Lato dobiega końca, a wraz z nim kończy się tegoroczna seria iXS Pucharu Europy DH. W następny weekend wielki finał odbędzie się w austriackim Leogangu. Ponad 300 zawodników z 23 krajów będzie walczyć o ostatnie punkty do klasyfikacji generalnej oraz o tytuł najlepszego zawodnika serii.

Wysoka jakość imprezy sprawiła, że to właśnie Leogang jest rundą, która będzie kończyć sezon. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do ścigania się na świecie, a zarazem przyciąga mnóstwo zawodników, nie tylko z Europy. Od 2012 roku regularnie odbywa się tu także Puchar Świata DH. Trasa, na której przyjdzie ścigać się zawodnikom, to dobrze znana właśnie z Pucharu Świata trasa o nazwie „Speedster”. Ponad 2300 metrów długości oraz 480 metrów przewyższenia sprawia, że zawodnicy z pewnością będą musieli zmierzyć się z dużym wyzwaniem.

W ten weekend do zgarnięcia będzie maksymalnie 220 punktów, za wygranie eliminacji oraz finałów. Oznacza to, że wciąż są możliwe ciekawe przetasowania w klasyfikacji generalnej, zwłaszcza że na sam koniec spośród 7 rund zostaną usunięte 2 najsłabsze wyniki, które mają zagwarantować bardziej wyrównaną rywalizację.

Kategoria mężczyzn na chwilę obecną została zdominowana przez Austriaka Davida Trummer’a (RRP Ghost), który zgromadził 614 punktów. Drugie miejsce zajmuje jego rodak Manuel Gruber (Radon Factory DH) z 599 punktami. Jednak z powodu kontuzji Gruber nie będzie mógł wystąpić w Leogangu i tym samym sprawił, że to Trummer będzie głównym faworytem do zwycięstwa. Jedynym zawodnikiem, który może zagrozić Austriakowi jest Polak Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro). Również Niemiec Benny Strasser (Solid Bikes – Bikeunit), który obecnie zajmuje czwartą lokatę, nie weźmie udziału w ostatnich zawodach sezonu.

Swoją drogą podczas ubiegłorocznej edycji wygrał Francuz Loic Bruni (Lapierre Gravity Republic), który uzyskał czas 3:16.01, podczas gdy w tym roku w zawodach Pucharu Świata wygrał Josh Bryceland.

Wśród pań wciąż jest do zgarnięcia 70 punktów i dzięki temu rywalizacja o czołową trójkę sezonu może być bardzo interesująca. Słowenka Zarja Cernilogar (Blackthorn GT) ma tylko 7 punktów straty do prowadzącej Czeszki Jany Bartovej (Bikeplac Racing). Trzecie miejsce ze stratą 48 punktów i dorobkiem 157 zajmuje Brytyjka Tahnée Seagrave, którą próbuje doścignąć Włoszka Alia Marcellini (LeeCougan Dirty Factory Team). Włoszka będzie miała duże szanse, aby wskoczyć na podium, ponieważ Seagrave nie znajduje się na liście startowej na ostatnią rundę.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie: ixsdownhillcup.com.