Ubiegły weekend obfitował w konkretne imprezy – pierwsza runda Pucharu Świata DH odbyła się we francuskim Lourdes, a w Wiedniu odbyły się zawody Vienna Air King. Nicholi Rogatkin został natomiast pierwszym zawodnikiem w dziesięcioletniej historii austriackiej imprezy, który wygrał zawody główne oraz best trick. Drugie miejsce zajął Thomas Genon, który także podczas poprzednich zawodów Crankworx Rotoura uplasował się tuż za zwycięzcą. Natomiast największą niespodzianką okazał się młody Max Fredriksson, który przebił się z pre-kwalifikacji aż na najniższy stopień podium. Najlepszą sztuczką zawodów okazał się backflip-360 w wykonaniu Rogatkina na pierwszej hopie.

Nicholi Rogatkin wygrywa Vienna Air King 2015
1 miejsce – Nicholi Rogatkin

Zawody Vienna Air King w tym roku obchodziły swój jubileusz, ponieważ była to już dziesiąta edycja. Pogoda dopisała i na głównym placu przy miejskim ratuszu zebrało się sporo widzów, by dopingować najlepszych zawodników. Hopy były ogromne, największa miała 9 metrów, a zawodnicy pokazywali swoje najlepsze sztuczki. Rywalizacja rozpoczęła się w piątek od pre-kwalifikacji. 40 zawodników, z których 14 przechodziło dalej, aby dołączyć do kwalifikacji wraz z 16 zaproszonymi zawodnikami. Jednym z tych 14-tu był 19-letni Szwed Max Fredriksson.

2 miejsce – Thomas Genon

Wyniki były bardzo zróżnicowane, znane nazwiska spadły na koniec klasyfikacji, a młodzi zawodnicy śmiało atakowali szczyt. W finałach wszyscy mieli ochotę na podium. Dla takich ulubieńców publiczności jak Szymon Godziek czy Antoine Bizet gra toczyła się o wszystko albo nic. Niestety ryzyko w ich przypadku nie opłaciło się, ale z pewnością mieli mnóstwo zabawy próbując. Także tacy zawodnicy jak Sam Pilgrim, Anton Thelander, Peter Henke czy Tomas Lemoine nie pokazali swoich najlepszych trików i uplasowali się na dalszych miejscach.

Nicholi Rogatkin wygrywa Vienna Air King 2015​
3 miejsce – Max Fredriksson

W sobotę odbył się natomiast Panasonic Best Trick, a publiczność (10.000 widzów!) mogła zobaczyć najbardziej skomplikowane triki. Na koniec nagrodę za najlepszy trik dnia zgarnął Nicholi Rogatkin, który zadziwił widzów i sędziów idealnym backflip-360 na pierwszej hopie. Zwycięzca best tricka z 2013 roku, Rosjanin Pavel Alekhin zajął drugie miejsce ze swoim backflip tailwhip to barspin. Francuz Antoine Bizet natomiast kręcił podwójne backflipy jeden za drugim i próbował dodać do tego no handa, ale niestety cały czas coś szło nie tak. Tym samym zajął trzecie miejsce. Warto również wspomnieć o takich trikach jak backflip double barspin suicide w wykonaniu Szymona Godźka czy 360 tailwhip z dropa autorstwa Tomasa Zejdy. Ostatni raz taki trik publiczność mogła zobaczyć w 2008 roku w wykonaniu Paula Basagoiti. Pewną niespodzianką był także bikeflip w wykonaniu Thomasa Genona.

Vienna Air King 2015 podium

Max Fredriksson jest pierwszym zawodnikiem w historii, który przebił się z pre-kwalifikacji aż na podium (85.66pkt). Jego przejazd był bardzo techniczny i zawierał takie sztuczki jak: barspin to barspin back z dropa, backflip barspin, double tailwhip, triple truckdriver. Thomas Genon odpowiedział następującym zestawem trików: truckdriver z dropa, backflip barspin to tuck no hand, oppo 360 one foot tabletop oraz cork 720, co dało mu 88.33pkt i drugie miejsce. Co natomiast zrobił Nicholi Rogatkin, że zgarnął zwycięstwo i 91.33pkt? Tailwhip z dropa, backflip 360, double tailwhip oraz cashroll na koniec.

Wyniki końcowe:

Więcej informacji możecie znaleźć na: vienna-air-king.at oraz facebook.com/viennaairking.