Patrzymy w przeszłość na jedną z najbardziej wymagających, ale i zarazem na jedną z najbardziej popularnych tras w tegorocznym iXS Pucharze Europy DH. Ta trasa nie należy do łatwych i z pewnością dotarcie na sam dół w jednym kawałku było już jakimś sukcesem dla ponad 400 zawodników reprezentujących 30 różnych krajów. Najszybszymi zawodnikami na koniec weekendu okazali się Danny Hart i Emmeline Ragot.

Od zeszłego roku Schladming wróciło do kalendarza zawodów iXS i ponownie gościło zawodników na międzynarodowych zawodach zjazdowych. Warto wspomnieć, że przez ostatnie trzy lata w Schladming nie było tej rangi imprezy. Wyglądało nawet na to, że zawodnicy byli spragnieni jazdy po tej trasie i licznie stawili się na starcie. Na starcie drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH 2015 ponownie zjawili się zawodnicy znani z imprez rangi Pucharu Świata DH i z pewnością nie mieli oni zamiaru potraktować tej imprezy treningowo.

iXS Puchar Europy DH 2015 #2: Hart i Ragot wygrywają w Schladming
Danny Hart

Jedną ze zmian na trasie było kompletne przebudowanie strefy finiszu, która jest teraz godna najlepszych wyścigów zjazdowych na świecie. W ten weekend stadion zapełnił się wieloma ciężarówkami zespołów startujących w zawodach, dzięki czemu była to dodatkowa atrakcja dla publiczności. Ponad 2500 metrów długości i 600 metrów przewyższenia idealnie wpisują się w wymagania trasy, na której ma zostać rozegrany Puchar Europy DH. W piątek pogoda zdecydowanie popsuła plany i dodatkowo utrudniła jazdę po trasie, dzięki czemu kibice mogli się spodziewać jeszcze większych emocji. Wyścig był częścią imprezy Gravity Games Schladming 2015, przez co organizatorzy mieli w zanadrzu kilka dodatkowych imprez towarzyszących. Jedną z nich była Planai Pump Masters, czyli zmagania dual slalomu. Zwycięzcą został Austriak Maximilian Flank (Bike Team Ginner), który pokonał Włocha Dominika Pellegrin’a (Bike-Club Egna Neumarkt). Trzecie miejsce zajął Szwajcar Myles Weber (Team Project).

W sobotę również padało, więc treningi odbywały się w ciężkich warunkach. Na szczęście zawodnicy dość dobrze odnaleźli się na trasie i radzili sobie z pogodą. Podczas kwalifikacji pogoda ustabilizowała się i przestało padać, ale pierwsze przejazdy kwalifikacyjne zdecydowanie nie były po suchej trasie.

Tahnee Seagrave

Rywalizację wśród pań zdominowały zawodniczki znane z Pucharu Świata DH. Brytyjka Tahnee Seagrave (FMD Racing) była aż o 3 sekundy szybsza niż ubiegłoroczna zwyciężczyni, Francuzka Emmeline Ragot (MS Mondraker). Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajęła natomiast Australijka Tracey Hannah (Polygon UR). Wyglądało na to, że ta trójka również podzieli między sobą podium w niedzielę, ale trzeba dodać, że w stawce pozostało jeszcze 30 innych żądnych zwycięstwa zawodniczek.

W elicie mężczyzn wykręcenie dobrego czasu miało dużo większe znaczenie. Po premierze super finału podczas pierwszej rundy w Kranjskiej Górze, najważniejsze okazało się być w pierwszej trzydziestce. Dodało to sporo motywacji wszystkim zawodnikom, bo tylko start w super finale pozwala na walkę o zwycięstwo w zawodach w niedzielę. Czas dnia należał do Brytyjczyka Dannego Harta (MS Mondraker) – 4:07.681, który podczas Pucharu Świata DH w Leogangu nie wystartował z powodu kontuzji. Drugie miejsce ze stratą 3.5 sekundy zajął Nowozelandczyk George Brannigan (Trek World Racing), a trzeci był ubiegłoroczny zwycięzca Francuz Loic Bruni (Lapierre Gravity Republic).

Na koniec dnia rozegrano jeszcze zawody na najlepszeo whipa. Tutaj najlepszym stylem popisał się Austriak Fabio Wibmer.

Loic Bruni

Niedziela powitała zawodników dużo lepszymi warunkami, odcinki przesychały, ale wciąż było daleko do dobrych warunków. Ogólna atmosfera była dobra, a zawodnicy zrelaksowani. Zawody rozpoczęły zmagania mastersów. Podobnie jak podczas pierwszej rundy najszybszy był Michał Śliwa (Myślenice Top Riders), który z 8-sekundową przewagą spokojnie rozsiadł się na fotelu lidera serii. Gratulacje Michał!! Drugie miejsce zajął Duńczyk Mads Weidemann (madsweidemann.com), a trzeci był Niemiec Benjamin Herold (NRG Team).

W kategorii U17 wystartowało 30 zawodników z 11 krajów, a wśród nich można było zobaczyć nazwiska z ubiegłorocznych wyścigów iXS Rookies Cup. Przejście z wyścigów młodzików do juniorów to duże wyzwanie, ale z pewnością nie jest to zadanie niemożliwe. Kanadyjczyk Finn Iles (Lapierre Gravity Republic) zdominował sobotnie kwalifikacje, ale podczas wyścigu najszybszy był Brytyjczyk Joe Parfitt (wideopenmag.co.uk) – 4:26.799. Drugie miejsce zajął Włoch Andrea Bianciotto (Korax Lapierre), a trzeci był Austriak Moritz Ribarich (Sports Nut Team). 11 miejsce zajął natomiast Kuba Żbikowski (ABC – Arek Bike Camp).

Następnie do rywalizacji przystąpili zawodnicy kategorii U19. Bardzo dobry czas wykręcił Brytyjczyk Laurie Greenland (Trek World Racing) i z wynikiem 4:14.206 wygrał zawody. Drugi był Australijczyk Max Warshawsky (Bergamont Hayes Team), a trzecie miejsce zajął Brytyjczyk Henry Fitzgerald (Steve Peat Syndicate). Zwycięzca kwalifikacji Niemiec Silas Grandy (Nicolai Factory Team) był czwarty.

Elite Men podium

Następny wyścig to mały finał elity mężczyzn, czyli wyścig złożony z zawodników, którzy nie awansowali do super finału. Najszybszy z czasem 4:13.920 okazał się Francuz Loris Vergier (Lapierre Gravity Republic). Arkadiusz Perin (ABC – Arek Bike Camp) zajął 32 miejsce, a Wojciech Czermak (Born 2 Bike) był 47. Następnie odbył się wyścig kobiet i z pewnością był wart zapamiętania. Pierwszą zawodniczką na Red Bull Hot Seat była Włoszka Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt). Następnie zmieniła ją Szwajcarka Alba Wunderlin (Stützrädli), ale ledwie usiadła i zmieniła ją Kanadyjka Casey Brown (Bergamont Hayes Team). Liderki zmieniały się co chwilę. Wpierw była Austriaczka Petra Bernhard (RC-Gravity-Eagles), a następnie Kanadyjka Miranda Miller. Szwajcarka Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Team) miała trochę problemów na trasie i wypadła z czołowej trójki. Gdy na dół zjechała Tracey Hannah i ustaliła najlepszy czas, na starcie pozostały tylko najgroźniejsze konkurentki. Emmeline Ragot zjechała na dół z czasem lepszym o 10 sekund i wszystkie oczy zwróciły się na młodziutką Brytyjkę Tahnee Seagrave, która jako ostatnia była na trasie. Niestety nie udało jej się pokonać Ragot i tym samym zajęła drugie miejsce. Trzecia była Tracey Hannah, czwarta Miranda Miller, a piąta Petra Bernhard.

Women podium

Na sam koniec przyszedł czas na super finał elity mężczyzn. Zajęło to chwilę, ale w końcu ktoś uzyskał lepszy czas niż Loris Vergier w małym finale. Nowozelandczyk Wyn Masters (Team Bulls) uzyskał czas 4:08.430, ale wtedy linię mety przekroczył Brytyjczyk Ruaridh Cunningham (Unior Tools Team), który pobił nawet czas Danny’ego Harta z kwalifikacji. Następni zawodnicy jak Nowozelandczyk Edward Masters (Bergamont Hayes Team), Australijczyk Brook MacDonald (Trek World Racing) czy Kanadyjczyk Mark Wallace (Devinci Global Racing), nie zbliżyli się do czasu Cunningham’a. Ta sztuka nie udała się także Sławkowi Łukasikowi (NS Bikes Fro Pro), który ostatecznie zajął ósme miejsce. Austriak Markus Pekoll (MS Mondraker) przegrał z Cunningham’em o 2 sekundy i zajął 5 miejsce. Dopiero zwycięzca zawodów z zeszłego roku Loic Bruni objął prowadzenie, ale z miejsca został zrzucony na niższy stopień przez George’a Barnnigan’a. Wtedy na trasie został już tylko Danny Hart, który z czasem 4:03.573 nie dał szans rywalom i wygrał całe zawody. Drugi był Brannigan ze stratą zaledwie 0.358s, a trzeci Bruni.

Schladming po raz kolejny udowodniło, że jest jednym z najlepszych miejsc do rozgrywania zawodów iXS Pucharu Europy Dh. W tym roku nie dopisała tylko pogoda, ale wszystko inne było idealne. Miejmy nadzieję, że Schladming pozostanie w wyścigowym kalendarzu już na długo.