W nadchodzącym sezonie festiwal iXS Dirt Masters będzie świętował swoje dziesiąte urodziny. I jak się już pewnie domyślacie, to będzie ogromna impreza! Daty zostały podane, a przygotowania rozpoczęte. W związku z tym uchylmy rąbka tajemnicy o dziesiątej edycji tego festiwalu.

10-lecie festiwalu iXS Dirt Masters

Kiedy Bike Park Winterberg rozpoczął swoją działalność w 2003 roku, było jasne, że przed tym miejscem jest świetlana przyszłość. Wkrótce po otwarciu parku, powstały pierwsze plany na zawody. I tak zrodził się największy festiwal grawitacyjny w Europie. W 2006 roku, Frank „The Lip” Weckert, były redaktor naczelny, a obecnie właściciel magazynu Mountainbike Rider, przeszedł z fazy pomysłu do realizacji. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie jego długoletniej współpracowniczki, Sabriny Ungemach oraz ekipy Racement Team. Na pierwszym spotkaniu zjawili się także właściciel bike parku Georg Brinkmann oraz dyrektor turystyki miasta Winterberg Michael Beckmann. Ostatecznie w 2007 roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu, który dziś ma całkiem sporą tradycję. Planowanie i przygotowania zajęły miesiące, trzeba było mnóstwo cierpliwości oraz negocjacji z różnymi firmami i organizatorami. Do tego doszło sporo niewiadomych w kwestii logistyki, infrastruktury oraz finansów. Jednak patrząc z perspektywy czasu, było warto, a wszyscy wiedzą jak ta historia się potoczyła. Teraz nadchodzi jednak czas świętowania jubileuszowej edycji i wszyscy są zaproszeni!

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą informacją jest termin. W końcu trzeba zaplanować wyjazd i zaklepać miejsce do spania. Tym samym festiwal iXS Dirt Masters 2016 odbędzie się w długi majowy weekend – 13-16 maj 2016.

Jedną z pierwszych ważnych decyzji dotyczących harmonogramu była odpowiedź na krytykę ze strony wielu rodziców, których dzieciaki brały udział w Rookies Cup i nie mogły stawić się na wyścigu w piątek. Tym samym zawody Rookies Cup odbędą się w poniedziałek, a iXS Puchar Niemiec DH rozegrany będzie od piątku do niedzieli. Mamy nadzieje, że to rozwiązanie będzie wygodniejsze, ale spodziewamy się, że i tak część uczestników będzie niezadowolona. Niestety wszystkich zadowolić się nie da.

10-lecie festiwalu iXS Dirt Masters

Po raz kolejny odbędą się także zawody four crossowe, które wchodzą w skład serii 4X Pro Tour. Finałowe przejazdy odbędą się w niedzielne popołudnie, aby jak zebrać wokół toru jak największą ilość fanów. Oczywiście fajnie by było rozegrać zawody 4X w nocy, przy sztucznym świetle, ale doszliśmy do wniosku, że wtedy dzień będzie bardzo długi i wyczerpujący dla wszystkich – kibiców, zawodników, organizatorów, a zwłaszcza lokalnych mieszkańców.

Jak już zauważyliście, niedziela będzie napakowana emocjami dzięki finałom four crossu oraz iXS Pucharu Niemiec DH. Jednak podczas festiwalu działo się będzie znacznie więcej. W sobotę slopestyle’owa elita zmierzy się podczas zawodów wchodzących w skład srebrnej rangi FMB World Tour. Oprócz tego odbędą się zawody na najlepszego whipa. Oprócz tego w harmonogramie znajdzie się mnóstwo mniejszych imprez, jak np. TSG Cash for Tricks w piątek czy zawody na pump tracku w poniedziałek. Jednak dopóki harmonogram nie jest wydrukowany na papierze, dopóty mogą być wprowadzone pewne zmiany.

Kolejną ważną rzeczą, która zaprzątała nam głowy (oraz odwiedzającym festiwal), była kwestia jazdy na rowerze przez weekend. Przez ostatnie lata było mnóstwo pytań o to, które trasy będą otwarte i gdzie będzie można pojeździć. Teraz, gdy mamy nowy wyciąg i mnóstwo nowych tras, postaramy się zorganizować to wszystko tak, aby każdy był zadowolony z możliwości jazdy. Nie tylko dlatego, że wyciąg będzie czynny dłużej, ale także dlatego, że w naszej wypożyczalni będzie więcej rowerów różnych marek.

10-lecie festiwalu iXS Dirt Masters

Na koniec oczywiście odbędzie się VANS Music Night. To zawsze była ważna część festiwalu i oczywiście koncert na koniec dnia z drinkami i tańcami jest pozycją obowiązkową. To już tradycja, że pierwszy dzień festiwalu wieńczy koncert Discodogs, podczas gdy drugiej nocy usłyszymy konkretne gitarowe brzmienia. Przez lata mnóstwo świetnych zespołów przewinęło się przez naszą scenę, a obecnie mamy już zaklepane pierwsze miejsca. Więcej informacji wkrótce!