W miniony weekend odbywający się w Leogangu festiwal  Out of Bounds obchodził swoje 10-lecie.
Floriane Pugin - EDC Leogang 2013

W 2006 roku, Leogang po raz pierwszy gościł zawody iXS Downhill cup. Z roku na rok, wydarzenie to zdobywało coraz większą rangę na scenie rowerowej. Po zeszłorocznych Mistrzostwach Świata zawody te stały się jeszcze bardziej atrakcyjne.
Ponad 419 startujących z 29 różnych krajów, oraz wiele nazwisk na liście oczekującej. Pogoda również dopisywała, a smaczku zawodom dodawał fakt, że na listach startowych było więcej niż kilka 'wielkich’ nazwisk.

  Loic Bruni - EDC Leogang 2013

W tym roku, harmonogram zawodów ciągle się zmieniał. Po wczesnym track walk w piątek, zawodnicy mieli wystarczająco dużo czasu na popołudniowe treningi. Trasa o długości 2,3km i 480 metrach przewyższenia była wielu osobom bardzo dobrze znana z poprzednich lat, lecz tym razem była bardzo sucha, a co za tym idzie – bardzo szybka.
Jak każdy zawodnik wie – warunki na trasie mogą się zmienić bardzo szybo o tak też się stało, podczas sobotnich eliminacji. Zapowiadały się przelotne opady na początku, jednak przeszły one w potężną ulewę podczas startów elity mężczyzn.

Po opublikowaniu 'GoPro course checku’ z Floriane Pugin oraz Emilie Siegenthaler, materiał ten dał nam pierwsze wrażenia na temat ambicji zawodników. Podczas kwalifikacji, Emilie zdominowała stawkę i ukończyła wyścig z 14 sekundową przewagą, podczas gdy w Elicie mężczyzn dominował Loic Bruni. W kwalifikacji Juniorów wszyscy podążali za Aurelien Giordanengo z drugim miejscem.

Podczas finałów, które odbyły się w niedzielę pogoda znów nas zaskoczyła pozytywnie, przez co trasa była zdecydowanie szybka. Pierwszy zawodnikiem, który utrzymywał się na Red Bull Hot seat przez pierwsze kilka minut był Bryn Dickerson, kóry ukończył wyścig z czasem 3:24.820, który był jego lepszym czasem z poprzedniego dnia. Niestety Bryn musiał oddać Hot seat dla Noela Niederbergera, który ukończył trasę 3 sekundy szybciej i obejmował prowadzenie dopóki Robin Wallner go nie wyprzedził z czasem 3.19.854 minuty. W pierwszej piątce znaleźli się Aurelien Giordanengo oraz Harry Molloy, a tuż za nimi Markus Pekoll i Robin Wallner.

Markus Pekoll - EDC Leogang 2013

W Elicie Kobiet, Floriane Pugin była faworytką finałów. Nawet jeśli przewaga nie była tak duża jak podczas treningów, zakończyła wyścig wyprzedzający wszystkich o 7 sekund!

Z powodu zamiany Austriackich przepisów dotyczących ochraniaczy oraz wyposażenia zawodników, niektórzy z nich nie mogli przystąpić do zawodów. Jeżeli przepisy te zaczną również obowiązywać w Niemczech, Francji, Czechach oraz Szwajcarii, każdy zawodnik powinien wiedzieć, że próba uczestnictwa w zawodach bez wymaganego wyposażenia będzie kończyć się dyskwalifikacją.

Awards Ceremony Elite Men - EDC Leogang 2013_43ride

Tak jak zwykle Leogang był idealnym miejscem na rozpoczęcie Europejskiej serii zawodów iXS Downhill Cup. Nawet pogoda idealnie dopisywała – no może nie dla 26Trix, którego finały zostały odwołane.
Następnym wielkim wydarzeniem w Leo, będą jesienne Mistrzostwa Świata. Następna edycja zawodów odbędzie się w Spicaku, w Czechach.
Filmik obrazujący zawody dostępny na stronie redbull.com/bike

Wszystkie daty zawodów oraz informacje dodatkowe znajdziecie na
ixsdownhillcup.com lub na facebook.com/iXS.Downhill.Cup

D

TRASA ZAWODÓW:

 

 

 

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>43ride