Europejska seria enduro dotarła do swojego półmetka. Trzy imprezy za nami, trzy pozostały do końca. Trzecia runda European Enduro Series miała miejsce we włoskiej miejscowości Kronplatz i była jedną z najlepszych w historii tej młodej serii.

Organizatorzy dobrze wykonali swoją pracę i przygotowali sześć wyczerpujących odcinków, które były wymagające zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dodajmy do tego ponad 2.5km zjazdów i otrzymamy bardzo trudne zawody. Ostatecznie najszybsi w swoich kategoriach byli Austriak Matthias Stonig (MS Mondraker) oraz Raphaela Richter (Radon Factory Enduro).

Pierwsze dwa odcinki były dostępne dla zawodników tylko poprzez mozolny podjazd rowerem. Natomiast pozostałe cztery miały do dyspozycji wyciąg, który okazał się ogromnym wsparciem dla zawodników. Matthias Stonig już po drugim odcinku potwierdził, że ma najmocniejsze nogi w stawce.


Raphaela Richter

Kronplatz jest znane ze swojej najtrudniejszej trasy Herrnsteig, która ma przewyższenie 1300m na dystansie 7km, a do tego znajdziemy na niej mnóstwo band, hopek oraz drewnianych konstrukcji. Organizatorzy skrzętnie z tego skorzystali i poszczególne odcinki zawierały część trasy Herrnsteig. Z kolei odcinek trzeci był idealną trasą z płynnymi bandami, a uzyskiwane prędkości oraz konieczność ciągłego pompowania były bardzo wymagającym czynnikiem. Odcinek czwarty to z kolei dużo naturalnego terenu z jednym z najpiękniejszych widoków jaki można sobie wyobrazić. Na wysokości 2275m można podziwiać wspaniałą panoramę gór, a zawodnicy z pewnością byli tym widokiem zachwyceni. Sam odcinek posiadał mnóstwo opcji przejazdu, a na trasie występowało naprawdę mnóstwo kamieni i korzeni. Odcinki 5 i 6 powróciły do stylu bike parkowego i można było spotkać na nich wiele drewnianych elementów. Pomimo faktu, że na zawodach nie było podjazdowych sekcji, to i tak najlepsi zawodnicy uzyskali finałowe czasy ponad 10 minut.


Matthias Stonig

Matthias Stonig był czwarty podczas prologu, ale nie przeszkodziło mu to w odniesieniu końcowego zwycięstwa z 14 sekundową przewagą nad Niemcem Ludwigiem Döhl’em (Cube Action Team). Podium uzupełnił Szwajcar Marco Arnold (Giant-Swiss-Team), czwarte miejsce zajął Nowozelandczyk Hayden Lee (Giant/Fox Gravity NZ), a piąty był Brytyjczyk Robert Williams (UK WTD enduro team).

Kategorię pań zdominowała Raphaela Richter, która w pokonanym polu pozostawiła Austriaczkę Birgit Braumann (Trek Gravity Girls) oraz Niemkę Alexę Hüni (Team Centurion Vaude). Czwarta była Niemka Sandra Börner (Fahrwerk Farnau/SG), a piąta jej rodaczka Stephanie Teltscher (Carver Trailfoundation).

Na podium w kategorii masters znaleźli się z kolei sami Austriacy: Rüdiger Jahnel (Specialized-mountainbiker.at), Benedikt Purner (O’fetzn racing), Walter Martinschitz (mountainbiker.at).

Najszybszym amatorem był Niemiec Tobi Müller, który o ponad minutę wyprzedził Austriaka Kurta Exenberger’a (Bikeacademy.com). Z kolei zwycięzca prologu Felix Förster, ostatecznie zajął trzecie miejsce. Najszybszą amatorką okazała się Niemka Stephanie Frankl (WOMB Girlsridetoo.de), druga była Słowaczka Denisa Szucsova (Cykloklub Galanta), a trzecia Szwajcarka Céline Beer (bergvelo.ch).

Wspaniała atmosfera i zacięta rywalizacja w Kronplatz sprawiły, że zwiększył się apetyt i oczekiwania przed czwartą rundą w Reschenpass będą ogromne. Zawody w Austrii odbędą się 23-24 sierpnia, a więcej informacji można znaleźć na: enduroseries.eu lub facebook.com/enduroseries.