Styl, prędkość i podwójny „pierwszy raz” – na to wszystko składały się pierwsze zawody otwierające tegoroczny festiwal Crankworx w kanadyjskim Whistler. Belg Thomas Genon został zwycięzcą CLIF Bar Dual Speed & Style, gdzie pokazał konkretne triki na krótkim i szybkim torze. Tor był tak skonstruowany, że wydawało się, że prędkość będzie kluczowa, ale Thomas udowodnił, że niekoniecznie.

Crankworx Whistler opens with a big Dual Speed win
Tom Van Steenbergen vs Brendan Howey

Thomas Genon:

Na początku dnia myślałem, że nie ma sensu robić sztuczek, ponieważ pierwszą szóstkę kwalifikacji tworzyli racing’owcy. Więc podszedłem do tego na luzie i stwierdziłem, że spróbuję pokazać swoje najlepsze sztuczki i zobaczymy jak będzie.

Dual Speed and Style to najmłodsza dyscyplina Crankworxa i polega na wyścigu równoległym dwóch zawodników, po jednym przejeździe na każdym torze. Zawodnicy walczą z czasem, ale mogą zyskać lub stracić cenne sekundy dzięki wykonywaniu trików na trasie.

W finałowych przejazdach Thomas Genon nie dał najmniejszych szans Czechowi Jakubowi Venclowi, który przegrał trikami i czasem. Z kolei vardzo ciekawie było w wyścigu o trzecie miejsce, gdzie zmierzyli się kanadyjscy bracia Tom i Bas Van Steenbergen. Obydwaj zapisali się w historii jako pierwsze starcie braci, ale także faktem, że Tom wykonał w przejeździe swojego pierwszego podwójnego backflipa! I to przeciwko bratu!

Crankworx Whistler opens with a big Dual Speed win
Carson Storch vs Tyler McCaul

Tom Van Steenbergen

Jestem przeszczęśliwy, że udało mi się zrobić podwójnego flipa. Ścigaliśmy się z Basem lata temu na trasach BMX, ale ten wyścig był najlepszy. Speed & Style polega na połączeniu slopestyleu z racingiem i to jest świetne, podobnie jak walka z własnym bratem.

Jako, że Whistler jest trzecim i zarazem ostatnim przystankiem Crankworx World Tour, zawody wyłoniły także tegorocznego zwycięzcę Speed & Style, którym został Francuz Adrien Loron. Było to dla niego drugie zwycięstwo w tej konkurencji, a dzięki zdobytym punktom, został także Królem Crankworxa 2016.

Crankworx Whistler opens with a big Dual Speed win
Nick McLeod

Adrien Loron:

Wszedłem w świat MTB trzy lata temu wygrywając Crankworx Pump Track, a potem zaprosili mnie do Kanady gdzie ponownie wygrałem. Teraz wygląda na to, że to moje własne zawody ;)

Pierwszego dnia festiwalu odbyła się z kolei impreza Kidsworx Enduro, która miała miejsce u podnóży góry Blackcomb. Najmłodsi zawodnicy pokazali prawdziwego ducha sportu, a 12-letni Sam Marshall, przekroczył metę wraz ze swoim 9-letnim bratem Ollym, co sprawiło, że ten moment z pewnością przejdzie do historii festiwalu.

Sam Marshall:

Na ostatnich metrach chciałem złapać mojego młodszego brata by pokonać z nim ostatnią sekcję. Chciał mnie przepuścić bym go wyprzedził, ale kazałem mu jechać dalej.

Sam był także pierwszym, który pogratulował zwycięstwa Thomasowi następnego dnia.

Crankworx Whistler opens with a big Dual Speed win
Tom Van Steenbergen vs Cam Zink

Crankworx jest znany z tego, że można wspólnie pojeździć z profesjonalnymi zawodnikami, a gościem specjalnym Kidsworx Enduro była Rachel Atherton, która wpadła dopingować najmłodszych.

Crankworx Whistler opens with a big Dual Speed win
Thomas Genon vs Jakub Vencl

Festiwal Crankwor transmitowany będzie na żywo poprzez strony Crankworx.com i Pinkbike.com, a zawody slopestyle Red Bull Joyride, również na stronie Red Bull TV.

  • SRAM Canadian Open Enduro presented by Specialized, niedziela, 14 sierpień, 1.00-3.00
  • Fox Air DH Wednesday, środa, 17 sierpień, 1.30
  • Ultimate Pump Track Challenge presented by RockShox, piątek, 19 sierpień, 3.30-5.30
  • Giant Dual Slalom, sobota, 20 sierpień, 1.00-3.00
  • Canadian Open DH presented by iXS Saturday, sobota, 20 sierpień, 9.00-11.00
  • Red Bull Joyride, niedziela, 21 sierpień, 6.30-9.30

Wyniki CLIF Bar Dual Speed & Style:

1. Thomas GENON
2. Jakub VENCL
3. Tom VAN STEENBERGEN
4. Bas VAN STEENBERGEN

Wyniki pierwszych zawodów SRAM Canadian Open Enduro Challenger presented by CamelBak można znaleźć na stronie Crankworx.com.


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Clint Trahan (Dual Speed & Style), Scott Robarts (Enduro)