Najsłynniejszy Polski Downtown – reaktywacja z przytupem! Podczas tegorocznej „Majówki” fani zjazdu i dirtowych podskoków mogą mieć tylko jeden cel- Przemyśl. Miasto, będące prekursorem polskich downtownów powraca na arenę zjazdową!

Pierwszego i drugiego maja odbędzie się tu festiwal rowerowy Bike Town Przemyśl 2014.

               Na początek słów kilka o początkach. Pierwszy downtown odbył się tu w 2008 roku w ramach sławetnego cyklu „Superliga”. Wtedy to władza i społeczeństwo, zbierając z rynkowego bruku opadłe szczęki, dostrzegło potencjał kryjący się w tej odmianie zjazdu. Podstawowy problem relacji z imprez downhill’owych polega na trudności sfilmowania całej trasy. Dlatego też relacja w takim „Telexpresie” ogranicza się do krótkiego komunikatu i dwóch ujęć z wjazdu na metę. W przypadku downtownu, co wielokrotnie widzieliśmy w relacjach z Lizbony, całość trasy można dość łatwo sfilmować kilkoma kamerami. Dlatego też z tych imprezy powstało wiele filmów, promujących miasto, samą imprezę, sponsorów, jak też ideę downtownu jako taką. Każdy był zadowolony!

               W tym roku miejski zjazd powraca w wielkim stylu. Trasę projektuje nie kto inny jak Filip Polc, organizator City Downhill World Tour 2014 – odpowiednika Pucharu Świata w Downtownie. Przemyśl będzie prologiem jego imprezy „City Downhill World Tour”. Zapewni to, niejako automatycznie, międzynarodową obsadę podczas imprezy.

               Jednocześnie na płycie przemyskiego rynku rozegrany zostanie DIRT. Nie będzie to zwykły konkursik skoków, jakich setki mamy w kraju nad Wisłą. Będzie to gruby konkurs zaliczany do punktacji Pucharu Świata FMBA, w kategorii Bronze event, po raz pierwszy w Polsce rozegrany w centrum miasta! Gwarantem dobrego poziomu konkursu jak i samych przeszkód jest fakt, iż za tą część festiwalu odpowiada dobrze znana ekipa od zeszłorocznych lotów pod katowickim Spodkiem! Więcej informacji dotyczących poziomu nagród podamy niebawem!

Dodatkową atrakcją będzie pumptrackowa strefa dla młodszych zawodników pod patronatem Pucharu Skrzata! Młodymi zjazdowcami zajmie się Rafał Wypiór, organizator i orędownik wdrażania najmłodszych w zjazdowe umiejętności. „Strefa Skrzata” będzie bezpieczną oazą w festiwalowym zgiełku gdzie, poza najmłodszymi każdy będzie mógł zaliczyć kilka pumptrackowych kółek w „skrzacim” towarzystwie.

               Tegoroczna Majówka trwać będzie 4 dni, zaś sama impreza rozegra się 1 i 2 maja 2014 roku. Pierwszego dnia downtown i dirt. Następnego dnia odbędzie się chill’owy downhill o Puchar Prezydenta Miasta Przemyśla na stoku narciarskim OSiR’u. Całkowicie nowa trasa jest położona praktycznie w centrum miasta. Jest na tyle „spokojna”, że spokojnie można tu przyjechać na sztywniaku. Zaprojektował ją mistrzunio tras typu ‘flow”, Szymon Tasz z Zakopanego. Jako, że następny  dzień po afterku raczej należy do ciężkich, atmosfera jest tu zawsze stricte piknikowa. Odkryta nasłoneczniona góra sprzyja spokojnemu kibicowaniu, a na samym szczycie jest bar z tarasem widokowym, z którego widać dużą część trasy. Wyścig odbędzie się również w kategorii Skrzatów 12-14 lat!BIKETOWN_banner_web

               Jeśli chodzi o miejsca noclegowe,  jest w czym wybierać. Dostępne będzie pole namiotowe, schronisko, kilka niskobudżetowych hoteli, a także Areszt Śledczy Bieszczadzkiej Straży Granicznej. Każdy znajdzie coś dla siebie. No i to by było, póki co na tyle. Informacje będziemy podawać na bieżąc na Facebooku oraz na stronie http://www.biketown.pl/. Szykujcie sprzęty, tłumaczcie dziewczynom, że Przemyśl to najlepsza miejscówka na majowy wyjazd i widzimy się na majowym św ięcie zjazdu w najfajniejszym mieście Podkarpacia!!!

.