JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE JUŻ DOSTĘPNY!

W minioną sobotę w Parku Wiśniowiec o cenne nagrody walczyli zawodnicy aż pięciu dyscyplin sportów ekstremalnych. Na podium nie zabrakło również reprezentantów Rybnika.

Przy pełnym słońcu i ponad trzydziestostopniowym upale rozgrywała się kolejna edycja festiwalu Extreme Day Rybnik. Czołówka polskiego i zagranicznego dirtu, mountainboardu, fourcrossu i rolek po raz kolejny spotkała się w Rybniku by jednego dnia zaprezentować pełnię swoich możliwości. To jedyna impreza na Śląsku, która gromadzi w jednym miejscu fanów tak wielu sportów ekstremalnych.

Znamy zwycięzców festiwalu Extreme Day Rybnik 2015
Zdjęcie: Błażej Michalczyk

Frekwencja wśród zawodników i widzów dopisała i tym razem, pomimo lejącego się z nieba żaru. Impreza rozpoczęła się konkurencjami rowerowego fourcrossu oraz mountainboardowego boardercrossu, czyli wyścigami na czas na kultowym już rybnickim torze. Nie zabrakło zaciętej rywalizacji do ostatnich metrów i walki na przysłowiowe „łokcie”. Na najwyższym stopniu podium w 3 kategoriach fourcross stanęli Szymon Smołka, Bartosz Giemza i Oliwia Wczasek, zaś w boardercrossie najlepiej spisali się Krzysztof Dybczak, Martina Lipolis z Włoch oraz Kuba Makutynowicz.

Znamy zwycięzców festiwalu Extreme Day Rybnik 2015
Zdjęcie: Paweł Porecki

Następnie akcja przeniosła się na nowopowstałą część parku, gdzie zbudowano największe jak do tej pory ziemne skocznie w Polsce. Rozgrywały się tam światowej klasy zawody Dirt Jumping Cup, odbywające się w ramach prestiżowego cyklu FMB World Tour. Widzowie mieli okazję podziwiać niesamowite ewolucje zawodników nawet kilkanaście metrów nad ziemią. W tych wyjątkowo niebezpiecznych i widowiskowych zawodach triumfował reprezentant Holandii, Loek Quaedflieg. Ambasador festiwalu i zarazem faworyt w konkurencji dirt, Szymon Godziek, uplasował się na trzecim miejscu. Zwyciężył jednak w kategorii Best Trick, gdzie udało mu się jako jedynemu wykręcić podwójnego backflipa.

Równolegle miały miejsce zawody mountainboard freestyle, czyli równie emocjonujące ewolucje na deskach do jazdy w terenie, które wygrał podobnie jak rok temu, młody i wyjątkowo utalentowany Dawid Rząca. W międzyczasie odbyły się też zawody na rolkach, gdzie w kategorii Pro triumfował Mistrz Polski i zarazem reprezentant Rybnika, Tomasz Przybylik, zaś w kategoriach Open i Junior Sebastian Dzbik oraz Aleksander Ruczniok.

Znamy zwycięzców festiwalu Extreme Day Rybnik 2015
Zdjęcie: Błażej Michalczyk

Poza doświadczeniem prawdziwie ekstremalnych sportowych emocji, widzowie mieli możliwość przetestowania desek mountainboardowych, deskorolek czy rowerów, skorzystania z ścianki wspinaczkowej, a także wielkiej dmuchanej poduchy do skoków. Przeprowadzono również profesjonalny pokaz pierwszej pomocy.

Organizatorzy podkreślają, że ideą całej imprezy jest nie tylko promocja aktywnego trybu życia i sportów ekstremalnych, ale również rozwój Parku Wiśniowiec w Rybniku. Naturalne wzniesienie i ukształtowanie terenu parku leśnego przy ulicy Gliwickiej stwarza nieprzeciętne warunki do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. W tym roku powstał zupełnie nowy tor pumptrackowy oraz skocznie do dirtu, gruntownie zmodernizowano również tor fourcrossowy, który posiada już ponad 10 letnią historię i jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Jest to również doskonała lokalizacja do uprawiania dopiero rozwijającego się mountainboardu – to właśnie tutaj odbywają się organizowane prze Fundację Balans całosezonowe szkolenia mountainboardowe, dzięki którym rybniczanie mogą całkowicie za darmo poznać ten niszowy sport pod okiem doświadczonych instruktorów.

Znamy zwycięzców festiwalu Extreme Day Rybnik 2015
Zdjęcie: Paweł Porecki

W tegorocznej edycji Extreme Day Rybnik wzięło udział aż 112 zawodników z Polski, Włoch, Niemiec, Czech, Łotwy i Holandii, a impreza przyciągnęła setki widzów z całej Polski. Organizatorzy zapowiedzieli już, że z pewnością nie była to ostatnia odsłona festiwalu.

Festiwal współfinansowany ze środków Miasta Rybnik.

Organizatorzy: