Bas Van Steenbergen na nowo zdefiniował pojęcie „fotela lidera”, po tym jak przetrwał ponad 30 przejazdów konkurencji, wśród nich także najlepszych zawodników DH na świecie, i tym samym wygrał tegoroczny wyścig Fox Air DH. Temperatury w Whistler są bardzo wysokie, a trasy gorące, suche i mocno się kurzą. Warto dodać, że podczas 10 dni festiwalu przez trasy w Whistler przewinie się ponad 1200 zawodników i 130.000 kibiców.

Bas Van Steenbergen:

To była nerwówka, wiedziałem że to nie był mój najlepszy przejazd. Byłem czwarty w Les Gets w zawodach Speed & Style, a teraz czwarty w Whistler. Cieszę się, że w końcu udało się poprawić pozycję.=

Crankworx Whistler 2016: znamy wyniki Fox Air DH
Bas Van Steenbergen

Podobnie jak i wielu innych zawodników, którzy dorastali na Crankworxie, dla Basa był to już szósty festiwal i zarazem był to jego najlepszy wynik.

Van Steenbergen oraz jego starszy brat Tom dali publiczności świetne show podczas pierwszej imprezy – zawodów Dual Speed & Style. Tom skleił swojego pierwszego podwójnego backflipa i tym samym po raz pierwszy w historii dostał notę 100. Dodatkowego smaczku nadawał fakt, że w rywalizacji o trzecie miejsce ścigali się dwaj bracia.

Impreza Fox Air DH jest jednym z trzech wyścigów zjazdowych podczas Crankworx Whistler, a Jill Kintner pokazała, że jest w świetnej formie. Było to jej czwarte zwycięstwo w tegorocznej serii i jest na najlepszej drodze by wygrać tytuł Królowej Crankworxa.

Jill Kintner:

To był mój główny cel w tym sezonie. Nie startuję już w Pucharze Świata DH, więc mogłam skupić się w pełni na Crankworxie.Dla mnie ma to większy sens, by skupić się na trzech imprezach niż na całym tourze. Masz dużo więcej czasu antenowego i dostajesz cztery dni ścigania z rzędu. Nie wiem, może dlatego że staram się mieć już z tego więcej zabawy niż zysku? Czuję się dobrze i sam przejazd też mi dobrze poszedł.

Crankworx Whistler 2016: znamy wyniki Fox Air DH
Jill Kintner

Co ciekawe, podczas treningów Jill zdecydowała się na mniejszy rower i stwierdziła, że bardziej opłacało się mieć mniej skoku ze względu na większą prędkość, nawet kosztem komfortu na nierównościach.

Crankworx jest transmitowany na stronach Crankworx.com, Pinkbike.com a zawody slopestyle również na Red Bull TV.

  • Canadian Open DH presented by iXS, sobota, 20 sierpień, 9.00-11.00
  • Red Bull Joyride, niedziela, 21 sierpień, 19.30-22.30

Fox Air DH winners:

Mężczyźni

1. Bas VAN STEENBERGEN – 4:04.02
2. Harry HEATH – 4:05.01
3. Mick HANNAH – 4:05.74

Kobiety

1. Jill Kintner – 4:22.74
2. Tracey Hannah – 4:26.62
3. Vaea Verbeeck – 4:27.76

Pełne wyniki: crankworx.com/2016-results


Oficjalna strona: crankworx.com
Zdjęcia: Sean St. Denis