Mocna ekipa najlepszych zawodników na świecie, nowy wyścig zjazdowy, konkurs foto Deep Summer oraz więcej konkursów Kidsworx – a wszystko to w nadchodzącym festiwalu Crankworx Rotorua w Nowej Zelandii, który jest pierwszą tak ważną imprezą w tym roku.

Fani będą mogli po raz kolejny zobaczyć zmagania o tytuł Króla i Królowej Crankworx World Tour, a wśród nich zobaczymy takie gwiazdy jak Bernard KERR, Anneke BEERTEN, Mick oraz Tracey HANNAH, zeszłoroczny zwycięzca Crankworx Slopestyle Brett RHEEDER, oraz elita zawodników i zawodniczek z całego świata, takich jak Casey BROWN, Martin SÖDERSTRÖM czy Mistrz Świata DH Loic BRUNI.

Crankworx World Tour 2016 rozpoczyna sezon w Nowej Zelandii
Loic Bruni

Ten rok, to szansa na poprawienie swoich wyników lub udowodnienie najwyższej klasy i wspięcia się na sam szczyt, a zawodnicy z całą pewnością nie będą chcieli łatwo odpuścić takiej rywalizacji.

Anneke Beerten, Królowa Crankworx World Tour:

Po doświadczeniach z zeszłego roku wiem, że aby wygrać tytuł Królowej, trzeba w to włożyć naprawdę mnóstwo energii i wysiłku, jednak obecnie czuję się świetnie i jestem przygotowana i bardzo zdeterminowana, aby obronić tytuł.

Brett Rheeder stanie z kolei przed kolejną szansą, aby zgarnąć Potrójną Koronę Slopestyle na tej samej trasie, gdzie rozpoczął swój świetny sezon w 2015 roku (crankworx.com/triple-crown-of-slopestyle). Do walki stanie także Nicholi ROGATKIN, który niedawno jako pierwszy na świecie wylądował 720-cork-360 (ochrzczony jako twister), podczas show Masters of Dirt w Wiedniu. Również Thomas GENON będzie miał wielką ochotę na zwycięstwo. Zeszły sezon dla Thomasa był bardzo udany, jednak trzecie miejsce w Crankworx World Tour i drugie w FMB World Tour (324pkt za Rheeder’em), z pewnością go nie zadowoliły.

W zjeździe do walki stanie weteranka Crankworx’a Jill KINTNER. Także trzecia w ubiegłym roku podczas imprezy w Rotorua Emilie SIEGENTHALER ma wielką ochotę na zwycięstwo. Podczas wyścigu Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS, zmierzą się z Tracey Hannah, zwyciężczynią DH z 2015 roku, Anneke Beerten czy Casey Brown. Wśród panów pojawi się także ubiegłoroczny zwycięzca Sam BLENKINSOP, który stawi czoła obecnemu Mistrzowi Świata DH Loic’owi Bruni’emu, czy jednemu z najlepszych zawodników enduro na świecie Fabien’owi BAREL’owi. Po kilku latach na szczycie Enduro World Series, Fabien Barel zakończył profesjonalne starty, jednak w tym roku wciąż będzie się ścigać w ramach Mistrzostw DH Crankworx.

Fabien Barel:

Crankworx, to jedyna seria DH na świecie, która przyciąga do siebie naprawdę różne środowiska rowerowe.

To oznacza tylko jedno, że podczas Crankworxa zobaczymy walkę pomiędzy Francją i Wlk. Brytanią. Fani z pewnością pamiętają najlepsze momenty tego sportu, m.in. gdy w 2005 roku Barel wygrał Mistrzostwa Świata DH w Les Gets.

Oprócz największych sław tego sportu, festiwal Crankworx jest unikalny także pod innym względem. Cztery z ośmiu imprez są dostępne także dla publiczności – wliczając w to Crankworx Rotorua Air Downhill, Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS, Official Oceania Whip-Off Championships presented by Spank (tutaj wymagane są kwalifikacje), oraz GIANT Toa Enduro>. Zdarza się, że podczas właśnie tych wyścigów, pojawiają się na scenie nowe talenty, które awansują do światowego topu, a Nowozelandczycy Wyn MASTERS czy Raewyn MORRISON są tego najlepszym przykładem.

Crankworx World Tour 2016 rozpoczyna sezon w Nowej Zelandii
Wyn Masters

W 2015 roku zawody GIANT Toa Enduro były zarazem pierwszym przystankiem serii Enduro World Series, i były zarazem świetnym rozpoczęciem sezonu dla Masters’a, który zakończył zawody na świetnym trzecim miejscu. Morrison był jedenasty, a w klasyfikacji ogólnej EWS zakończył sezon na świetnym dziewiątym miejscu.

Wyn Masters:

W ściganiu się przed własną publicznością jest coś specjalnego. Zdecydowanie jest to świetny sposób na rozpoczęcie międzynarodowego sezonu startowego i mam nadzieje, na dobry wynik.

W tym roku zawody enduro nie są częścią Enduro World Series, więc nie muszą spełniać wyśrubowanych standardów. Dzięki temu lokalni zawodnicy, tacy jak Josh CARLSON, oraz Aaron BRADFORD, Fabien COUSINIÉ czy Michal PROKOP będą mogli zmierzyć się z najlepszymi, a wśród nich będą także Sam Blenkinsop, Rupert CHAPMAN, Cameron COLE, Matt WALKER, Keegan WRIGHT, oraz bracia Masters, Ed oraz Wyn.

Kolejna impreza, to Mons Royale Dual Speed and Style, gdzie Martin Söderström postara się odebrać tytuł Bernard’owi Kerr’owi.

Martin Söderström:

Mówiłem to wcześniej i powiem to także teraz, Speed and Style jest idealnym sportem. Zacięta rywalizacja na czas oraz triki sprawiają, że jest to widowiskowa i wymagająca dyscyplina. Zdecydowanie jest to też moja ulubiona.

Crankworx World Tour 2016 rozpoczyna sezon w Nowej Zelandii
Slopestyle podczas Crankworx Whistler

Tegoroczny Crankworx Rotorua będzie składać się z ośmiu imprez z czego aż cztery będą transmitowane na żywo na stronie Crankworx.com. Zawody slopestyle doczekają się także transmisji na Red Bull TV. Tegoroczne zawody enduro będą z kolei transmitowane za pomocą zdjęć i krótkich filmów.

Crankworx Rotorua 2016 odbędzie się w dniach 9-13 marca. Wśród zawodów znalazły się Rotorua Pump Track Challenge presented by RockShox, Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS, Crankworx Rotorua Air Downhill, Crankworx Rotorua Slopestyle, Mons Royale Dual Speed and Style, Official Oceania Whip-Off Championships presented by SPANK oraz Giant Toa Enduro. Podczas festiwalu będzie także strefa expo w Skyline Gravity Park oraz sporo imprez towarzyszących.

Crankworx będzie transmitowany na żywo na stronach Crankworx.com, Red Bull TV.

Plan transmisji:

  • Mons Royale Dual Speed and Style: 10 marzec, 5.00-7.00 CET
  • Rotorua Pump Track Challenge presented by RockShox: 11 marzec, 7.00-9.00 CET
  • Crankworx Rotorua Slopestyle: 12 marzec, 3.00-5.30 CET
  • Crankworx Rotorua Downhill presented by iXS: 13 marzec, 2.30-5.30 CET

Śledźcie nas także na: Instagram, Facebook, Twitter, oraz Periscope.

REJESTRACJA: Crankworx.com.

BILETY: Crankworx.com.