iXS Puchar Europy 2015 #1: rozpoczęcie sezonu w Kranjskiej Górze

W końcu nadszedł ten dzień i możemy ogłosić, że pierwsza runda tegorocznego iXS Pucharu Europy DH rozpocznie się w najbliższy weekend. Areną zmagań początkowo miał być słoweński Maribor, jednak organizatorzy ostatecznie przenieśli wyścig do Kranjskiej Góry. Na rozpoczęciu sezonu startowego spodziewanych jest ponad 450 zawodników z 24 krajów, a wśród nich najbardziej znane nazwiska na scenie.

To będzie już ósmy sezon ścigania w iXS Pucharze Europy DH i zdecydowanie będzie to najważniejsza seria tuż po Pucharze Świata DH. Ogromne ilości zawodników oraz kibiców oznaczają, że zawody te przyciągają spore zainteresowanie w ostatnich latach. A w serii nie biorą już udziału tylko zawodnicy ze starego kontynentu, ale zjeżdżają tu z całego świata. W tym roku seria będzie składała się z pięciu wyścigów, podczas których odwiedzimy Słowenię, Francję, Austrię oraz Czechy.

Pierwszy wyścig prowadzi nas na kompletnie nieznaną trasę – Maribor musiał się wycofać w ostatniej chwili i na szybko akces zgłosiła Kranjska Góra. Dzięki nowemu miejscu, będzie to dobre przetarcie dla całej serii. Kranjska Góra jest znana z innych dyscyplin, zwłaszcza zimowych, ale w przeszłości gościła m.in. Mistrzostwa Europy DH 2013.

iXS Puchar Europy 2015 #1: rozpoczęcie sezonu w Kranjskiej Górze
David Trummer

Nowa trasa to nie jedyna nowość w tym sezonie. Od tego roku każdy wyścig iXS Pucharu Europy DH będzie zawierał tzw. super finał, gdzie 30 zawodników z kategorii elita mężczyzn będzie walczyło o zwycięstwo w wyścigu. Po pierwszej rundzie najlepsza trzydziestka jest wyłaniana ze wszystkich startujących, ale tylko Ci, którzy dostaną się do super finału, będą mogli wygrać zawody. Taki format gwarantować ma emocje aż do końca wyścigu. Kolejną zmianą jest przeniesienie finału kobiet na sam koniec imprezy, dzięki czemu ma zwiększyć się zainteresowanie wśród kibiców wyścigiem pań.

Zobaczmy zatem jak prezentuje się lista startowa. Pierwszym nazwiskiem, na które warto zwrócić uwagę jest Szwajcar Nick Beer (Radon Magura Factory), były kolega zespołowy Steviego Smith’a, który będzie jeździł w tym sezonie w nowym zespole wraz z Austriakiem Manuelem Gruber’em. Obydwaj należą do ścisłej czołówki, a Gruber z pewnością będzie miał niedosyt po zeszłorocznej końcówce sezonu, w której odniósł kontuzję. Tytułu z zeszłego roku będzie bronić Austriak David Trummer (RRP Ghost), a przeszkodzić będzie mu próbował m.in. Nowozelandczyk Wyn Masters (Team Bulls), który zaliczy najpewniej najdłuższą podróż na zawody ze wszystkich uczestników. Patrząc na jego formę w Enduro World Series, zdecydowanie będzie chciał tu wygrać.

iXS Puchar Europy 2015 #1: rozpoczęcie sezonu w Kranjskiej Górze
Zarja Cernilogar

Wśród pań rywalizować będzie 30 zawodniczek. Wśród nich ubiegłoroczna zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Słowenka Zarja Cernilogar (Unior Tools Team), która również zmieniła w tym sezonie barwy. Warto jednak zwrócić uwagę na rywalki – Czeszka Jana Bartova (RRP Ghost), Niemka Harriet Rücknagel (RAD-ART) czy Hiszpanka Mariana Salazar (Commencal Sabma) z pewnością będą chciały powalczyć o zwycięstwo na Słowenii.

Pogoda nie zapowiada się najlepiej, ale na niedzielny wyścig powinno być ok. Nie możemy doczekać się już pierwszych emocji! Więcej informacji znaleźć można również na: ixsdownhillcup.com.


Zdjęcia: Thomas Dietze extreme-pics.de