Sezon 2020 w redakcji 43RIDE będzie stał pod znakiem butów Shimano. W tym roku trafiło do nas kilka par obuwia z kolekcji japońskiego producenta i dzięki temu będziemy mogli sprawdzić pełen przekrój kolekcji butów przeznaczonych do szeroko rozumianej jazdy grawitacyjnej. Na pierwszy ogień idą buty enduro/dh Shimano GR9.

Buty Shimano GR9 (SH-GR901).

Buty Shimano GR9 (SH-GR901)

W kolekcji Shimano znajdziemy dwie serie przeznaczone do jazdy typowo grawitacyjnej: seria AM to buty typu SPD, a seria GR to obuwie przystosowane pod pedały platformowe. W każdej z nich znajdziemy trzy modele, od najwyższego 9, poprzez średni 7 i najniższą 5-kę.

System szybkiego sznurowania

Model GR9 (kod Shimano: SH-GR901) w hierarchii umieszczony jest na najwyższym stopniu i widać to po konstrukcji buta. Na pierwszy rzut oka najbardziej charakterystyczną częścią buta jest wiązanie. Nie znajdziemy tu tradycyjnych sznurowadeł, lecz sprytny system szybkiego sznurowania. Polega on po prostu na ściągnięciu regulatora i zablokowania go w żądanej pozycji. Dwa ruchy i but zapięty. No dobra, trzy. Ponieważ Shimano zastosowało jeszcze osłonę zapięcia poprzez specjalny rzep, który chroni język buta oraz sam system przed zabrudzeniem i wodą.

Główna konstrukcja

Wierzchnia warstwa buta wykonana jest ze skóry syntetycznej pokrytej dodatkową warstwą pochłaniającą mniej wody. W okolicach kostki znajdziemy z kolei materiałowy asymetryczny kołnierz, który zwiększa jej ochronę i zmniejsza ilość brudu przedostającego się do środka.

Wzmocnienia na palcach, pięcie oraz asymetryczny kołnierz wokół kostki mają zwiększać bezpieczeństwo i komfort naszych stóp.

Dodatkowe wzmocnienia buta znajdują się w strategicznych miejscach, na pięcie oraz palcach.

Design jest prosty i nie rzuca się zbytnio w oczy.

Podeszwa

W przypadku butów przeznaczonych do jazdy na pedałach platformowych najważniejszą częścią jest podeszwa. Marka Shimano połączyła siły z francuskim producentem ogumienia, marką Michelin.

Podeszwa Michelin w butach rowerowych obecna jest stosunkowo od niedawna.

Zastosowana została tu guma OCX3 – niestety próżno szukać bardziej szczegółowych informacji, ale podeszwy Michelin OCX3 można znaleźć również u innych producentów obuwia kolarskiego, turystycznego czy do wspinaczki. Wg producenta sam kształt „bieżnika” został zoptymalizowany do użytkowania z pedałami platformowymi, a dzięki indeksowi sztywności 3 (w 11-stopniowej skali), buty powinny być wygodne również do chodzenia.

Gumowa podeszwa Michelin OCX3.

Specyfikacja

  • materiał: skóra syntetyczna
  • gumowa podeszwa Michelin OCX3 o wysokiej przyczepności
  • poszerzona środkowa część dla zwiększenia przyczepności
  • system szybkiego sznurowania + rzep osłaniający
  • szybkoschnący materiał
  • miękki asymetryczny kołnierz chroniący kostki
  • wzmocnione palce oraz pięta
  • indeks sztywności 3/11
  • przeznaczenie: enduro / freeride / downhill
  • kolory: czarno-niebieski, granatowy
  • rozmiar: 36-48
  • waga: 800g (para, roz. 43)
  • cena: od 389zł
Pogoda póki co zbytnio nie dopisuje, ale jeździć trzeba ;)

Gdy po raz pierwszy wyjąłem buty Shimano GR9 z pudełka, to stwierdziłem, że będzie to ciekawe wyzwanie. Buty są po prostu… ładne. Prosty design, czarny kolor z niebieskim paskiem i brak sznurówek – to mi się podoba! System zapięcia od razu przypadł mi do gustu i zastanawiam się dlaczego nie miałem tego to wcześniej? Nie ma tu żadnego pokrętła, lecz jeden ruchomy regulator, więc powinno to być bardzo trwałe rozwiązanie. Dodatkowy plus za rzep osłaniający całą konstrukcję, dzięki czemu zapięcie nie łapie syfu z zewnątrz. Co ważne, na palcach i w okolicach pięty znajdziemy dodatkowe wzmocnienia, które mogą się przydać w trakcie jazdy po szlakach.

Najważniejsza rzecz, czyli podeszwa w pierwszym odczuciu wydaje się dość sztywna. Zdarzyło mi się prowadzić samochód w tych butach i przez pierwsze kilka kilometrów po prostu nie czułem pedałów. Co innego na rowerze, tu bardzo dobrze czuć gdzie znajduje się pedał i łatwo można wgryźć się w piny. Po pierwszych jazdach mogę stwierdzić, że poprawienie buta na pedale wymaga oderwania stopy, więc dobrze to wróży na konkretne testy w trakcie nadchodzącego sezonu w górach. Tym samym nie pozostaje Wam nic innego niż uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na pełen test ;)

– Tomasz Profic, 43RIDE
Redaktor Tomasz podczas pierwszych testów.

O marce Shimano

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube