W ostatni weekend w austriackim regionie Saalfelden Leogang odbyła się cała seria imprez rowerowych, które z pewnością były warte uwagi. Podczas festiwalu Biketember odbyły się zawody z serii iXS Pucharu Europy DH, Specialized-SRAM Enduro, Puchar Europy Cross Country oraz Scott Junior Trophy. Było to idealne zakończenie wyścigowego sezonu. Setki zawodników i zawodniczek zjechało do tej europejskiej mekki rowerzystów by walczyć o zwycięstwa w zwodach i klasyfikacjach generalnych.

Festiwal Biketember w Leogangu: weekend pełen wyścigowych emocji

Po raz pierwszy od Mistrzostw Świata w 2012 roku, profesjonalne zawody cross country powróciły do Legoangu, by walczyć o ważne punkty do klasyfikacji Pucharu Europy XC. W piątek na trasę wyruszyli młodsi zawodnicy, by walczyć o punkty w klasyfikacji juniorów. Najmłodszy zawodnik na trasie – Fabian Hödlmoser – miał tylko 8 lat! W klasie sportowej z czasem 57:22 min wygrał Thomas Weber. W niedzielę najszybszą zawodniczką była Polka Maja Włoszczowska (Kross Racing Team). Z czasem 1:24:54h była pierwszą zawodniczką, która przekroczyła linię mety. Drugie miejsce zajęła Belgijka Githa Michiels (Versluys Team), a trzecia był Austriaczka Lisa Mitterbauer (Habitat Mountainbike Team). W klasyfikacji mężczyzn najlepszy czas – 1:36:02h – uzyskał Włoch Mirko Tabacchi (G.S. Forestale Cicli Olympia Vit). Warto dodać, że na mecie miał prawie minutę przewagi! Drugie miejsce zajął Czech Jiri Novak (Betch.NL Superior Brentjens MTB Racing Team), a trzeci był Austriak Karl Markt (Haibike Ötztal Pro Team). Dzięki trzeciemu miejscu, Karl Markt zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej pucharu. Więcej informacji: mtb-liga.at

Odnowiona trasa „Speedster” ponownie była świadkiem walki zawodników, którzy starali się urwać cenne sekundy w każdym zakręcie. Ta trasa była świadkiem wielu pięknych momentów w historii światowego DH. Wystarczy wspomnieć o przejeździe Aarona Gwin’a bez łańcucha podczas Pucharu Świata DH. Podczas niedzielnego iXS Pucharu Europy DH również wszystko szło tak jak powinno. Wśród pań triumfowała Czeszka Jana Bartova (RRP Ghost). Z czasem 4:15min nie dała szans rywalkom. Drugie miejsce zajęła Włoszka Eleonora Farina (Mangusta Bike Team), która dzięki takiemu rezultatowi wygrała klasyfikację generalną. Podium uzupełniła Szwajcarka Carina Cappellari (Radon Magura Factory DH Team). Wśród panów triumfował Francuz Benoit Coulanges (ROC VTT Oz-En-Oisans), który uzyskał czas 3:33min. Drugie miejsce zajął triumfator klasyfikacji generalnej Niemiec Johannes Fischbach (RRP Ghost). Trzecie miejsce zajął nasz rodak, Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro). Więcej informacji: ixsdownhillcup.com

Podczas festiwalu Biketember odbyły się także zawody enduro. Seria Specialized-SRAM Enduro zawitała tutaj na swoją szóstą i zarazem finałową rundę. Podium pań padło łupem Niemek. Lisa Policzka wygrała zawody, drugie miejsce zajęła Chiara Eberle (MHW Cube Racing Team), a trzecia była Raphaela Richter (Radon Factory Enduro). Dzięki trzeciej lokacie wygrała ona klasyfikację generalną i była to idealna nagroda za udany sezon. Wśród panów wygrał Niemiec Marcus Klausmann (Ghost Factory Racing), który o 11 sekund wyprzedził Czecha Michala Prokopa (Specialized Racing). Prokop wygrał także klasyfikację generalną. Trzecie miejsce zajął Niemiec Markus Reiser (Focus Trail Team). Więcej informacji: enduroseries.net

W zawodach Scott Junior Trophy na stadionie Ritzensee rywalizowały dzieciaki w wieku od 3 do 16 lat. Dobra zabawa była priorytetem dla wszystkich, którzy byli zaangażowani w imprezę, a młodzi zawodnicy zostali odpowiednio nagrodzeni za ich zaangażowanie. Więcej informacji o Scott Junior Trophy: bikepark-leogang.com

Podczas festiwalu odbywało się również mnóstwo imprez towarzyszących, które odbywały się pomiędzy wyścigami. W piątek Austriak Fabio Wibmer wygrał Whip Contest w dolnej części trasy Speedster. Przez cały weekend działała także strefa EXPO, gdzie można było zobaczyć najnowsze i najciekawsze produkty rowerowe. Po całym dniu można było z kolei potańczyć i napić się drinka podczas imprezy Ö3.

Nie ma lepszego sposobu, by zakończyć sezon niż zorganizowanie festiwalu Biketember. Ekscytujący rok był napakowany jazdą, wspaniałymi osiągnięciami i wartymi zapamiętania momentami. Dzięki temu zawodnicy czekają z niecierpliwością na następny sezon i nadchodzące imprezy. Na dobry początek przyszłego roku w Saalfelden Leogang odbędzie się impreza White Style, a w środku sezonu powrócą legendarne zawody 26TRIX wraz z festiwalem Out of Bounds. Sezon tradycyjnie zakończy festiwal Biketember.