Finałowa runda tegorocznej serii Enduro World Series miała dramatyczną końcówkę, a cały sezon został rozegrany podczas aż ośmiu rund na trzech kontynentach. W okolicach wybrzeży Morza Śródziemnego w mieście Finale Ligure ukoronowano Mistrzów Enduro World Series 2015. Zostali nimi Richie Rude oraz Tracy Moseley. Podczas koronacji Tracy i Fabien Barel ogłosili, że to były ich ostatnie starty w karierze i kończą ze ściganiem.

Richie Rude oraz Tracy Moseley zdobywają tytuł Mistrzów Enduro World Series 2015

Zawody Superenduro powered by SRAM były najbardziej zaciętymi w historii całej serii – najlepszą trójkę mężczyzn dzieliły zaledwie 2 sekundy. Wyścig wygrał Jared Graves (Yeti/Fox Shox Factory Team), drugi był Fabien Barel (Canyon Factory Enduro Team), a trzecie miejsce zajął Nico Vouilloz (Lapierre Gravity Republic). Po 20-tu latach ścigania się razem na całym świecie, mniej niż pół sekundy dzieliło dwóch weteranów – Barel’a i Vouilloz’a. Jednak to młody Amerykanin Richie Rude (Yeti/Fox Shox Factory Team) zgarnął zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i to pomimo odległego 11-go miejsca w finałowej rundzie.

Richie Rude oraz Tracy Moseley zdobywają tytuł Mistrzów Enduro World Series 2015

W wyścigu pań triumfowała Tracy Moseley (Trek Factory Racing Enduro Team), która wygrała wyścig oraz klasyfikację generalną. Warto zaznaczyć, że generalkę wygrała po raz trzeci w historii Enduro World Series. Jej najgroźniejsza rywalka Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Team) zajęła drugie miejsce zarówno w zawodach jak i klasyfikacji generalnej. Z kolei Ines Thoma (Canyon Factory Enduro Team) znalazła się po raz pierwszy na podium EWS, zajmując trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej trzecia z kolei była Anneke Beerten.

W kategorii pań U21 zwycięstwo w całej serii zgarnęła Axelle Murigneux, a wśród panów U21 wygrał Adrien Dailly (Lapierre Gravity Republic). Najlepszym mastersem został z kolei Woody Hole – dobry wynik jak na kogoś, kto miał poważną operację biodra 18 miesięcy temu. W klasyfikacji zespołowej wygrał Canyon Factory Enduro Team.

Richie Rude oraz Tracy Moseley zdobywają tytuł Mistrzów Enduro World Series 2015

Tracy Moseley:

To nieprawdopodobne! Udało mi się wygrać wyścig i tytuł po raz trzeci z rzędu, ale w końcu nadszedł ten czas, by zrobić kolejny krok w moim życiu. Nie mam obecnie żadnych planów na przyszłość – do tej pory wszystko działo się tak szybko. Chciałam zakończyć karierę na szczycie i udało mi się. Nie będę bronić tytułu w przyszłym roku, ale z pewnością zobaczycie mnie na rowerze tu i tam. Mam nadzieję, że EWS ewoluuje w kolejnych latach i będzie się dalej wspaniale rozwijać. Dla mnie były to wspaniałe trzy sezony i prawdopodobnie najlepsze lata na rowerze w ogóle. Jestem bardzo podekscytowana nadchodzącą przyszłością.

Richie Rude oraz Tracy Moseley zdobywają tytuł Mistrzów Enduro World Series 2015

Richie Rude:

To było moje marzenie i udało się! Wygrałem Enduro World Series! Jednak nie wydaje mi się, żeby udało mi się obronić tytuł w przyszłym roku, konkurencja jest bardzo ostra. Jednak bardzo cieszę się z tego, co udało mi się teraz osiągnąć.

Chris Ball, dyrektor Enduro World Series:

Wow, co za rok! Były wzloty i upadki, emocje i dramaty. Sezon rozpoczęliśmy w dżungli Rotoura, a skończyliśmy na włoskiej riwierze w Finale. Rywalizacja była bardziej zacięta niż kiedykolwiek, granice zostały przesunięte wyżej niż kiedykolwiek, a walka o tytuł trwała do ostatniego odcinka. Na scenę wchodzą młode talenty i z pewnością mamy przed nami emocjonujące sezony. Gratulacje dla naszych zwycięzców i dziękuję wszystkim fanom, sponsorom i organizatorom oraz całej społeczności enduro za wspaniały sezon!

Pełne wyniki oraz klasyfikacje dostępne są na stronie: enduroworldseries.com