Trzecia runda zawodów z serii Specialized-SRAM Enduro odbyła się w Samerbergu w Bawarii. Warunki podczas zawodów były idealne i sprawiły, że zawodnicy mogli pokazać swoje najlepsze umiejętności na oczach zebranych widzów.

Bike Park w Samerebergu gościł zawody Specialized-SRAM Enduro już po raz trzeci z rzędu. 24-kilometrowa trasa była podzielona na pięć wymagających odcinków specjalnych, które czekały na 335 uczestników. Pierwszy odcinek przebiegał w całości po terenie Bike Parku i zawierał w sobie wiele drewnianych przeszkód, podczas gdy pozostałe odcinki odbyły się na naturalnych ścieżkach poza parkiem. Dojazd do ostatniego odcinka był bardzo wymagającym podjazdem, gdzie zawodnicy musieli pokonać ponad 500m przewyższenia, ale za wysiłek zostali nagrodzeni przepięknym widokiem na pobliskie miejscowości. Także ostatni odcinek spodobał się zawodnikom najbardziej, ponieważ zjeżdżali z wysokości 1150m i sprawiali niemałe zaskoczenie niektórym osobom wspinającym się na wzniesienie. Pod koniec dnia każdy z zawodników pokonał ponad 1300m podjeżdżając.


Anneke Beerten

Prolog odbył się w sobotę od razu po treningach i był pierwszym testem dla zawodników. Musieli oni rywalizować na zróżnicowanym terenie w Bike Parku, gdzie były połączone ze sobą podjazdy oraz zjazdy w stylu 4X. Były to idealne warunki dla Czecha Michala Prokopa (Specialized), który zdominował pierwszy odcinek i uzyskał 2 sekundy przewagi. Najszybsza wśród kobiet okazała się Holenderka Anneke Beerten (Specialized), która uzyskała 7 sekund zaliczki.

Dla najlepszych zawodników zawody zaczęły się dość wcześnie, bo o 8.30 w niedzielę. W zawodach wzięli udział znani na niemieckiej scenie zawodnicy, tacy jak Ludwig Döhl (Cube Action Team), Fabian Scholz (Focus Trail Team) czy Petrik Brückner (Radon Flow Team). Pojawiła się także wschodząca gwiazda austriackiego enduro – Mattias Stonik (MS Mondraker). W kategorii kobiet ulubienicami publiczności poza Anneke Beerten były Niemka Ines Thoma (Canyon Factory Enduro Team) oraz 16-letnia Niemka Raphaela Richter (Radon Factory Racing).


Michal Prokop

W kategorii mężczyzn Michal Prokop nie tylko zdominował prolog, ale także całe zawody. Całkowity czas 12:47.15 sprawił, że wyprzedził Austriaka Matthiasa Stonig’a. Czech miał wystarczająco dobry czas podczas prologu i spokojnie mógł kontrolować przebieg wyścigu podczas kolejnych odcinków. Były zjazdowiec Matthias Stonig odrobił trochę czasu na cięższych odcinkach i wygrał drugi etap. Z kolei trzecie miejsce zajął Fabian Scholz ze Stuttgartu, który wyprzedził swoich kolegów z teamu Tobiasa i Markusa, którzy finiszowali w czołowej 10. Słowak Matej Witko (CTM Racing Team) był blisko swojego pierwszego podium, ale ostatecznie dojechał czwarty, a piąte miejsce zajął Petrik Brückner.

Wśród kobiet najszybsza okazała się Anneke Beerten, dla której było to trzecie zwycięstwo w tym roku. Całkowity czas 14:28.47 i przewaga 32 sekund robią wrażenie. Druga była Ines Thoma, która wyprzedziła Raphaelę Richter oraz Szwajcarkę Anitę Gehrig (Speclized Twins Racing) oraz Niemkę Antje Kramer (Giant).

W kategorii mastersów tacy zawodnicy jak Holender Bas de Bever, jego rodacy Wilfred van de Hatred (Nicolai) i Jelmer Pietersma, Chorwat Nino Antic (Giant), Szwajcar Remo Heutschi (DT Swiss) czy Austriak Benedikt Purner (Liteville) zapewnili bardzo duże emocje kibicom. Na koniec dnia najszybszy okazał się Remo Heutschi, który wyprzedził Austriaka Waltera Martinschitz’a oraz wielokrotnego mistrza Chorwacji w DH Nino Antic’a.

Podsumowując, trzecia runda zawodów Specialized-SRAM Enduro była dużym sukcesem, pogoda dopisała i panowały wakacyjne nastroje. „To był najlepszy i najfajniejszy wyścig do tej pory!” – podsumował Antje Kramer, a wielu zawodników mu przytaknęło.

Więcej informacji znajdziecie na enduroseries.net lub facebook.com/enduroseries.