Piąta runda iXS Pucharu Europy DH zakończona! Do końca tegorocznej rywalizacji pozostała już tylko runda finałowa, która odbędzie się w Leogangu. W ten weekend na trasie we francuskim Les deux Alpes najszybsi okazali się David Trummer oraz Carina Cappellari. W zawodach wzięło udział ponad 200 zawodników z 27 krajów, a wśród nich zabrakło reprezentantów Polski, którzy w tym czasie ścigali się podczas krajowych mistrzostw w Czarnej Górze.

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
Faustin Figaret

Zawody z serii iXS Pucharu Europy DH w Les deux Alpes odbyły się już trzeci rok z rzędu. W ostatnich latach to miejsce potwierdziło, że jest bardzo popularne wśród zawodników, a odbywały się tu różne serie pucharu iXS. Nawet pomimo zmiany lokalizacji europejskiego przystanku festiwalu Crankworx, Les deux Alpes nie straciło nic ze swojej popularności.

Trasa przygotowana na tegoroczne zawody miała długość 2.7km oraz nieprawdopodobne 700m przewyższenia, dzięki czemu prędkości na trasie były naprawdę duże. Jeśli do tego dołożyć ogólnie suche warunki, to przyczepność była największym znakiem zapytania dla zawodników. Jednak gdy jesteś w górach, to niczego nie możesz być pewien. W połowie pierwszej sesji treningowej rozpętała się ogromna burza, wyciąg został zamknięty, a zawodnicy musieli przerwać treningi. Nie pozostało nic jak tylko mieć nadzieje, że pogoda będzie łaskawsza przez kolejne dwa dni i wyglądało na to, że prośby zostały wysłuchane.

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
Veronika Widmann

W sobotni poranek trasa była bardziej oblegana niż zwykle, w końcu po stracie całej piątkowej sesji, zawodnicy chcieli jak najlepiej przygotować się do wyścigu. O ile suche warunki sprawiały mnóstwo problemów w piątek, to w sobotę zawodnicy musieli zmierzyć się z jeszcze gorszą przyczepnością, co sprawiało, że znalezienie idealnej linii na niedzielne finały graniczyło z cudem.

Gdy wydawało się, że wszystko wraca do normy i kwalifikacje odbędą się w świetnych warunkach, kategoria elita mężczyzn przeżyła małe deja vu. Podobnie jak podczas czwartej rundy w Spicaku, zaczęło padać tuż przed tym, jak na trasę mieli wyjechać najlepsi zawodnicy. Po raz kolejny okazało się, że awansowali do super finału tylko dzięki ochronie ze względu na wysoką lokatę. Czas dnia należał do Czecha Stanislava Sehnala (Banshee Bikes) – 4:00.817min. Najszybszą kobietą była z kolei Słowenka Monika Hrastnik (Blackthorn), która co raz bardziej zagraża obecnej liderce, Szwajcarce Carinie Cappellari (Radon Magura Factory).

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
David Trummer

Niedzielny wyścig zaczął się od rywalizacji mastersów. Weteran Pucharu Świata DH oraz jego zwycięzca w 1997, Hiszpan Tomas Misser (GUAK) po raz kolejny potwierdził swoją klasę, w końcu w zeszłym roku wygrał Mistrzostwa Świata Mastersów. Zwycięzca klasyfikacji generalnej iXS Pucharu Europy 2015, Brytyjczyk Rowan Sorrell (Bikepark Wales) był drugi, a trzecie miejsce zajął Szwajcar Thomas Ryser (Radon Hot-Trail Racing).

Wspominając Puchar Świata DH 1997… zawodników z kategorii U17 nie było nawet na świecie, gdy obecni mastersi świętowali swoje największe sukcesy. Brytyjczyk Kade Edwards (Atherton Academy) uzyskał najlepszy czas wśród juniorów (4:00.883min) i dzięki takiemu rezultatowi, zająłby miejsce w Top25 w super finale. Drugie miejsce zajął Włoch Giacomo Masiero (3 Stars), a trzeci był Francuz Marius Justino (Us Cagnes VTT).

Kategoria U19, to triumf Austriaka Moritza Ribaricha (Swiss Downhill Syndicate). Drugie miejsce zajął Słowak Adam Rojcek (Banshee Bikes), a na najniższym stopniu podium znalazł się Szwajcar Loris Michellod (Verbier Bikepark). Warto zapamiętać te nazwiska – to następna generacja zjazdowców w Europie!

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
Carina Cappellari

Kategoria elity kobiet nie przyciągnęła tym razem zbyt wielu zawodniczek, ale mniejsza ilość nie oznaczała mniejszych emocji. Zwłaszcza faworytki do końcowego triumfu miały ochotę pokazać, że nie chcą czekać do wielkiego finału w Leogangu. Ostatecznie najszybsza okazała się Carina Cappellari, która umocniła się na trzecim miejscu w rankingu.

Zwyciężczyni kwalifikacji Monika Hrastnik, zajęła drugie miejsce przegrywając zaledwie o setne sekundy. Z kolei na trzecim miejscu uplasowała się Włoszka Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt), dzięki czemu powiększyła swoją przewagę nad największą rywalką, Czeszką Janą Bartovą (RRP). Biorąc pod uwagę, że najsłabszy wynik z całego sezonu nie będzie liczony, to jej przewaga wynosi zaledwie 4pkt (Widmann 648pkt, Bartova 644pkt). Zapowiada się, że w Austrii będzie bardzo zacięta rywalizacja o końcowy triumf i już nie możemy się doczekać by to zobaczyć!

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
Podium kobiet

W męskim super finale również było bardzo gorąco. Zaczęło się od prowadzenia Francuza Guillaume Cauvina (Giant Factory Off Road Team), ale za chwilę na fotelu lidera zmienił go Austriak David Trummer (RRP).

Trummer z czasem 3:48.247min udowodnił, że będzie bardzo ciężko go pokonać i tak było faktycznie. Jedynie Włoch Loris Revelli (Argentina Bike) był bardzo blisko, ale ostatecznie przegrał o setne sekundy.

Na trasie pozostało tylko trzech zawodników. Czech Martin Lebl (CTM Racing Team) przegrał walkę z trasą i było jasne, że nie uzyska dobrego rezultatu. Również Austriak Andreas Kolb (Sports Nut DH Team) miał trochę problemów podczas swojego przejazdu i zakończył zawody poza pierwszą dziesiątką. Ostatnim zawodnikiem na trasie był Stanislav Sehnal, który wygrał kwalifikacje, a przejazd finałowy zakończył ze stratą trzech sekund do Trummera. Jednak i tak świętował swój najlepszy wynik w karierze. Tym samym triumfował Trummer, przed Revellim i Sehnalem. Warto wspomnieć, że w pierwszej szóstce wyścigu nie było żadnego zawodnika starszego niż 22 lata, co tylko potwierdza, że w Europie zapowiada się naprawdę ekscytująca rywalizacja w najbliższych latach.

iXS Puchar Europy DH 2016 #5: Trummer i Cappellari wygrywają w Les deux Alpes
Podium mężczyzn

Rzut okiem na klasyfikację generalną i na czele bez zmian. W wyścigu w Les deux Alpes nie wzięli udziału lider rankingu, Niemiec Johannes Fischbach (Radon Magura Factory), oraz depczący mu po piętach, nasz rodak Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro). Dzięki zwycięstwu we Francji na trzecie miejsce wskoczył David Trummer, czwarte miejsce zajmuje Francuz Faustin Figaret (Radon Magura Factory), piąte Loris Revelli, a szósty jest Stanislav Sehnal.

Wielki finał tegorocznej serii iXS Pucharu Europy DH wciąż przed nami. We wrześniu wszystko się rozstrzygnie, a decydującą areną zmagań będzie austriacki Leogang.


Pełne wyniki oraz oficjalna strona: ixsdownhillcup.com