DLA WYMAGAJĄCYCH:

Link: g.co/maps/anfs2


View Szczawno-Zdrój in a larger map

MAPA NA KAŻDĄ KIESZEŃ:

Link: g.co/maps/y5x7b


View Szczawno-Zdrój (low-budget) in a larger map

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy ponadto na naszą stronę internetową mtb-anna.eu. Znajdziecie na niej pełny regulamin zawodów, jak również zdjęcia i filmy z poprzednich lat. Organizatorem 4X Festina Night Race są – jak co roku – Uzdrowiskowa Gmina Miejska z burmistrzem Tadeuszem Wlaźlakiem oraz Klub Kolarstwa Górskiego MTB Wieża Anna Szczawno-Zdrój. Macie jakiekolwiek wątpliwości? Pytania odnośnie szczawieńskich imprez kierujcie pod adres mailowy mtbanna@wp.pl

KALENDARIUM SŁONECZNEJ POLANY

5 maja 2012 – 4X Festina Night Race / 4X Pro Tour #2 (druga edycja Pucharu Świata 2012)
14 lipca 2012 – Mistrzostwa Polski w Four Crossie
18 sierpnia 2012 – Mistrzostwa Europy w Four Crossie
29 września 2012 – zawody z cyklu Polish Open