21 listopada 2019 roku odbył się już kolejny Małopolska MTB Film Festival 2019. Jednym z prezentowanych w konkursie filmów była produkcja od ekipy MXM Media – bardzo ciekawy i profesjonalnie zrealizowany film, prezentujący trzy style jazdy głównego bohatera – Kacpra Miętki. Kilka dni temu film wreszcie pojawił się w sieci. Poprosiliśmy więc twórców filmu o przybliżenie genezy powstania ich dzieła.

Kacper Miętka & Krzysztof Kriss Kaczmarczyk, foto: Aleksandra Łapiejko

Filip Miętka – MXM Media:

„Ride Own Type” to film, który został podzielony na trzy części. Pierwsza część jest bardziej freeridowa i zawiera sztuczki na dużym rowerze. Druga część zawiera więcej elementów downhillowych, a trzecia to typowo dirtowe skakanie i robienie tricków.

Do tej pory stworzyłem parę filmów z Kacprem. Osobiście bardzo podoba mi się jego jazda i od dłuższego czasu myśleliśmy, żeby wspólnie nagrać coś ciekawego. Skupiliśmy się na tym, żeby miejsca, w których nagrywamy nie były „oklepane” przez rodzime rowerowe produkcje. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Słowacki bikepark Kalnica. Aby zapoznać się z trasami i rozeznać, gdzie możemy nagrać coś ciekawego, pół dnia spędziliśmy na objeżdżaniu tras, a drugie pół dnia – nagrywaliśmy. Nagraliśmy tam fajne płynne przejazdy po bandach, 360 na step upie oraz „no handera” z dużego dropa. Przyznam, ze nagranie ostatniej akcji kosztowało mnie więcej stresu, niż Kacpra, bo drop na żywo robił wrażenie.
Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była Austria, a konkretnie Zauberberg Semmering BikePark. Był to zdecydowanie bardziej zjazdowy park w porównaniu do Kalnicy, więc skupiliśmy się na zjazdach po kamieniach i nagraniu niecodziennych elementów, dobrze wyglądających w kamerze.

Kacper Miętka & Krzysztof Kriss Kaczmarczyk, foto: Aleksandra Łapiejko

Aby film był bardziej ciekawy i różnorodny, pomyśleliśmy, że dobrym pomysłem będzie zaproszenie do filmu innych zawodników. Tutaj wybór był dosyć oczywisty. Niejednokrotnie miałem okazję jeździć z Kacprem i Krissem i zawsze podobała mi się zajawka, jaką mieli jeżdżąc razem. Tak więc, pierwszym zawodnikiem zaproszonym do filmu był Kriss Kaczmarczyk. Chcieliśmy aby part z Krissem był bardziej zjazdowy, więc szukaliśmy bikeparku z kamieniami i większa ilością tras zjazdowych. W związku z tym, że tę część nagrywaliśmy w jesień, to idealnym rozwiązaniem było pojechanie do bikepark Czarna Góra. Drzewa iglaste, białe kamienie i fajna zjazdowa trasa spowodowały, że ujęcia które nagraliśmy, idealnie wkomponowały się w film.

Ostatnim partem w filmie był dirt. Do tego partu chciałem nagrać Kacpra razem z Antkiem Faszczewskim. Uważam, że Antek mimo, że ma zaledwie 14 lat, to świetnie jeździ na rowerze i potrafi robić grube tricki. Podczas kręcenia tego partu, Antek, pierwszy raz w swoim życiu wykonał „Backflip old school no hander”.

Ride Own Type – wersja kinowa

YouTube player

Filmem „Ride Own Type” zdobyliśmy trzecie miejsce w kategorii „Film Roku” podczas MTB Film Festiwal 2019. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w realizacji filmu. W szczególności OFFSET Photo, mojej dziewczynie Oli, Dawidowi Łabuzowi za animację oraz zawodnikom – za wystąpienie w filmie.

Po finalnym montażu stwierdziliśmy, że fajnie byłoby zmontować wszystkie niewykorzystane momenty w filmy backstage’owe. Za ich montaż odpowiedzialny był Mateusz Rathe, który spisał się świetnie.

Ride Own Type – freeride backstage

YouTube player

Ride Own Type – downhill backstage

YouTube player

Ride Own Type – dirt backstage

YouTube player

Realizacja filmów: MXM Media – Filip Miętka
Zdjęcia z backstage: Aleksandra Łopiejko