Przez ponad dekadę, wzgórza góry świętej Anny są świadkami rywalizacji na rowerach górskich na najwyższym światowym poziomie. Nie inaczej było w ten weekend, podczas szóstej rundy Pucharu Świata DH 2016.

Puchar Świata DH 2016 #6: Rachel Atherton i Danny Hart wygrywają w Kanadzie
Tracey Hannah

W wyścigu pań historyczny wyczyn śrubuje Rachel Atherton (Trek Factory Racing), która kontynuuje zwycięską serię od początku ubiegłego sezonu. W kwalifikacjach zdominowała rywalki ponad 12-sekundową przewagą nad drugą Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team), a jedyna zawodniczka, która obecnie może jej zagrozić – Tahnee Seagrave (Transition Factory Racing FMD) – zaliczyła mocną glebę i ledwo dokończyła swój przejazd. Młoda Brytyjka nie dała jednak za wygraną, ale ostatecznie wystarczyło to tylko na trzecie miejsce w finale. Drugie miejsce zajęła Tracey Hannah (Polygon UR), która tym samym odbiła sobie bardzo nieudane kwalifikacje. Zwycięstwo odniosła Rachel, która w finale miała „zaledwie” 11 sekund przewagi.

Rachel Atherton

Final Results – Elite Women Mont Sainte Anne 2016 by lauren1224 on Scribd

Danny Hart

Pierwszym z zawodników, który uzyskał naprawdę dobry czas był George Brannigan (Commencal Vallnord), ale ostatecznie wystarczyło to tylko na siódmą lokatę. Wielokrotny zwycięzca zawodów na górze świętej Anny, Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) tym razem musiał zadowolić się szóstą lokatą, tuż przed nim uplasował się Luca Shaw (SRAM TLD), który typowany jest jako nowy członek ekipy Santa Cruz Syndicate. Powracający po złamaniu obojczyka, obecny Mistrz Świata Loic Bruni (Specialized Gravity) wykręcił czas 4:00.792 i wydawało się, że będzie to wielki powrót. Jednak czego nie udało się dokonać Troy’owi Brosnan’owi (Specialized Racing; piąte miejsce), udało się Aaron’owi Gwin’owi (The YT MOB), który był szybszy od Bruniego o 0.369s. Ostatnim zawodnikiem na trasie był Danny Hart (MS Mondraker Team), który potwierdził swoją świetną formę i jako jedyny zawodnik zszedł z czasem poniżej czterech minut. Czas 3:59.754 dał mu upragnione zwycięstwo i cenne punkty do klasyfikacji generalnej.

51181 DHI ME Results by rachellefrazer on Scribd

W rywalizacji juniorów dosłownie o włos wygrał Gaetan Vige (Commencal Vallnord), który z przewagą zaledwie 0.031s pokonał Finnley’a Iles’a (Specialized Gravity powered by SRAM). Na najniższym stopniu podium ze stratą niewiele ponad dwóch sekund zawody ukończył Elliot Heap (Chain Reaction Cycles PayPal).

Loic Bruni

Final Results – Junior Men Mont Sainte Anne 2016 by lauren1224 on Scribd

Walka o tytuł jeszcze się nie skończyła, a to głównie dzięki świetnej drugiej części sezonu w wykonaniu Danny’ego Hart’a. Finałowa runda odbędzie się w dniach 3-4 września w Vallnord w Andorze.

Zdjęcia: Bartek Woliński /Red Bull