_DSC7518

Już w najbliższy weekend w austriackim bikeparku Serfaus-Fiss-Ladis odbędzie się druga edycja jedynego w swoim rodzaju festiwalu rowerowego Kona International Rookie Games. O jego wyjątkowości decyduje grupa docelowa, gdyż głównymi bohaterami eventu są dzieci w wieku od 11 do 18 roku życia. To one od piątku do niedzieli będą się zmagać z wymagającą trasą downhillową. Pierwszego dnia spróbują swych sił podczas seeding run’u, drugiego dnia powalczą o puchar młodej gwardii w czwartej rundzie iXS Rookies Cup, by na koniec wyjaśnić, kto z nich jest najszybszy na świecie. Wszak niedzielne zawody noszą nazwę iXS Rookies International Championships.

Organizatorzy zadbali również o rodziców, którzy mogą wystartować w odrębnej kategorii i zsumować czas z wynikami swoich podopiecznych, a najszybszy duet Mother&Daughter i Father&Son wygra Family Challenge.

Jednak nie samym downhillem kolarstwo grawitacyjne stoi, więc Festiwal rozpocznie się zawodami w pompowaniu, czyli Dakine Pumptrack Challenge, który odbędzie się na dwóch równoległych torach, zaś zwycięzca zostanie wyłoniony nie tyle przez bezosobową fotokomórkę, co w bezpośrednim starciu z rywalem. Kibicom i zawodnikom szykuje się zatem niezła uczta dla oka, gardła i serca.

Równie interesująco zapowiadają się zawody w slopestyle’u – O’Neal Rookie of the Year Slopestyle. Dość powiedzieć, że otrzymały one od FMB rangę Bronze Contest. Co prawda, po torze zbudowanym w okolicy dolnej stacji wyciągu może przejechać się każdy zawodnik, który ukończył 12 rok życia, ale, sądząc po wielkości drewnianych konstrukcji i dirtowych hop, kontest zdominują starsi zawodnicy, wykonujący podczas przejazdu tłuste tricki.

_DSC7541

Zważywszy na powyższe, macie czego żałować, że nie ma was w tym tyrolskim bikeparku, który z pewnością należy do najlepiej urządzonych tego typu miejsc na świecie. Wasz ból ukoi jednak relacja na żywo z festiwalu, transmitowana na  oraz w lokalnych stacjach telewizyjnych. Dzięki niej będziecie mogli nie tylko podziwiać wyczyny przyszłych gwiazd MTB, ale również kibicować naszym młodym reprezentantom z teamów: FroPro, ABC Dendyski i Gravity Revolt. Pod poniższym linkiem znajdziecie harmonogram transmisji, więc nie przegapcie, czy używając bardziej profesjonalnych zwrotów (bo tu wszystko jest pro) – stay tuned.

https://www.facebook.com/iXS.Downhill.Cup/posts/10153515137279085

A na przedsmak serwujemy zdjęcia z treningu polskich zawodników:  Krissa Kaczmarczyka (14 lat), Igora Wypióra (12 lat) i Marty Wypiór (10 lat).

_DSC7567

Ps.

Jeżeli któryś z czytających ten tekst rodziców chciałby zapewnić swojej pociesze podobne wakacje w przyszłym roku, lecz nie wie, jak to zrobić, mamy podpowiedź. W tygodniu poprzedzającym festiwal w bikeparku Serfaus-Fiss-Ladis organizowany jest obóz, na którym obecnie 40 dzieciaków szlifuje swoją technikę pod okiem profesjonalnych instruktorów i zawodników z teamu Mondrakera. Swoją oprawą obóz przypomina zgrupowanie kadry, tyle że jego uczestnicy reprezentują różne kraje. Dzieci jednak bez problemu się dogadują, i to zarówno podczas wspólnych treningów, jak i w pawilonie Mondrakera, gdzie odpoczywają, wspólnie serwisują rowery i uczestniczą w pogadankach na temat zdrowego stylu życia, odżywiania, treningu i przygotowania do startu.

 

Tekst: Rafał Wypiór www.frowerpower.com

Zdjęcia: Jacek Kaczmarczyk  www.jacekslonik.pl