Tegoroczne Mistrzostwa Polski w zjeździe rowerowym, które odbyły się w dniach 23-24 lipca w Czarnej Górze, przeszły praktycznie bez echa. Podczas imprezy nie brakowało emocji oraz zaciętej sportowej rywalizacji. Niestety, próżno w sieci szukać informacji o zawodach i nie wiem czy dlatego, że organizatorowi nie zależało na wypromowaniu najważniejszej imprezy sezonu, czy dlatego, że taki obraz idealnie podsumowuje tegoroczny Puchar Polski DH… Warto dodać, że Mistrzostwa Polski w Czarnej Górze były zarazem drugą (i ostatnią) rundą Pucharu Polski DH 2016.

Mistrzostwa Polski DH 2016 - wyniki

Z kronikarskiego obowiązku wspomnę, że zwycięzcami kategorii hobbystów zostali: Tomasz Nadarzyński (Downhill Gorzanów, hardtail), Wiktor Juraszek (Biotop, junior), Kamil Gładysz (Syndrome Racing, full).

Kobiety

Do rywalizacji przystąpiło dziesięć pań (dwie Czeszki). Niepokonana w ten weekend była Elżbieta Figura (Born To Bike AWF Katowice), która tym samym zdobyła tytuł Mistrzyni Polski DH 2016. Dzięki temu zwycięstwu wygrała także klasyfikację generalną Pucharu Polski DH. O drugie miejsce zaciętą rywalizację stoczyły Anna Sojka (Giant Enduro Academy) oraz Laura Wojtas (Garmin Diverse Beskidia). Ostatecznie o zaledwie 0.26s lepsza okazała się bardziej doświadczona Sojka i tym samym to ona zdobyła srebrny medal. W klasyfikacji generalnej drugie miejsce ze stratą 10pkt zajęła Anna Sojka, a na trzecim miejscu uplasowała się Laura Wojtas, która ma tyle samo pkt (320) co Inka Januła (ABC – Arek Bike Camp), ale dzięki lepszej lokacie podczas Mistrzostw Polski, jest na wyższej pozycji w generalce.

Masters II

Kategoria Masters II to kolejny triumf Dominika Pyci. Dominik obronił tytuł z zeszłego roku oraz odniósł drugie zwycięstwo w tym sezonie, dzięki czemu wygrał klasyfikację generalną. Srebrny medal przypadł Rafałowi Wiszniewskiemu (3City Racing), a brązowy zdobył Grzegorz Góra (Loża Szyderców). W klasyfikacji generalnej wygrał Dominik Pycia, przed Rafałem Wiszniewskim oraz Grzegorzem Górą.

Masters I

Najliczniej obsadzona kategoria Masters I to triumf ekipy 3racing Group. Ich reprezentanci stanęli na dwóch najwyższych stopniach podium – Artur Miśkiewicz zdobył złoty medal, a Aleksander Wieczorkiewicz srebrny. Brązowy medal przypadł Mateuszowi Jasińskiemu. Dobrze tych Mistrzostw z pewnością nie będzie wspominał Michał Śliwa (Myślenice Top Riders), który wygrał eliminacje i był jednym z faworytów do końcowego zwycięstwa, ale ostatecznie nie ukończył przejazdu finałowego. Triumf w klasyfikacji generalnej przypadł Aleksandrowi Wieczorkiewiczowi, który zgromadził 410pkt. Drugie miejsce zajął jego kolega z drużyny i świeżo upieczony Mistrz Polski – Artur Miśkiewicz, 372pkt – a trzecie miejsce przypadło Rafałowi Wyroślakowi – 305pkt.

Juniorzy

Wśród juniorów najszybszy był Jakub Żbikowski, który w pokonanym polu pozostawił Michała Ziobro (DTR Osielec) oraz Czecha Hugo Robenka (Commencal PDF Team). Brązowy medal Mistrzostw Polski przypadł natomiast Michałowi Dendysowi (ABC – Arek Bike Camp), który w zawodach w Czarnej Górze zajął czwarte miejsce. Klasyfikacja generalna to triumf Jakuba Żbikowskiego, drugie miejsce zajął Sebastian Macura (Surge Downhill City Team), a trzecie Michał Ziobro.

Elita

Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro) zgarnął w tym sezonie wszystko co było można – wygrał obie rundy Pucharu Polski, zdobył Mistrzostwo Polski oraz wygrał klasyfikację generalną. Drugie miejsce w tym sezonie konsekwentnie zgarniał z kolei Wojciech Czermak (Born To Bike), który tym samym zdobył srebrny medal MP oraz drugie miejsce w generalce. Brązowy medal zdobył natomiast Konrad Zamojski (Park Rowerowy Czarna Góra), a w klasyfikacji generalnej trzecią lokatę zajął Artur Hryszko (Syndrome Racing).

I to by było na tyle jeśli chodzi o tegoroczny sezon naszego rodzimego Pucharu Polski DH. Całe dwie edycje, z czego jedna runda była Mistrzostwami Polski. Miejmy nadzieję, że kolejny sezon będzie bardziej obfity w zawody, a teraz możemy udać się na zasłużone wakacje ;)

Wszystkie wyniki Mistrzostw Polski DH znajdziecie w tym miejscu, a wyniki poszczególnych zawodów oraz klasyfikację końcową Pucharu Polski DH 2016 (czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie z PZKol) można znaleźć pod tym linkiem.