Jak co roku o tej porze serdecznie zapraszamy do Szczawna-Zdroju na zawody 4X Pro Tour. Pierwsza runda cyklu, który zastąpił dawny Puchar Świata w four crossie, odbędzie się na Słonecznej Polanie już w tę sobotę (10 maja). Udział w zawodach zapowiedziało 11 z 20 najlepszych zawodników świata i całkiem sporo zawodniczek.

W tym sezonie cykl 4X Pro Tour to aż siedem eventów z początkiem w Szczawnie-Zdroju i zakończeniem w bułgarskim Pamporovie, gdzie w ubiegłym roku rozgrane zostały Mistrzostwa Europy w four crossie. Pięć miejscówek, w których już wcześniej odbywał się Pro Tour (albo zawody dawnego Pucharu Świata), zostało oznaczonych przez organizatorów jako „złote”. Dwie lokalizacje – Winterberg w Niemczech i Liebstadt w Szwajcarii – są „srebrne”. Na czym polega różnica? Zawody „złote” są imprezami głównymi cyklu i odbywać się będą na trudniejszych torach. Zawody „srebrne” zostaną rozegrane podczas festiwali rowerowych na torach mniej zaawansowanych. Co za tym idzie, będzie w nich można zdobyć o połowę mniej punktów niż w edycjach „złotych”. Oto pełny rozkład jazdy na ten rok:

4X PRO TOUR 2014

 • 10 maja – Runda 1 (złota) – Szczawno-Zdrój, Polska
 • 1 czerwca – Runda 2 (srebrna) – Winterberg, Niemcy
 • 7 czerwca – Runda 3 (złota) – Fort William, Wielka Brytania
 • 28 czerwca – Runda 4 (złota) – Val Di Sole, Włochy
 • 26 lipca – Runda 5 (złota) – Jablonec nad Nisou, Czechy
 • 2 sierpnia – Runda 6 (srebrna) – Liebstadt, Szwajcaria
 • 23 sierpnia – Runda 7 (złota) – Pamporovo, Bułgaria

Czego możecie spodziewać się w Szczawnie? Na pewno wielu fantastycznych akcji w wykonaniu światowej klasy zawodników, którzy na Słonecznej Polanie gościli niejednokrotnie. Jak zwykle ciekawie zapowiada się pojedynek czesko-czeski, Tomas SLAVIK kontra Michal PROKOP. Slavik, mistrz świata w four crossie z 2010 roku, wygrywał u nas trzykrotnie – w 2011, 2012 i 2013. Także Prokop, trzykrotny mistrz świata, odniósł u nas trzy zwycięstwa (w 2004 roku sięgnął na Słonecznej Polanie po tytuł mistrza Europy). W roku ubiegłym był drugi – tuż za Slavikiem, w tym eksperymentuje głównie z enduro, ale też zmaga się niestety z odnawiającymi się kontuzjami. Slavik tymczasem próbuje sił w downhillu (w pierwszej rundzie Pucharu Świata w Pietermaritzburgu był 36.), utrzymując jednocześnie pierwszą pozycję na świecie w four crossie – według najnowszego rankingu UCI z 29 kwietnia 2014.

W Szczawnie wystartuje drugi w tym rankingu 36-letni Brytyjczyk Scott „Boom Boom” BEAUMONT, będący jednocześnie współorganizatorem Pro Touru. Ale to nie jedyna legenda szykująca się do udziału w pierwszej rundzie cyklu. Swój udział zapowiedział Michal MAROSI (również rocznik 1978), którego niesamowity wallride w Jabloncu nad Nisou zrobił four crossowi najlepszą reklamę w historii (prawie 2,5 mln odsłon na samym YouTube). Będzie klubowy kolega Tomasa Slavika, Felix BECKEMAN ze Szwecji, który dwa lata temu wywalczył w Szczawnie-Zdroju tytuł four crossowego mistrza Europy. Będzie też sporo młodych i utalentowanych zawodników, m.in. Simon WALDBURGER ze Szwajcarii, Benedikt LAST z Niemiec czy Jakub RIHA z Czech, którzy powoli zaczynają doganiać „starą” gwardię. I wreszcie ciekawostka – na bramce startowej stanie 21-letni Blake NIELSEN, zawodnik z Australii, wielokrotny mistrz tego kraju w downhillu i four crossie.

Na pewno nie zabraknie znanych Wam doskonale zawodników polskich: Roberta KULESZY, Piotra PARADOWSKIEGO, Gustawa DĄDELI czy Mariusza JARKA. Ciekawie zapowiada się ponadto rywalizacja wśród kobiet, których na liście startowej jest obecnie dziewięć. W tym sezonie nie zobaczymy w Polsce takich gwiazd, jak choćby zeszłorocznej zwyciężczyni, Brytyjki Katy Curd. Oznaczać to może jedno – emocjonującą rywalizację, której zakończenia nie da się przewidzieć! My oczywiście trzymamy kciuki za reprezentujące Polskę: Natalię PIWOWARCZYK, Justynę KWIECIŃSKĄ i Patrycję ŁATĘ.

Amatorów mocnych four crossowych wrażeń zapraszamy do Szczawna-Zdroju już w piątek. Oficjalny trening odbywać się będzie w godzinach 18:30-21:30 (w tym czasie łatwiej niż w sobotę będzie można zdobyć autografy czołowych zawodników świata; jak co roku przygotowaliśmy w tym celu specjalną broszurę, która będzie rozdawana podczas zawodów).

Pełny program wygląda następująco:

PIĄTEK – 09.05.2014

 • 16:00-19:00 – weryfikacja zgłoszeń i odbiór numerów startowych zawodników oraz odbiór akredytacji dziennikarskich (Pensjonat Lorien, ul. Sienkiewicza 14)
 • 18:30-20:00 – tor udostępniony do treningu zapoznawczego
 • 20:00-21:30 – trening z bramką w warunkach nocnych z zabezpieczeniem medycznym

SOBOTA – 10.05.2014

 • 14:30-17:30 – trening ELITY mężczyzn i kobiet
 • 17:35-17:50 – odprawa techniczna (przed sceną z podium)
 • 18:00-19:00 – kwalifikacje
 • 19:10-19:25 – prezentacja najlepszych zawodników świata
 • 20:00 – wyścigi finałowe

Ogłoszenie wyników i ceremonia dekoracji: około 15 minut po zakończeniu wyścigów finałowych zawodów na scenie w okolicy mety.

AfterParty: Pod Lwami, ul. Kościuszki 15

Kibice będą mogli skorzystać z punktów gastronomicznych. Nastrój podczas zawodów (a zwłaszcza w przerwach) wykreuje DJ Red Bulla. Wstęp na imprezę jest wolny. Do dyspozycji zmotoryzowanych będzie duży, bezpłatny parking.

Więcej informacji: facebook.com/sunnymeadow4Xcourse, twitter.com/4X_Poland, MTB-Anna.eu