W ubiegły weekend 345 zawodników z 26 krajów udało się do włoskiej miejscowości Val di Sole, aby wziąć udział w trzeciej rundzie Pucharu Europy DH iXS. Ostatecznie najszybsi w swoich kategoriach okazali się David Trummer oraz Jana Bartova.

Kolejny odcinek rywalizacji podczas Pucharu Europy DH iXS przeszedł do historii i po raz kolejny okazało się, że zawody zapadną na długo w pamięci zarówno zawodników, jak i kibiców. Po zmaganiach w Mariborze oraz Schladming, trzecia runda odbyła się w Val di Sole. Ta włoska mieścina już w przeszłości organizowała zawody rangi Pucharu Świata (w 2016 roku odbędą się tu Mistrzostwa Świata DH), a zarazem jest ważną częścią europejskiej serii DH. Miejscowa trasa zdecydowanie jest jedną z najtrudniejszych: 2200 metrów długości, 520 metrów przewyższenia. Bardzo wysoki stopień trudności spowodowany jest zarówno zmieniającym się podłożem jak i dużymi stromiznami występującymi na trasie. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na skalę trudności jest oczywiście także pogoda, która podczas weekendu była dość zmienna. W piątek podczas treningów świeciło słońce, a podczas niedzielnych finałów zawodnicy zmagali się już z błotem na znacznej części trasy.


Nick Beer

Podczas sobotnich przejazdów kwalifikacyjnych warunki były wciąż prawie idealne. W kategorii kobiet najszybsza była Czeszka Jana Bartova (Bikeplac Racing Team), która wykręciła czas 4:54.494. Liderka klasyfikacji generalnej, Słowaczka Zarja Cernilogar (Blackthorn GT), miała spore problemy w dolnej części trasy i kwalifikacje ukończyła na 4 miejscu. Wśród mężczyzn najlepszy czas uzyskał Nowozelandczyk Rupert Chapman – 3:58.260. Do tej pory pogoda była idealna, ale w niedzielę warunki zmieniły się drastycznie i było jasne, że będzie bardzo ciężko utrzymać zbliżoną prędkość.

W sobotę wieczorem odbyła się jeszcze czwarta runda 4X Pro Tour, a licznie zebrani fani ostro dopingowali zawodników podczas przejazdów finałowych. Następnie odbył się koncert na świeżym powietrzu, który dopełnił idealną sobotę.

Niedzielny poranek nie był miły, na niebie zebrały się ogromne szare chmury i były pełne deszczu. Trasa z godziny na godzinę stawała się co raz bardziej mokra i śliska, a niektóre sekcje zamieniły się z trudnych na ekstremalnie trudne. A deszcz wciąż padał…


Jana Bartova

Jako pierwsza wystartowała kategoria masters i wszyscy zawodnicy zgodnie uznali, że trasie daleko było do łatwej. Pierwsza trójka wyglądała następująco: Fabrizio Dragoni (Włochy – Alessi Racing Team), Rostislav Stencel (Czechy – Bikeplac Racing Team), Rhys Evans (Wlk. Brytania – Maxim Bikes). Dzięki zajęciu drugiej pozycji, Stenclowi udało się utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

W kategorii U17, swoją dominację potwierdził Australijczyk Remy Morton (NS Dynamics), który wygrał zawody z 11-sekundową przewagą, a także pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął Włoch Federico Monzoni (Smile Bike), a trzecie przypadło jego rodakowi i byłemu liderowi klasyfikacji generalnej Andrei Bianciotto (ASD Sestriere Bike Club).

Wśród kobiet obecna liderka Zarja Cernilogar znów miała problemy w dolnych odcinkach i ponownie nie była w stanie przegonić Jany Bartovej. Jana w finałowym przejeździe uzyskała czas 5:21.126 i było to o 1,183 sekundy szybciej od Zarji. Podium uzupełniła Carina Cappellari (Szwajcaria – Suspension Center). W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Zarja Cernilogar, ale druga Jana Bartova ma tylko dwa punkty straty.


David Trummer

Podczas kwalifikacji David Trummer (Austria – RRP Ghost) zaliczył konkretną glebę i nie ukończył przejazdu. Przed Val di Sole był liderem klasyfikacji generalnej, a w finałach pojechał jako pierwszy. Z czasem 4:10.432 zajmował fotel lidera przez całe zawody. W związku z mocno zmieniającymi się warunkami na trasie, było to nawet dobrym zrządzeniem losu, by wystartować jako pierwszy. Wcześnie wystartowali także Sławomir Łukasik (Polska – NS Bikes FroPro) oraz Alex Bond (Wlk. Brytania – Tisprings.com), ale nie udało im się osiągnąć czasu zbliżonego do Trummer’a. Pierwszym zawodnikiem, któremu się to prawie udało, był Szwajcar Nick Beer (Devinci Global Racing), który miał najlepszy międzyczas, ale na koniec był jednak wolniejszy. Również Rupert Chapman był bardzo blisko, ale dolna sekcja trasy ponownie potwierdziła, że jest zbyt wymagająca i jemu również nie udało się dogonić lidera. Po dwóch godzinach walki, w końcu można było ogłosić wyniki końcowe. David Trummer zwycięzcą trzeciej rundy EDC w Val di Sole. Drugie miejsce zajął Austriak Manuel Gruber (Radon Factory Team), a trzecie Brytyjczyk Phil Atwill (RRP Ghost). Tuż za podium uplasowali się Mark Wallace (Kanada – Devinci Global Racing) oraz James Swinden (Wlk. Brytania – This is Sheffield). Sławek Łukasik ostatecznie zajął 17 miejsce.

Trzecia runda Pucharu Europy DH iXS odbędzie się w następny weekend podczas Crankworx Europe w Les Deux Alpes. Pełne wyniki można znaleźć: pod tym linkiem, klasyfikacja generalna: kliknij tutaj, a więcej informacji o wyścigach można znaleźć na stronie: ixsdownhillcup.com.