Jeśli zeszłoroczna runda Enduro World Series była świetna, to tegoroczne zawody w Irlandii były spełnieniem snów dla Grega Callaghan’a (Cube Action Team). Zawody Emerald Enduro presented by Biking.ie były idealną kopią poprzedniej edycji – wspaniały wyścig, nieprawdopodobni kibice oraz triumf Grega Callaghan’a i Tracy Moseley (Trek Factory Racing).

Enduro World Series 2016 #2: Callaghan i Moseley triumfują w Irlandii
Tracy Moseley

Tegoroczny wyścig składał się z siedmiu etapów, a góra Wicklow po raz kolejny pokazała, że taka mała góra może być źródłem ogromnych dramatów. Dzień zaczął się od prowadzenia Richiego Rude (Yeti/Fox Shox) po pierwszym etapie, ale wszystko zmieniło się już na drugim odcinku. Rude i Martin Maes (GT Factory Racing) złapali kapcia, podobnie jak Josh Carlson (Giant Factory Off Road Team), Nico Vouilloz (Lapierre Gravity Republic), Anneke Beerten (GT Factory Racing) czy Toni Ferreiro. Ich wszystkich kosztował to utratę punktów – poza jednym człowiekiem.

Enduro World Series 2016 #2: Callaghan i Moseley triumfują w Irlandii
Josh Carlson

Enduro World Series było świadkiem wielu wspaniałych powrotów, ale takiego czegoś jeszcze nie widzieliśmy. Richie Rude po spadku na 34-tą lokatę po drugim odcinku, ostatecznie zajął trzecie miejsce na koniec wyścigu! Kolejną niespodzianką było z kolei drugie miejsce Sama Hill’a (Chain Reaction Cycles PayPal).

Greg Callaghan:

To wspaniałe uczucie. Ten wynik osiągnąłem dzięki kibicom, którzy dopingowali mnie do samego końca i w każdym miejscu. Nie spodziewałem się, że tak wiele osób będzie mnie dopingować i wspierać, więc mogłem skupić się tylko na jeździe i to się opłaciło.

Enduro World Series 2016 #2: Callaghan i Moseley triumfują w Irlandii
Greg Callaghan

W wyścigu pań cały dzień minął pod znakiem dominacji Tracy Moseley, która oddała zwycięstwo tylko podczas ostatniego etapu – na ostatnim odcinku triumfowała Isabeau Courdurier (Sunn). Obecna liderka rankingu Cecile Ravanel (Commencal Vallnord Enduro Team), musiała zadowolić się drugą lokatą.

Tracy Moseley:

Byłam bardzo podekscytowana powrotem do Irlandii, w końcu w zeszłym roku tu wygrałam, a sam wyścig był niesamowity. Gdy wokół trasy zbiera się tyle kibiców, to pozostaje Ci tylko dać z siebie maksimum i cieszyć się jazdą. Pogoda była świetna, kibice jeszcze lepsi, więc ten dzień nie mógł się lepiej ułożyć.

W kategorii do lat 21 triumfowała lokalna zawodniczka Leah Maunsell, a w mastersach wygrała jej koleżanka Robin Seymour. Również wśród panów zwycięstwo pozostało w Irlandii, a triumfował Killian Callaghan, kuzyn Grega. W klasyfikacji zespołowej prowadzenie objęła ekipa Rocky Mountain Urge BP.

Enduro World Series 2016 #2: Callaghan i Moseley triumfują w Irlandii

Chris Ball, Dyrektor Enduro World Series:

Jest coś specjalnego w tej rundzie. Po raz kolejny Niall i jego ekipa ciężko pracowała i pokazała, że to nieprawdopodobny wyścig. Emerald Enduro to świetna część całej serii Enduro World Series. Dwa lata z rzędu była tu magiczna atmosfera, którą wytworzyli niesamowici kibice, Niall i jego zespół. Dziękuję wszystkim za wsparcie i gratulacje dla wszystkich zawodników za świetny wyścig.

Druga runda Enduro World Series odbędzie się w lipcu we Włoszech. Zawodnicy będą ścigać się w dniach 15-17 w La Thuile.


Oficjalna strona i pełne wyniki: enduroworldseries.com
Zdjęcia: Duncan Philpott