Wraz z nadejściem nowego sezonu iXS Pucharu Europy DH, nadchodzi również zasada super finałów. Trzydziestu najlepszych zawodników kategorii elita w sobotnim przejeździe, automatycznie weźmie udział w super finale w niedzielę.

ixs-dh-cup-logo

W zeszłym roku podjęliśmy próbę wprowadzenia super finału do całej serii, ale w tym roku będzie już ona obowiązywała w całym sezonie. Rok temu ten innowacyjny projekt musiał zostać wstrzymany tuż przed pierwszą rundą w Mariborze, w związku ze zmianami w regulaminie UCI, które wprowadzone zostały dosłownie w ostatniej chwili. Jednak po udoskonaleniu naszego systemu oraz żądaniami UCI, super finał będzie teraz obowiązywał w całej serii.

Co to oznacza w praktyce? W sobotę odbywać się będzie przejazd kwalifikacyjny. 30-tu najlepszych zawodników kategorii Elita Mężczyzn będzie walczyła o zwycięstwo w super finale, podczas gdy pozostali zawodnicy zmierzą się w tzw. małym finale. Taki podział zasadniczo zmienia zasady rywalizacji. Po pierwsze, zawodnicy którzy nie ukończyli przejazdu kwalifikacyjnego nie będą odnosili korzyści w finałach w związku ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi na trasie. A po drugie, wyścigi będą bardziej ekscytujące. Wystarczy przypomnieć zeszłoroczną edycję w Leogangu, gdzie Johannes Fischbach wystartował jako pierwszy, uzyskał najlepszy czas, a pozostali zawodnicy nie byli w stanie go poprawić z powodu stale pogarszającej się pogody. Zasada super finału gwarantuje natomiast ekscytującą rundę finałową, zwłaszcza że więcej wyścigów będzie transmitowanych na żywo, a także co raz więcej osób śledzi aktualne wyniki udostępnione w internecie.

ixs-leogang-2014-bartova

Oczywiście będzie to także ułatwienie dla kategorii Elita Kobiet, która będzie startować tuż przed super finałem elity mężczyzn i dzięki temu więcej osób będzie mogło podziwiać rywalizację pań na trasie. Powinna to być także dodatkowa motywacja dla elity mężczyzn, którzy będą chcieli pokazać się w super finale, a nie walczyć o zwycięstwo w małym finale.

Spodziewamy się, że nie wszyscy będą z tego systemu zadowoleni i spodziewamy się zalewu pytań i narzekań. Jednak trzeba postawić sprawę jasno. Czasem trzeba coś zmienić w każdej dyscyplinie. Dla nas jest to niezwykle ważne, aby podnosić i ulepszać wizerunek zjazdu rowerowego, a także uczynić ten sport bardziej popularnym i dostępnym dla mediów. Zdecydowanie nie byłoby tego pucharu, gdyby nie fakt, że stale staramy się coś ulepszyć i poprawić.

ixs-european-cup-2014-spicak

Wszystkich zainteresowanych nowymi zmianami oraz zasadami rywalizacji w tegorocznym iXS Pucharze Europy DH odsyłamy do regulaminu na stronie ixsdownhillcup.com/en.

Terminarz iXS Pucharu Europy DH 2015:

  • 15-17.05 – runda 1 – Maribor
  • 19-21.06 – runda 2 – Schladming
  • 10-12.07 – runda 3 – Les 2 Alpes
  • 24-26.07 – runda 4 – Pila
  • 14-16.08 – runda 5 – Spicak
  • 18-20.09 – runda 6 – Leogang