Odkąd tegoroczna diamentowa seria zawodów FMB World Tour wystartowała podczas Crankworx’a w Rotoura, trzech zawodników rywalizuje ze sobą nawzajem o najwyższy stopień podium całego rankingu. Brett Rheeder zdominował sezon, ale Thomas Genon i Nicholi Rogatkin depczą mu mocno po piętach. Zawodnicy mogą zgarnąć 1000pkt za zwycięstwo w diamentowej imprezie, więc na jedne zawody przed końcem i 300pkt różnicy między czołową trójką, wszystko jest możliwe, a decydujące starcie odbędzie się podczas legendarnej imprezy Red Bull Rampage. Zawody na pustyni oddzielą mistrza od reszty. Stawce aktualnie przewodzi Thomas Genon, ale czy utrzyma on pierwsze miejsce? Transmisja LIVE odbędzie się na stronach RedBull.tv oraz FMBWorldTour.com, 17-go października. Start o godzinie 18.30 CEST / 10.30 MDT.

Red Bull Rampage: ostateczna rozgrywka!
Nicholi Rogatkin

Nicholi Rogatkin obecnie zajmuje trzecie miejsce w rankingu FMB World Tour. Jednym z jego popisowych trików jest lawndart frontflip, ale ten młody Bostończyk ma w swoim arsenale całą masę konkretnych sztuczek. Dzięki temu zajął drugie miejsce podczas Red Bull Joyride na Crankworx Whistler, a przegrał tylko z Brandonem Semenukiem. Jednak Red Bull Rampage, to nie impreza slopestyle’owa, więc trzeba zadać pytanie: czy Nicholi poradzi sobie na dużym rowerze? Podczas niedawnej imprezy Suzuki Nine Knights pokazał, że jest to możliwe, a jego cashroll’em na zjazdówce zachwycał się cały świat. Jednak czy uda mu się utrzymać całą linię przejazdu? Na to pytanie poznamy odpowiedź dopiero na pustyni.

– Jak się czujesz w przeddzień Red Bull Rampage i mając 300pkt straty do lidera?

Ten sezon był naprawdę dobry! Zaczęliśmy w Nowej Zelandii, a ostatnio walczyliśmy w Whistler. Te imprezy były świetne i miałem tam mnóstwo zabawy. Każde zawody w tym roku były naprawdę udane. Na szczęście miałem kilka dobrych wyników i jestem bardzo zadowolony, że zajmuję trzecie miejsce. Jednak to jest tylko bonus do całego doświadczenia jakie zebrałem w tym roku!

– Porozmawiajmy o Joyride – byłeś bardzo blisko, aby pokonać lokalną legendę, czyli Brandona Semenuka!

Mój pierwszy przejazd był tym bezpieczniejszym, więc z pewnością chciałem zrobić coś lepszego w drugim przejeździe. Jednak złapałem kapcia i tym samym musiałem udźwignąć presję i wykonać perfekcyjny drugi przejazd. Na szczęście udało się i z pewnością był to świetny rezultat. Jestem bardzo zadowolony także z tego, że miejscowi fani mocno mnie dopingowali i to jest uczucie, którego nigdy nie zapomnę.

– Podczas Suzuki Nine Knights pokazałeś, że potrafisz robić konkretne sztuczki także na zjazdówce. Co szykujesz na Rampage?

Impreza w Livigno była najlepszym tygodniem w tym roku i jestem naprawdę szczęśliwy, że udało mi się skleić 720-cork oraz cashroll’a na zjazdówce. Podczas zeszłorocznego Rampage’a zdobyłem niezbędne doświadczenie, a w tym roku znów się będę denerwował. Jednak tym razem wiem, czego się spodziewać. Dobry przejazd na Rampage’u daje dużo więcej niż jeden trik czy dwa, więc z pewnością będę chciał postawić na konkretną linię przejazdu i podnieść sobie poprzeczkę jeszcze wyżej!

Red Bull Rampage: ostateczna rozgrywka!
Brett Rheeder

Kanadyjczyk Brett Rheeder wciąż jest faworytem do zwycięstwa w całej serii FMB World Tour, ale jego dominacja nie pozostała bez konsekwencji. O ile podczas Red Bull Joyride nie poszło mu najlepiej i potrójna korona Crankworx’a wymknęła mu się z rąk, to spadek na drugie miejsce w rankingu może być już sporym zmartwieniem. Zwłaszcza, że na fotelu lidera zadomowił się od samego początku tegorocznego rankingu. Jednak Brett nie robi tych samych błędów dwukrotnie i znany jest ze swojego profesjonalizmu. Z pewnością będzie chciał się odgryźć na najważniejszej imprezie sezonu!

– Jesteś zdecydowanym faworytem serii FMB, jak znosisz presję?

Ten sport jest świetną zabawą, jednak czasem presja bierze górę i trudno jest czerpać radość z jazdy. Staram się zablokować presję i nie myśleć o tym, a podczas zawodów staram się myśleć, że jeżdżę sobie ze znajomymi na domowej miejscówce.

– Thomas Genon wyprzedził Cię po zawodach w Whistler. Dobrze mu idzie także na dużym rowerze, a to z pewnością nie pomaga w opanowaniu nerwów przed Red Bull Rampage?

Tak i nie. Przez ostatnie lata piąłem się na szczyt rankingu, wpierw byłem czwarty, potem trzeci, a w zeszłym roku byłem drugi. Teraz jestem tak blisko pierwszego miejsca i wszystko rozegra się podczas ostatniej imprezy sezonu. Jednak nie jest to powód, który spędza mi sen z powiek. Zawsze jest następny sezon i z pewnością będę się cieszył jeśli to Thomas wygra cały ranking.

– Czy czujesz jakąś dodatkową presję przed samym Rampage’em?

Wydaje mi się, że w tym roku mam mniejsze ciśnienie, aby uzyskać jakiś niesamowity wynik na tych zawodach. Nie miałem do tej pory jakiegoś niewiarygodnego wyniku, który chciałbym pobić, więc po 5-tym miejscu w zeszłym roku mam nadzieję, że po prostu będę na lepszym miejscu.

Red Bull Rampage: ostateczna rozgrywka!
Thomas Genon

Aktualny lider rankingu FMB World Tour, Thomas Genon, ma zaledwie 20pkt przewagi nad drugim Brettem Rheeder’em. Genon udowodnił jednak, że potrafi jeździć na zjazdówce. Ten młody Belg z pewnością będzie chciał się pokazać z dobrej strony, zwłaszcza, że rzadko kiedy ląduje poza podium. Podczas Red Bull Rampage, Thomas będzie musiał stworzyć szybką i techniczną linię, aby uzyskać dobry wynik.

– Jak udał Ci się tegoroczny sezon?

Jestem z niego bardzo zadowolony. Miałem szczęście, że omijały mnie kontuzje, a do tego miałem mnóstwo frajdy i dobrej zabawy przez cały rok.

– Czego oczekujesz po jadąc na Red Bull Rampage? W końcu jesteś aktualnym liderem serii.

Ciężko powiedzieć. Traktuję każde zawody jako nową szansę by się pokazać. Nie myślę za bardzo o rankingu, ale mimo wszystko to fajne uczucie móc powalczyć o końcowe zwycięstwo właśnie podczas Rampage.

– Brett Rheeder udowodnił, że potrafi jeździć na dużych rowerach, myślisz że obronisz prowadzenie?

Brett jest świetny we wszystkim co robi. Udowodnił to w zeszłym roku, gdzie uzyskał naprawdę dobry wynik. Ja z kolei byłem w zeszłym roku bardzo zawiedziony moją linią i całą jazdą. Więc w tym roku będę chciał zbudować linię, która idealnie odpowiada moim umiejętnością.

Transmisja na żywo z Red Bull Rampage 2015 odbędzie się poprzez strony RedBull.tv oraz FMBWorldTour.com, 17-go października. Start o godzinie 18.30 CEST / 10.30 MDT.Więcej informacji o samej imprezie można znaleźć na stronie: RedBull.com/Rampage.

Zobaczymy się na pustyni!

Więcej informacji: fmbworldtour.com


Zdjęcia: Bartek Woliński wolisphoto.com