W austriackim Leogangu odbyła się dzisiaj siódma, a zarazem ostatnia tegoroczna, edycja iXS Pucharu Europy DH. Najszybsi podczas kończącej sezon rundy okazali się Johannes Fischbach oraz Zarja Cernilogar.

ixs-dh-cup-logo

Kończąca sezon impreza była jedną z najbardziej emocjonujących w całym sezonie. W tym roku Puchar Europy DH iXS powrócił do Leogangu w Austrii i po raz kolejny była to impreza kończąca sezon. W ramach weekendu „Biketember” zostały rozegrane zarówno zawody iXS Pucharu Europy DH oraz Specialized-SRAM Enduro.

Trasa była dobrze znana większości startujących zawodników, choćby z Pucharu Świata DH, a dodane zostały do niej tylko pojedyncze elementy. Pogoda była wręcz idealna, a trasa idealnie przygotowana, co zapowiadało bardzo udany weekend. W piątek rozpoczęły się oficjalne treningi, a na niebie świeciło piękne słońce. Sobota z kolei przywitała wszystkich poranną mgłą, ale słońce dość szybko ją rozpędziło i można było rozpocząć eliminacje. Niestety zapowiedziany był deszcz, który pojawił się idealnie w momencie startu pierwszych zawodników, co sprawiło, że walka o rozstawienie w finale była bardzo emocjonująca. Wśród mężczyzn czas dnia ustalił Brytyjczyk Philip Atwill (RRP Ghost) i z czasem 3:32.603 wygrał kwalifikacje. Wśród pań najszybsza była Czeszka Jana Bartova (Bikeplac Racing).


Jana Bartova

W niedzielę warunki trochę się zmieniły. Przez noc padało, więc trasa była mokra, a miejscami ekstremalnie śliska, jednak słońce i wysoka temperatura sprawiały, że warunki poprawiały się z godziny na godzinę.

Czech Rostislav Stencel (Bikeplac Racing) wygrał kategorię Masters i tym samym potwierdził swoją dominację w tej kategorii. Drugie miejsce zajął Niemiec Nico Hunger (Ruegger Bike-Sport), który niestety nie wdrapał się na podium klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce przypadło z kolei Włochowi Paolo Aleva (Scout/Nukeproof), który zajął trzecie miejsce także w generalce. Natomiast drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Niemiec Frank Hedwig (Rad-Art).

Wśród juniorów zwycięstwo w zawodach i klasyfikacji generalnej zgarnął Włoch Andrea Bianciotto (ASD Sestriere Bike Club). Drugi był Niemiec Till Ulmschneider (Youngguns), a trzeci Austriak Moritz Ribarich (Sprts-Nut DH Team). Co ciekawe drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Australijczyk Remy Morton (NS Dynamics), który wystartował zaledwie w 3 z 7 edycji tegorocznego pucharu.


Zarja Cernilogar

Wyścig wśród pań był najbardziej ekscytującym wyścigiem weekendu. Rywalizacja liderki rankingu Czeszki Jany Bartovej ze Słowenką Zarją Cernilogar (GT Blackthorn) była bardzo zacięta, ale to jednak Słowenka okazała się szybsza. Jej czas to 4:28.368. Z kolei Jana w przejeździe finałowym zaliczyła upadek oraz miała trochę problemów na trasie (ostatecznie była piąta), co oznaczało tylko jedno. Zwycięstwo Zarji w Leogangu oraz klasyfikacji generalnej. Podium uzupełniły Szwajcarka Alba Wunderlin (Stützrädli) oraz Włoszka Alia Marcellini (LeeCougan Dirty Factory).

W wyścigu elity mężczyzn, najwięksi faworyci mieli trochę problemów w eliminacjach i w finałach startowali jako pierwsi. Niemiec Johannes Fischbach (RRP Ghost) rozpoczął rywalizację i ustanowił świetny czas 3:30.190. Rozsiadł się na fotelu lidera na dobre, ponieważ wszyscy pozostali zawodnicy nie mogli wykręcić lepszego przejazdu. Wśród nich był m.in. Szwed Robin Wallner (Team W-Racing), a warunki z każdym kolejnym przejazdem zaczęły się pogarszać, ponieważ zaczęło padać. Szwajcar Noel Niederberger (Gstaad-Scott) zajął czwarte miejsce i stracił aż 11 sekund do lidera. Philip Atwill jako ostatni zawodnik na trasie także nie dał rady i ostatecznie zakończył wyścig na 3 pozycji, a Robin Wallner był drugi. Sławomir Łukasik (NS Bikes FroPro) zajął 13 miejsce, natomiast Wojciech Czermak (KS Aquila MTBA) był 30.


Johannes Fischbach

Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Austriak David Trummer (RRP Ghost), drugi był jego rodak Manuel Gruber (Radon Factory Team), a trzeci Philip Atwill. Czwarte miejsce z taką samą ilością punktów co Atwill, zajął Sławomir Łukasik .

Wyniki 7 rundy iXS Pucharu Europy DH w Leogangu:

Results Final EDC Leogang2014

Klasyfikacja generalna sezonu 2014: