Po wielu latach zajmowania drugiego miejsca, Tomas Lemoine w końcu zdobył swój złoty medal na Crankworxie, a pięciokrotna zwyciężczyni pump tracka Jill Kintner, potwierdziła swoją dominację. Trzeci dzień festiwalu w Rotorua stał pod znakiem rywalizacji na pump tracku oraz zawodów air dh.

Crankworx Rotorua day 3: Lemoine for the gold and a true Crankworx champion defends again

Tomas Lemoine:

Jestem bardzo zadowolony, że udało się w końcu wygrać. Pragnąłem tego zwycięstwa bardzo długo, a wciąż byłem trzeci czy czwarty. To wspaniałe uczucie móc w końcu stanąć na najwyższym stopniu podium.

Oprócz zwycięzcy, uwagę przyciągał lokalny zawodnik. 16-letni Connor Mahuika spędził na trasie praktycznie tylko tyle czasu co na zawodach, a przy okazji wprawiał lokalną publiczność w świetny nastrój. W końcu to ich zawodnik walczył o wejście do półfinałów.

Conor Mahuika:

Jestem zadowolony nawet z czwartego miejsca. Na co dzień spędzam czas na dircie, więc nie jestem najszybszy. To były moje pierwsze zawody na pump tracku, nie trenowałem specjalnie do nich, no może poza wczorajszym dniem i chwilę dzisiaj. Wygląda jednak na to, że tyle wystarczyło.

W wyścigu pań po raz kolejny byliśmy świadkami bardzo zaciętej walki pomiędzy Jill Kintner, a Królową Crankworxa z ubiegłego roku – Anneke Beerten.

Jill Kintner:

W zeszłym roku nie wyszedł mi żaden wyścig, a w tym roku w końcu udało mi się pokonać Anneke. To bardzo dobra zawodniczka i zawsze z przyjemnością staję z nią do walki.

Po zaciętych zawodach na pump tracku, życie festiwalu przeniosło się na kolejną imprezę, która w Nowej Zelandii jest kompletną nowością. Mowa tutaj o Air DH, czyli wyścigu zjazdowym na trasie z ogromną ilością hopek. Zawody wzorowane są na słynnej trasie A-Line z bike parku w Whistler, więc specjalnie na tą okazję w Skyline Gravity Park powstała trasa Mr. Black.

Zaprojektowana by jak najlepiej odwzorować trasę z Whistler, Mr. Black składa się z ponad 32 hop, a zawodnicy mieli bardzo ciężką przeprawę w walce o złoto.

George Brannigan:

Trasa została zaprojektowana całkiem nieźle. Tutejsza góra jest dość płaska, ale trasa umożliwiała nabieranie prędkości praktycznie wszędzie, więc bardzo duże słowa uznania należą się budowniczym tej trasy.

Podobne zdanie miała zwyciężczyni Air DH Rae Morrison, która na co dzień ściga się w zawodach serii Enduro World Series.

Rae Morrison:

To były moje ostatnie zawody podczas Crankworx Rotorua, więc chciałam wyciągnąć jak najwięcej frajdy z tego wyścigu i mi się to udało.

Pierwsze punkty zostają przypisane zawodnikom w rywalizacji Króla i Królowej Crankworx, a na chwilę obecną w rankingu prowadzą Matt Walker z 225pkt oraz Casey Brown ex-equo z Anneke Beerten, które zgromadziły po 250pkt.

Mężczyźni, Crankworx Rotorua Pump Track presented by Specialized

1. Tomas LEMOINE
2. Adrien LORONE
3. Matt WALKER

Kobiety, Crankworx Rotorua Pump Track presented by Specialized

1. Jill KINTNER
2. Anneke BEERTEN
3. Tracey HANNAH

Mężczyźni, Crankworx Rotorua Air DH

1. George BRANNIGAN
2. Louis HAMILTON
3. Fabien COUSINIE

Kobiety, Crankworx Rotorua Air DH

1. Rae MORRISON
2. Ronja HILL-WRIGHT
3. Jessica JAMIESON

Crankworx Rotorua 2016 odbędzie się w dniach 9-13 marca. Wśród zawodów znalazły się Rotorua Pump Track Challenge presented by RockShox, Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS, Crankworx Rotorua Air Downhill, Crankworx Rotorua Slopestyle, Mons Royale Dual Speed and Style, Official Oceania Whip-Off Championships presented by SPANK oraz Giant Toa Enduro. Podczas festiwalu będzie także strefa expo w Skyline Gravity Park oraz sporo imprez towarzyszących.

Crankworx będzie transmitowany na żywo na stronach Crankworx.com, Red Bull TV.