Dla niektórych sezon rozpoczął się w pełni – spójrzcie tylko ile rozegrano już maratonów, wyścigów XC i DH. Enduracy jednak zaczynają sezon później – wtedy, gdy ze szczytów gór zejdą śniegi. Sezon na enduro właśnie się zaczyna, a razem z nim powraca jedna z najciekawszych serii imprez sezonu 2009 – Enduro Trophy A.D. 2010. Po spektakularnym starcie w zeszłym sezonie, w którym zawodnicy startowali trzy razy, organizatorzy Enduro Trophy – Horizon Five i EMTB.pl postanowili zorganizować aż 5 edycji swojej imprezy. W tym roku zawodnicy ponownie zmierzą się w ogniu walki z Górami Izerskimi i Beskidem Śląskim, poznają także uroki Masywu Śnieżnika i Beskidu Wyspowego.

W sezonie 2010 Enduro Trophy otrzymało wsparcie od dwóch nowych sponsorów. Pierwszy z nich, szkocka Endura, od wielu lat jest liderem rynku odzieży rowerowej przeznaczonej dla fanów enduro. Ubrania tej firmy słyną z wytrzymałości i użyteczności w każdych warunkach – Szkocja jest idealnym miejscem do testowania takich produktów. Endura ufundowała nagrody dla trzech zdobywców podium w każdej z pięciu imprez, jednocześnie postanowiła osobno nagrodzić najlepszą kobietę każdej edycji. Pula nagród obejmuje świetne szorty, bluzy, rękawiczki, firma postanowiła także „ubrać” ekipę organizatorów.

Drugim sponsorem jest firma CamOnBoard – polski dystrybutor kamer do sportów ekstremalnych takich marek jak VholdR, GoPro, Veho czy VIO. CamOnBoard ufundował organizatorom kamerę ContourHD, przy pomocy której zostaną zrealizowane relacje wideo z każdej z imprez. Materiały te będą udostępniane w Internecie i ukażą prawdziwy charakter Enduro Trophy – zarówno od strony sportowej, jak i towarzyskiej, pokazując poza sportową rywalizacją także wspólną świetną zabawę uczestników. Do grona partnerów imprezy dołączył w tym roku Extreme Sports Channel, który pomoże w promocji imprezy i pokaże relacje z niej na swojej antenie.

Pięć planowanych edycji odbędzie się w Bielsku-Białej, Stroniu Śląskim, Brennej, Mszanie Dolnej i Świeradowie Zdroju. Każda z imprez zaoferuje uczestnikom zupełnie inne wrażenia:

Bielsko Biała – 22. Maja: Trasa pierwszej w tym sezonie edycji EMTB Enduro Trophy, rozgrywana będzie w najbliższych okolicach Bielska-Białej, w zachodniej części Beskidu Małego. Najwyższe punkty na trasie to Magurka Wilkowicka (909m) i Gaiki (808m). Niech Was jednak nie zmyli mała wysokość tych gór, są strome i potrafią nieźle dać w kość! Trasa jest umiarkowanie trudna technicznie, szybkie odcinki przeplatają sie z sekcjami krętych ścieżek i rock gardenami.

Stronie Śląskie – 24. Lipca: Na Czarnej Górze każdy kamień jest jak wąż. Trasa przebiega możliwie najtrudniejszymi i najciekawszymi trasami Masywu Śnieżnika. Kilometrowe single znane tylko lokalesom ukażą Wam swoje szalone oblicze. Poznacie zjazdy usłane luźnymi kamieniami i przeorane pazurami oślizgłych korzeni. A na deser po całym dniu dobrej i ostrej jazdy staniecie przed największym wyzwaniem tego dnia – zjazdem z Czarnej Góry.

Brenna – 7. Sierpnia: Czterdziestokilometrowa pętla, która stanowi arenę zmagań wokół Brennej, składa się z fragmentów pieszych szlaków turystycznych jak i dróg zupełnie nieznakowanych – tajemnych ścieżek lokalnych riderów. Zjazd szlakiem „harcerskim”, wjazd na Błatnią i cudowny smak Fal Dunaju – specjału tamtejszego Rancza, wizyta w Przełęczy Salmopolskiej – to wszystko „specjalności zakładu”. Tą edycję można podsumować jednym słowem – FLOW.

Mszana Dolna – 29. Sierpnia: Enduro Trophy w Beskidzie Wyspowym jest jedną z trudniejszych edycji. Motto przewodnie brzmi – „big cojones”. Trudne, techniczne zjazdy, w stylu „du.. za siodełko”, oraz długie, niełatwe podjazdy, które przez niektórych są nazywane „pchaj nie marudź” zapewnią nie lada gratkę zarówno osobom lubiącym zjeżdżać jak i fanom mocnego uphillowego depnięcia. Jest to jedna z najkrótszych edycji, charakteryzująca się jednak dużą sumą przewyższeń, wynikającą z ukształtowania terenu.

Świeradów Zdrój – 11. Września: Ta miejscówka to klasyk polskiego enduro – kto jeszcze tam nie był, nic nie przeżył. Góry Izerskie – „polska Kolumbia Brytyjska” – porażają kalibrem terenu i kapryśnością pogody. Wielkie jak telewizory głazy wyrosną ni stąd ni z owąd przed Waszymi przednimi kołami, singiel po Stogu Izerskim zapewni Wam mnóstwa wrażeń, a gdy pogoda zepsuje się na dobre, będziecie walczyć z kilkunastometrową widocznością i padającym poziomo deszczem – na tym w końcu polega enduro, trzeba być twardym, nie „miętkim”.

Najbliższa edycja Enduro Trophy odbędzie się już za dwa tygodnie w Bielsku Białej. Organizatorzy zapraszają do rejestracji na stronie www.endurotrophy.pl, zapewniają jednocześnie, że uczestnictwo w imprezie gwarantuje doznania dotychczas niespotykane na rynku wyścigów MTB. Enduro Trophy to nie tylko ciężka walka z arcytrudnymi technicznie i kondycyjnie trasami. To też firmowana przez EMTB.pl cudowna atmosfera kumplowskiego wypadu w góry, który dla dodania odrobiny pikanterii jest doprawiony przyprawą o nazwie „rywalizacja”.