W produkcji komponentów dla branży rowerowej wykorzystywanych jest mnóstwo tworzyw sztucznych. Rzadko kiedy jednak, materiały użyte do produkcji pochodzą z recyklingu, co w obecnych czasach powinno być kwestią priorytetową, mając na uwadze chęć ograniczenia negatywnego działania człowieka na środowisko. 

Powołując się na dane OECD, na całym świecie tylko 9% odpadów z tworzyw sztucznych jest poddawanych recyklingowi (15% jest zbierane do recyklingu, z czego jednak 40% jest usuwane jako pozostałości). Kolejne 19% jest spalane, 50% trafia na wysypiska, a 22% omija systemy gospodarowania odpadami i trafia na niekontrolowane wysypiska lub do środowiska lądowego i wodnego – ma to miejsce zwłaszcza w biedniejszych krajach. Konsumpcja tworzyw sztucznych wzrosła czterokrotnie w przeciągu ostatnich 30 lat, a światowa produkcja tworzyw sztucznych podwoiła się od 2000 do 2019 roku, osiągając poziom 460 milionów ton rocznie. W 2019 r. 6,1 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych wyciekło do środowiska wodnego, a 1,7 mln z nich spłynęło do oceanów. Obecnie w morzach i oceanach znajduje się około 30 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, a kolejne 109 mln nagromadziło się w rzekach. Nagromadzenie tworzyw sztucznych w rzekach oznacza, że wycieki do oceanów będą się utrzymywać przez dziesięciolecia, nawet jeśli niewłaściwie zagospodarowane odpady z tworzyw sztucznych będą ograniczane.

Firma mozartt, zdaje sobie sprawę z tego wyzwania i postanowiła podejść do produkcji w sposób bardziej ekologiczny. Cytując właściciela: „Wprowadzając na rynek nowy produkt – nakładki Senza, skoncentrowaliśmy się na próbie wykorzystaniu materiałów wtórnych, pochodzących z recyklingu. Nakładki te, przeznaczone do konwersji pedałów zatrzaskowych SPD na zwykłe platformy, zostały stworzone z powszechnie znanego i dostępnego PP-GF30. Proporcja pomiędzy tworzywem pierwotnym a wtórnym wynosi 50:50, a same nakładki mogą być w 100% poddane procesowi recyklingu.

Waga kompletnego zestawu, obejmującego bawełniany woreczek do przechowywania, wynosi tylko 60 gram. Nakładki Senza, będące protoplastą nowej serii produktów, reprezentują nasze dążenie do innowacyjnego podejścia ekologii procesu produkcji. Mimo sporych wyzwań związanych z wykorzystaniem materiałów wtórnych, dążymy do tego, aby podobne produkty mogły być w 100% wykonane z recyklatów, zachowując swoją pełną funkcjonalność, wytrzymałość i staranny design.

W naszej firmie uważamy, że kolarstwo to nie tylko sport, ale także sposób na ucieczkę od miejskiego zgiełku i chwila na kontakt z naturą. Branża rowerowa ekologię procesów produkcji powinna traktować priorytetowo, a dla innych gałęzi przemysłu stanowić wzór do naśladowania w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Chcielibyśmy, aby nasze innowacyjne podejście do produkcji, zapoczątkowane przez nakładki Senza, skłaniało inne firmy do podejmowania podobnych kroków co w konsekwencji doprowadzi do postępu technologicznego w odzysku tworzyw sztucznych.

Specyfikacja:

  • materiał: PP-GF30
  • wykonane w 50% z tworzywa pochodzącego z recyklingu
  • rozmiar: 80 x 89 x 7.5-10mm
  • kompatybilne z pedałami Shimano: PD-M970, PD-M959, PD-M770, PD-M540, PD-M520, PD-M515, PD-M505, PD-M9100, PD-M9000, PD-M8100, PD-M8000, PD-M520, itd.
  • Cena: 80 PLN / 20 EUR

O marce Mozartt

Oficjalna strona: mozartt.com
Media: facebook, instagram