Początek downhillowych „ściganek” czas rozpocząć! W najbliższą niedzielę 1 maja w Wiśle na górze Stożek rozpoczynamy cykl zawodów  Diverse Downhill Contest. Minęło już sześć wiosen od momentu organizacji pierwszej imprezy tej serii, które nota bene odbyły się na Stożku. Miejsce to od samego początku przypadło do gustu nie tylko organizatorowi Tomkowi Gagatowi, ale przede wszystkim  wielu zawodnikom, zarówno tym profesjonalnym jak i z kategorii Hobby. Przez 6 lat trasa na Stożku regularnie była ulepszana, dopieszczana i poprawiana, co w rezultacie dało możliwość organizacji  międzynarodowych zawodów sankcjonowanych przez UCI.  Zawody na Stożku w Wiśle  uzyskały rangę Międzynarodowej Unii Kolarskiej – C2, umożliwiając zawodnikom zdobywanie punktów  do challengu UCI. Ostatnie takie zawody  odbyły się w Polsce 7 lat temu.

Zawodnicy z wielu krajów potwierdzili już swój udział podczas Diverse Downhill Contest. Łącznie zapowiedziało się ponad 400 startujących z 11 krajów,  w tym jeżdżący w barwach Red Bull`a  Słowak Filip Polc, wielokrotny mistrz Czech Vlastimil Hyncica, Olli Alanko – v-ce mistrz Finlandii, Karlis Kisiuro wielokrotny mistrz Łotwy….

O krótki opis trasy i rokowania zapytaliśmy wielokrotnego Mistrza Polski w tej dyscyplinie Macieja Jodko –  „Z pewnością najgroźniejszy będzie Słowak Filip Polc, który wygrał na Stożku rok temu. Nie zapominajmy też o bardzo silnych Polakach. Będzie bardzo dobry
i ambitny Arek Perin, którego dodatkowym atutem będzie znajomość trasy. Będzie też doświadczony
i zawsze mocny Michał Śliwa.  Trasę na stożku znam dość dobrze, choć wiem, że organizatorzy zmienili jej bieg w kilku miejscach, przez co jest bardziej płynna i szybka. Na pewno będzie bardzo widowiskowa. Polacy będą musieli zmierzyć się europejską czołówką z Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, czy Łotwy. –  Ciężko będzie wskoczyć na podium.” – Dodaje Jodko.

Oficjalna strona zawodów: www.downhillcup.eu

Facebook – http://www.facebook.com/pages/Diverse-Downhill-Contest/109564435745074?ref=ts

Helmetcam trasy – http://vimeo.com/22759807?ab

Sponsorem imprez Diverse Downhill Contest jest producent odzieży – marka Diverse, skrzydeł zawodnikom dodaje Red Bull a sponsorem  wspierającym jest Microsoft producent konsol do gier    X-box 360 

Informacje techniczne:

Biuro zawodów znajduje się w empiro Lecha (przeszklony okrąglak) po prawej stronie od wyciągu.

Zapisy trwają w sobotę od godziny 8 :00 do godziny 15:00, w niedzielę od godziny 7:30 do godziny 15:00

Opłata wpisowa zawiera karnet na wyciąg w dniu 30.04.2011 oraz 01.05.2011, w tych dniach na wyciąg z rowerem wejść można tylko i wyłącznie posiadając numer startowy i opaskę upoważniającą do korzystania z wyciągu wydawaną w kasie

Osoby, które dokonały opłaty startowej online bezpośrednio kierują się do stanowiska oznaczonego odpowiednią kategorią do której się zapisali, pomijając stanowisko opłat. 

Harmonogram:

Sobota: 30 kwiecień

8:00 -15:00 zapisy w biurze zawodów
8:00 – 9:00 – obowiązkowa piesza inspekcja trasy
godz. 9:00 – 16:00 obowiązkowy trening z zatrzymywaniem dotyczy wszystkich
kategorii
16:00 – 18:30 trening non stop dla dla zawodników z licencją

niedziela: 1 maj

7:30 – 9:00 – zapisy
7:30 – 10:00  – trening non stop dla wszystkich
10:00-11:00 – trening non stop dla zawodników z licencją
11:15 – eliminacje

15:15 – finały 

Według zmienionych w ostatnim czasie przepisów UCI Elita i Juniorzy startują razem w jednej kategorii: „ Mężczyźni”. Oznacza to, że juniorzy walczą o punkty UCI łącznie z Elitą. Dodatkowo podczas Diverse Downhill Contest wyodrębniamy kategorię JUNIOR. W praktyce oznacza to iż np. czas najlepszego juniora klasyfikuje go na pierwszym miejscu w kategorii Junior i np. na 3 miejscu kategorii Mężczyźni, tym samym staje on dwukrotnie na podium.