W ubiegły weekend oficjalnie rozpoczęły się zmagania w europejskim pucharze DH iXS Rookies Cup. W zawodach wzięło udział 300 młodych zawodników i zawodniczek, którzy reprezentowali dziewięć krajów. Ogólne warunki pogodowe nie były idealne, ale złe również nie były. Miks suchej ziemi oraz trochę deszczu sprawiły, że trasa o długości 1750m z przewyższeniem 250m miała idealną przyczepność. Idealnie na niedzielne zawody.

iXS Rookies Cup 2015 #1: Steinach - wyniki

Podczas sobotnich treningów kilku zawodników zwróciło na siebie uwagę umiejętnościami i ambicjami. Jednym z nazwisk, które powinniśmy obserwować w tym sezonie to Austriak Florian Gerns (Sunbikers-Gabelprofi Racing), który ustalił najlepszy czas dnia w kategorii U15 – 2:39.095. Z takim wynikiem spokojnie uplasowałby się w najlepszej dziesiątce zawodników kategorii U19 z licencją. Czas dnia ustalił z kolei Niemiec Jonas Mucha (RSV Elxleben e.V.). Kategoria dziewczyn została zdominowana przez Łotyszkę Paulę Zibasa (M9 Racing), która była najmłodszą zawodniczką (15 lat) i pokonała starsze dziewczyny o 27 sekund.

Po obowiązkowych treningach w niedzielę i krótkiej przerwie na lunch, kategoria Free Men rozpoczęła pierwszy wyścig sezonu. Najszybszy był Niemiec Daniel Schmaul (Ilmenauer Radsportclub), drugi był Niemiec Eric Förster (Gravity Factory), a wśród dziewczyn najlepsza była Niemka Cindy Kiesewetter (DH Race Factory).

Gustav Johansson Jones

Następnie wszyscy zwrócili swoją uwagę na rywalizację 11-letnich zawodników, którzy startowali w kategorii U13. Z czasem 2:58.026 najszybszy okazał się Austriak Lorenz Widhalm (Mountainbiker.at), który pokonał m.in. faworyta oraz najlepszego zawodnika kwalifikacji Szweda Gustaf’a Johansson’a Jones’a (Chalet Augustine Hinterglemm), który zakończył zawody na czwartej pozycji.

W kategorii U15 rywalizowało ponad 40 zawodników, a najlepszy okazał się Szwajcar Janosch Klaus (teamproject.ch). Drugie miejsce zajął Florian Gerns. Wśród dziewczyn wygrała Amerykanka Anna Newkirk (Team Project), która o włos pokonała Austriaczkę Valentinę Höll (YT Industries Spielberghaus).

Anna Newkirk

Od tego sezonu seria iXS Rookies Cup posiada także kategorie licencjonowane U17, U19 oraz open girls U17/U19:

• Pro Junior U19 male: Jonas Mucha (Niemcy – RSV Elxleben e.V.) 2:19.352
  • Pro Youth U17 male: Max Becker (Niemcy – Univega Pro Cycling Team) 2:31.933
  • Girls Open U19/U17: Paula Zibasa (Łotwa – M9 Racing) 2:45.637
  • Junior U19: Achim Winter (Niemcy) 2:30.522
  • Youth U17: Marcel Merkeli (Niemcy – Merkeli Racing) 2:27.066