Mozartt to dobrze wszystkim znana polska marka, której flagowym produktem są napinacze z serii Presto (Presto & Presto Steel). Ale w dobie jednorzędowych napędów bazujących na zębatkach Narrow-Wide duża część riderów – również tych najbardziej grawitacyjnych odmian MTB – rezygnuje z dolnego prowadzenia łańcucha. Jednak wciąż zależy im na ochronie zębatki za pomocą tzw. taco. Do nich właśnie skierowany jest model HXR.

napinacz-mozartt-hxr-5

Konstrukcja tego napinacza oparta jest na szkielecie o grubości 5 mm wykonanym z obrabianego CNC aluminium 7075 T651. Mocowanie w standardzie ISCG 05 pozwala na montaż w większości obecnie produkowanych ram. Górna klatka skręcana jest przy pomocy dwóch śrub, a jej zakres regulacji pozwala na dostosowanie do zębatek 28T-34T (w naszym przypadku poradziła sobie również z zębatką 36T). Trzpień prowadzący obleczony jest osłonką z miękkiej gumy, która przyczynia się zarówno do wyciszenia napinacza jak i ochrony plastikowych części przed zbyt szybkim zużyciem.

napinacz-mozartt-hxr-4

Mocowane na dwóch śrubach masywne taco pozwala nam nie zamartwiać się zbytnio o stan zębatki – powinno ochronić ją przed wyskakującymi znienacka spod kół kamieniami czy też nagle wyrastającymi spod ziemi korzeniami.

Całość wedle katalogu waży 105 g.

napinacz-mozartt-hxr-1

Mozartt HXR zamontowałem do roweru Kellys Noid 90. Ze względu na dość rozbudowany koszyk kryjący damper w tej ramie nie miełem zbyt szerokiego pola manewru w ustawieniu napinacza. Jednak udało  się znaleźć optymalną pozycję pozwalającą na uniknięcie obcierania łańcucha o górną klatkę. Napinacz „przeżył” już zimowo-wiosenny wypad do Koninek oraz tygodniowe katowanie na trasach w San Remo. Spisuje się bardzo dobrze, nic nie obciera, cichutko utrzymując łańcuch we właściwym położeniu. Taco nosi już pojedyncze zadrapania – widać że kilkukrotnie stanęło na wysokości zadania i ochroniło zębatkę przed wystrzeliwującymi spod kół kamieniami. I tak ma być! – Kriss

Cechy charakterystyczne:

  • mocowanie ISCG 05
  • zakres: 28T – 34T
  • materiał: aluminium 7075 T651 CNC
  • grubość szkieletu: 5 mm
  • masa: 105 g
  • cena na www.mozartt.com

napinacz-mozartt-hxr-3

Tekst: Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk – https://www.facebook.com/Kriss.Kaczmarczyk.Downhill/

Zdjęcia: Jacek „Słonik” Kaczmarczyk – https://www.facebook.com/JacekSlonikPhotography/

napinacz-mozartt-hxr-2napinacz-mozartt-hxr-6