Stało się! Tegoroczny sezon Pucharu Świata DH zakończony. Ostatnia siódma runda odbyła się we włoskiej miejscowości Val di Sole i niestety nie przyniosła zaskakujących rozstrzygnięć na finiszu cyklu. Do rozegrania zostały jeszcze tylko wrześniowe Mistrzostwa Świata DH w Andorze.

Puchar Świata DH 2015: Aaron Gwin i Rachel Atherton triumfują w Val di Sole oraz klasyfikacji końcowej
Aaron Gwin

Wśród panów triumfował Aaron Gwin (Specialized Racing), który dzięki temu zwycięstwu zapewnił sobie także triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata DH – zdobył 1329pkt. Drugie miejsce w Val di Sole, ze stratą 1.589s, zajął Loic Bruni (Lapierre Gravity Republic) i dzięki temu wskoczył także na drugą lokatę w generalce, gdzie zakończył sezon z dorobkiem 1059pkt. Trzecie miejsce w ostatniej rundzie przypadło natomiast dla Troya Brosnana (Specialized Racing), który stracił do zwycięzcy 1.854s. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej także należy do niego – zdobył 1013pkt. Największym przegranym ostatniej rundy został natomiast Greg Minnaar, który zajmował drugą lokatę w generalce, ale po zajęciu odległego 54 miejsca w Val di Sole, spadł na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, gdzie zdobył 1006pkt. Warto odnotować, że we Włoszech wystartował także nasz rodak – Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro). Zajął 47 lokatę ze stratą 14.179s do zwycięzcy.

Rachel Atherton

Wśród pań wszystko było wiadome przed ostatnią rundą, ponieważ na jedną rundę przed końcem końcowy triumf zapewniła sobie Rachel Atherton (GT Factory Racing). W tym roku zdominowała ona cały sezon, wygrała 6 z 7 rund i nie inaczej było w Val di Sole. Tym samym zakończyła sezon z dorobkiem 1660pkt. Drugie miejsce podczas siódmej rundy zajęła Myriam Nicole (Commencal / Vallnord, +2.239s), a trzecia była Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team, +6.444s). W klasyfikacji generalnej drugie miejsce przypadło dla Manon, która zdobyła 1079pkt, a trzecią lokatę zajęła młodziutka Brytyjka Tahnee Seagrave (FMD Racing) – 986pkt. Ważną wiadomością podaną podczas zawodów w Val di Sole była natomiast informacja o definitywnej emeryturze Emmeline Ragot, która zapowiedziała koniec startów. W jej ostatnim sezonie zajęła piąte miejsce z dorobkiem 785pkt i tytułem jedynej, która pokonała w tym roku Rachel Atherton – Ragot wygrała pierwszą rundę w Lourdes.

Loris Revelli

W juniorach triumfował Loris Revelli (AB DeVinci Italy), który w pokonanym polu pozostawił Jacoba Dicksona (Orange Dirt World Team, X-Fusion) oraz Laurie Greenlanda (Trek World Racing). Ten ostatni wygrał natomiast klasyfikację generalną z dorobkiem 320pkt. Drugie miejsce zajął Andrew Crimmins (Kona Factory Team) z 245pkt, a trzeci był Jacob Dickson – 168pkt.