Najnowszy model w ofercie amerykańskiej marki Pivot Cycles zaprojektowany został z myślą o zabawie i przyjemności z jazdy. Kompletnie nowa maszyna z nową nazwą jest spadkobiercą modelu Mach 5.5 i sklasyfikowana jest w kategorii trail. Shadowcat oferuje progresywną geometrię z niesamowitym zawieszeniem i niską wagą.

Podczas projektowania Shadowcata naszym celem było stworzenie roweru, na którym będziemy się dobrze bawić. Dzięki kombinacji niskiej wagi, tuningu zawieszenia oraz geometrii, otrzymaliśmy bardzo lekki i zwinny trailowy rower. Shadowcat to świetna maszyna, która sprawi, że każdy rider uśmiechnie się od ucha do ucha na każdej trasie, którą będzie pokonywał.

– Chris Cocalis, założyciel i CEO Pivot Cycles

Shadowcat wykorzystuje unikalną technologię Hollow Core, dzięki której struktura karbonu pozwala na osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości przy uzyskaniu niskiej wagi. Tym samym nowy model o skoku 140mm jest lżejszy od lidera w kategorii trailówek, modelu Trail 429, oraz kilka gram lżejszy od modelu Mach 4 SL. Rama wykorzystuje dobrze znane zawieszenie dw-Link, które zostało dopracowane pod kątem uzyskania lepszego przyspieszenia oraz super efektywnego przeniesienia energii. Skoczny, zwinny i zachęcający do zabawy, taki właśnie jest Shadowcat, który zapewni maksimum stabilności i kontroli na każdej trasie.

Geometria

 • rozmiar: XS / S / M / L
 • długość rury podsiodłowej: 343 / 368 / 394 / 432mm
 • długość górnej rury: 569 / 595 / 627 / 650mm
 • długość główki: 85 / 110 / 120 / 130mm
 • kąt główki: 65.8st
 • kąt rury podsiodłowej: 76st
 • długość tylnych widełek: 430mm
 • wysokość suportu: 340mm
 • obniżenie suportu: 17mm
 • przekrok: 624 / 638 / 657 / 671mm
 • baza kół: 1142 / 1172 / 1206 / 1230mm
 • reach: 410 / 430 / 460 / 480mm
 • stack: 582 / 605 / 614 / 623mm

Ceny, specyfikacje i dostępność:

Nowy Pivot Shadowcat dostępny będzie w dwóch kolorach (Danger Fruit oraz Blue Mirage), czterech rozmiarach (XS-L) i aż sześciu opcjach wyposażenia. Wśród dostępnych opcji znajdziemy osprzęt zarówno Shimano jak i SRAM, a także możliwość rozbudowy o zawieszenie Fox Live Valve czy karbonowe koła. Na chwilę obecną nie znamy polskich cen, ale na oficjalnej stronie są to kwoty od 6199USD do 13599USD. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: pivotcycles.com/products/shadowcat.

Q&A z Chrisem Cocalisem

Przy okazji premiery kompletnie nowego modelu mamy również krótki wywiad z Chrisem Cocalisem, założycielem oraz CEO marki.

Shadowcat to kompletnie nowa nazwa w ofercie marki. Czy to nowy model czy zastąpi któryś z modeli? 

Chris Cocalis: Technicznie rzecz ujmując, to Shadowcat jest następcą modelu Mach 5.5.

Dlaczego chciałbyś jeździć akurat na tym rowerze?

Z czystej przyjemności. To oznacza, że rower sprawia, że wszystko jest łatwiejsze i sprawia więcej frajdy. Projektowaliśmy nowy model na bazie Mach 5.5, ale Shadowcat jest dużo lżejszy. Dzięki strategicznym zmianom w zawieszeniu i geometrii jest również bardziej uniwersalny i lepiej pedałuje.

W jaki sposób byś skategoryzował model Shadowcat?

Nowy rower zaprojektowany został by być bardziej uniwersalnym i zwinnym, to ultralekki rower trailowy. Patrząc na charakterystyki, to powinien to być model dla osób szukających trailówek o skoku w okolicach 125-135mm. Rama wyszła lżejsza od naszego niesamowicie lekkiego modelu Trail 429 i jest bardzo blisko wagi modelu Mach 4 SL (zaledwie 45g różnicy pomiędzy przednim trójkątem Shadowcat i Mach 4 SL w rozmiarze M). Przyspieszenie i kontrola są niesamowite jak na trailówkę, a zarazem Shadowcat posiada odrobinę więcej skoku, aby móc wjechać w większy i bardziej wymagający teren. Często rozmawiamy o rowerze uniwersalnym, tzw. „do it all”, ale to wszystko zależy od konkretnych riderów. Każdy z nich ma inne oczekiwania dotyczące zachowania roweru, jego charakterystyki na zjazdach czy podjazdach. My skupiliśmy się na wadze i dopasowaniu zawieszenia. Dodatkowo dzięki mniejszym kołom 27.5″ sprawiliśmy, że rower jeszcze bardziej zachęca do zabawy na trasie.

Shadowcat wykorzystuje pionowo mocowany damper, który stosowany jest już w innych modelach marki. Jak wygląda ogólny design zawieszenia?

Z punktu widzenia kinematyki, to nowy Shadowcat bardzo korzysta na pionowym mocowaniu dampera. Dzięki takiemu położeniu można stworzyć lepiej pedałujący, a zarazem bardziej czuły system zawieszenia. Dzięki pionowemu ustawieniu obniżył się również przekrok, co jest bardzo ważne zwłaszcza w małych rozmiarach XS i S. Zmieści się także bidon, Pivot Dock tool system czy łatwiej będzie przeprowadzić przewody od Live Valve.

Jakie opcje zawieszenia będą dostępne w Shadowcacie?

Pomimo licznych opcji wyposażenia, w kwestii zawieszenia do wyboru będą tylko dwie możliwości. Pierwszą z nich jest tylny damper DPS z przednim amortyzatorem Fox 36 Fit4 o skoku 160mm, a drugą jest oczywiście LIVE Valve. Zawieszenie posiada więcej skoku niż nasz trailowy model na kołach 29″ Trail 429, co sprawia, że musieliśmy lepiej przemyśleć pewne rozwiązania. Zawieszenie dw-Link gra tu ogromną rolę, a jego efektywność jest tak duża, że mogliśmy dodać trochę skoku bez straty na jakości pracy.

W jaki sposób udało się uzyskać tak lekką ramę?

Ciągle się uczymy w jaki sposób optymalizować układ włókien karbonowych i jak na tym zyskać. Gdy zaczęliśmy stosować pewien układ włókien w modelach Mach 4 SL czy Trail 429, to mogliśmy zejść sporo z wagi bez poświęcania wytrzymałości czy jakości. Mnóstwo czasu spędziliśmy na dopasowywaniu poszczególnych rozmiarów i designie krytycznych miejsc, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość dla każdego ridera.

Ostatnia premiera Pivota, czyli odświeżony model Firebird, wykorzystuje w czterech rozmiarach i każdy z nich ma innej długości tylne widełki. Czy podobne rozwiązanie będzie stosowane w modelu Shadowcat?

Przede wszystkim zaprojektowaliśmy Shadowcata tylko w czterech rozmiarach, od XS do L. Nie ma rozmiaru XL, ponieważ wyższe osoby z całą pewnością będą chciały wykorzystać większe koła, a tu już wchodzi do gry inny model. Wysocy riderzy posiadają również bardzo wysunięte siodełka i to również wpływa mocno na balans roweru. W najbardziej ekstremalnym terenie zbyt duże przesunięcie siodełka nad tylną oś roweru może zaburzyć stabilność, a tego nie chcieliśmy. Dlatego też nie zdecydowaliśmy się na inne długości tylnych widełek. Zwłaszcza, że bazujemy tu na kołach 27.5″ i po prostu nie ma takiej potrzeby.

A jak wygląda ogólna geometria?

Poszliśmy w bardziej agresywne wartości reach’u w ostatnim czasie. Podobnie rzecz się ma w przypadku Shadowcata. Bardziej progresywna geometria otwiera nowe możliwości, a wybór pomiędzy dwoma rozmiarami bardziej bazuje na tym jak agresywnie chcemy jeździć w terenie. Więcej roweru z przodu sprawia, że jest on bardziej stabilny. Dodatkowo każdy rozmiar ma dużo miejsca na bidon czy długą sztycę regulowaną. Co raz więcej osób interesuje się kolarstwem górskim, w tym panie czy młodsze osoby, a Shadowcat dzięki swojej geometrii będzie idealny również dla nich, zwłaszcza w rozmiarze XS.

Dlaczego zdecydowaliście się na koła 27.5″?

Od początku projektowania było wiadomo, że to będzie model na mniejszych kołach. Testowaliśmy wersję mullet, ale bardziej odpowiadała nam wersja z dwoma kołami 27.5″. Są lżejsze i lepiej przyspieszają, a do tego są po prostu zwrotniejsze. Rozmiar kół to i tak tylko jedna składowa całości. Koła muszą być dopasowane do kąta główki, krzywej zawieszenia, wysokości suportu itp.

Dlaczego zdecydowaliście się na standard tylnej piasty 148mm?

Za każdą naszą decyzją stoi teoria, a w tym przypadku po prostu chcieliśmy by rower był jak najlżejszy. Dodatkowo przy kołach 27.5″ nie potrzebowaliśmy dużej ilości miejsca na oponę oraz niesamowitej sztywności oferowanej przez standard Super Boost. Po prostu mogliśmy osiągnąć nasze cele dzięki zastosowaniu bardziej typowej piasty.

Marka Pivot znana jest z dużej ilości opcji, a w jaki sposób riderzy mogą dopasować sobie Shadowcata?

Chcieliśmy, aby Shadowcat był bardzo prostą konstrukcją i taki cel przyświecał nam przy projektowaniu. Zawieszenie jest stworzone z myślą o prostej możliwości ustawienia dla szerokiego zakresu riderów. Trzymaliśmy się także z daleka od zmian geometrii czy rozmiaru kół.

Jakie inne kluczowe elementy znajdziemy w Shadowcacie?

Podobnie jak nasze inne modele, Shadowcat jest w pełni kompatybilny z systemem Fox Live Valve. To najbardziej zaawansowana technologia zawieszenia dostępna obecnie na rynku i świetnie się sprawdza w nowym modelu. Dodatkowo Shadowcat wspiera nasz system Pivot Dock tool, dzięki czemu niezbędne narzędzia zawsze będziemy mieć przy sobie.

Przy opisywaniu modelu Shadowcat często pojawiają się słowa skoczny i stabilny. Co to dokładnie oznacza?

Spędziliśmy mnóstwo czasu nad ustawieniami zawieszenia i ogólnemu czuciu roweru dla szerokiego zakresu rowerzystów. Jednak poza ogólnymi ustawieniami zawsze istnieje możliwość dodania dodatkowych tokenów, które zmieniają charakterystykę pracy zawieszenia. Jednak to już zabawa dla bardziej zaawansowanych osób, które chcą idealnie dopasować pracę zawieszenia do swoich potrzeb i uzyskać np. większą progresywność.

Marka Pivot ma reputację firmy, która oferuje najwięcej gotowych setupów dla każdego modelu. Czy możesz po krótce opisać konkretne opcje dla Shadowcata?

Staramy się trzymać naszą ofertę tak prostą jak tylko się da, a zarazem by każdy mógł coś z niej wybrać dla siebie. Dlatego mamy kategorie Race, Pro i Team. Opcja Race to wszystko to co większość rowerzystów potrzebuje w najlepszej cenie. Z kolei opcja Pro to redukcja wagi i dodanie możliwości regulacji, podczas gdy Team to już najlepsza opcja z najbardziej wypasionymi rzeczami dla tych, którzy szukają najlepszych części na rynku. Oczywiście do tego dochodzi również zawieszenie Fox Live Valve, które oferujemy jako upgrade do wersji Pro i Team.

Czy jest coś jeszcze o czym chciałbyś wspomnieć w kwestii nowego modelu?

Myślę, że warto dodać, że Shadowcat wykorzystuje sztycę 31.6mm, hak przerzutki UDH, a także nasz system zabezpieczenia przewodów. Shadowcat zaprojektowany został z myślą o prostocie i czerpania radości z jazdy, także mam nadzieję, że będzie to jeden z ulubionych rowerów naszych klientów.

O marce Pivot

W przeciwieństwie do naszych rowerów, kultura nie może być wynaleziona – ona kształtuje się sama. Gdy Chris Cocalis założył markę Pivot Cycles w 2007 roku miał jedną wizję firmy, która projektuje i buduje najlepsze rowery na świecie. Dołączyli do niego inżynierowie, projektanci, zawodnicy i weterani branży, którzy dzielą tą samą pasję i wizję marki.

Oficjalna strona: pivotcycles.com
Dystrybucja: protocycles.com
Media: facebookinstagram, twitter, vimeo, youtube