Po krótkiej przerwie powraca Puchar Europy DH iXS, a piąta runda tegorocznego cyklu odbędzie się w czeskiej miejscowości Spicak, która leży niedaleko niemieckiej granicy. Swój udział potwierdziło już ponad 300 zawodników z 19 krajów. Niestety zawody iXS pokrywają się z terminem naszych Mistrzostw Polski DH co oznacza, że zawodnicy będą mieli bardzo ciężki wybór, które zawody wybrać.

Spicak był już miejscem rywalizacji Pucharu iXS kilka lat temu. Trasa została troszkę odświeżona, a w ten weekend zawodnicy będą mieli 1800 metrów długości i 320 metrów przewyższenia, aby pokazać swoje umiejętności.

Zawody Pucharu Europy DH iXS należą do kategorii UCI C1, co oznacza, że pula nagród wyniesie przynajmniej 4500€, a przy okazji do zdobycia będzie mnóstwo punktów w klasyfikacji generalnej UCI. To dlatego zjazdowa elita tak bardzo interesuje się tą serią zawodów. Wystarczy wymienić kilka nazwisk: David Trummer (Austria – RRP Ghost, aktualny lider klasyfikacji generalnej), Manuel Gruber (Austria – Radon Factory DH) czy Robin Wallner (Szwecja – Team W-Racing, zwycięzca klasyfikacji generalnej w 2012r.). Wśród kobiet pojawią się m.in. Zarja Cernilogar (Słowenia – Blackthorn GT) czy Jana Bártová (Czechy – Bikeplac Racing), które zaciekle rywalizują o miano najlepszej zawodniczki serii.

Po tym weekendzie będzie można chwilę się zrelaksować, ponieważ następne dwie rundy odbędą się dopiero w sierpniu – Pila oraz Leogang będą miejscami, gdzie zakończą się tegoroczne zmagania. A póki co wszystkie oczy skierowane są na piątą rundę Pucharu Europy DH iXS w Spicaku.