Szósta edycja festiwalu rowerowego Bike Town Przemyśl 2016 odbyła się w nowej formie, bo w wersji jednodniowej. Co sprawiło, że majówka na Podkarpaciu przechodzi do historii jako rekordowa?

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Otwarciem festiwalu był poranny start około 700 rowerzystów w MARATONIE TWIERDZA PRZEMYŚL. Na pierwszych w tym sezonie zawodach zaliczanych do serii Cyklokarpaty.pl, stawiło się ponad 200 uczestników więcej niż w minionym roku. Zawodnicy rywalizowali ze sobą na trasie hobby, mega i gigant. Powracający na metę na przemyskim Placu Niepodległości zgodnie powtarzali, że choć nie mogło zabraknąć bieszczadzkiego błota, to nikt nie spodziewał się tak przyjemnej końcówki trasy – ostatniego zjazdu do centrum miasta oraz słonecznej pogody!

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Po raz pierwszy w historii Bike Town Przemyśl odbyły się zawody JUNIOR XC RACE, czyli okazja dla najmłodszych riderów do zakosztowania prawdziwie sportowej rywalizacji. Na starcie stanęły dzieci, które ochoczo brały udział w pierwszomajowym wyścigu.

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Jak na rowerową stolicę Polski przystało, na rowerzystów czekało więcej dyscyplin i jeszcze więcej nagród. ELIMINATOR MTB to kolejny debiut wśród dyscyplin, który przyciągnął do Przemyśla zawodników z całej Polski. Ten miejski sprint rowerowy z cyklu „SsangYong Eliminator MTB” odbył się po wąskich, stromych i brukowanych uliczkach wokół przemyskiego rynku.

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Grzegorz Miedziński, organizator Eliminatora MTB:

Krótki, ale solidny podjazd, ostre zakręty i wiele sekcji schodów skutecznie utrudniały rywalizację. Dzięki temu kibice mieli co oglądać – walka bark w bark, spektakularne wywrotki i finisze do ostatnich metrów.

Przy gorącym dopingu licznie zgromadzonej publiczności i emocjonującym komentarzu spikerów jako pierwszy linię mety przekroczył Łukasz Szymczuk (KKW Superior Wałbrzych).

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Dużym zainteresowaniem podczas całego dnia festiwalu cieszyło się CENTRUM TESTOWE KELLYS. Sporo wypożyczeń, testowania sprzętu i wymiany opinii. Przede wszystkim jednak każdy – zarówno amator jak i profesjonalista – miał szansę spróbować swoich sił i przejechać się na wycieczkę wokół Przemyśla.

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Ogromną popularnością cieszyły się także POKAZY TRIALOWE Bartka Ćwika, który oczarował przemyską publiczność opanowaniem sprzętu i sztuczkami na specjalnie ustawionych na Starym Rynku przeszkodach. Kilku śmiałków spróbowało swoich sił na specjalistycznym rowerze trialowym, co jednak okazało się nie lada wyzwaniem…

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Słońce powoli chyliło się ku zachodowi, a do rozegrania zostały jeszcze zawody Pucharu Świata w Dircie. Na przemyskim rynku odbyła się jedna z dwóch edycji tej imprezy, którą w tym roku będzie można zobaczyć w Polsce. Ten prawdziwy gwóźdź festiwalowego programu z roku na rok zdobywa coraz to większe grono z jednej strony – oglądających, z drugiej – zawodników. W tegorocznych zawodach na dropie startowym pojawiło się aż 34 dirt jumperów, z czego Polaków było 10, a reszta to reprezentacja całej Europy (głównie ze Szwecji, Niemiec, Republiki Czeskiej, Rosji, Ukrainy, Anglii czy Austrii).

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Kamil Obrok, Radical.sm:

Niedzielne zawody FMB World Tour DIRT to nie tylko najdłuższa lista startowa jaką mogliśmy do tej pory obserwować w kilkuletniej historii festiwalu Bike Town Przemyśl. To także całkowicie nowy układ przeszkód, który umożliwił zawodnikom wykonywanie niezwykle ciekawych i wymagających wszechstronnych umiejętności akrobacji powietrznych.

Największe wrażenie zrobił Jakub Adamski, który wykonał „backflip nohand to cancan“. Ostatecznie imprezę wygrał Szwed Viktor Douhan, który w porównaniu z ubiegłym rokiem awansował z trzeciego miejsca. Rosjanin Petr Andreev był drugi, z kolei miejsca na podium zamknął Ludwig Ekholm ze Szwecji.

Rekordowy Bike Town Przemyśl 2016

Po rozdaniu nagród, zakończeniem tegorocznego festiwalu był tzw. after w klubie Rutyna. Podsumowując Bike Town Przemyśl 2016, zarówno mieszkańcy, zawodnicy jak i organizatorzy zapamiętają obietnicę Prezydenta Miasta o tym, że w przyszłym roku widzimy się na dwudniowym festiwalu. Jeśli majówka to tylko w Przemyślu!

Organizatorami BIKE TOWN PRZEMYŚL 2016 są: Fundacja Azymut, Velo Projekt Sp. z o.o. oraz Urząd Miejski w Przemyślu
Projekt dofinansowany przez: Urząd Miejski w Przemyślu
Patroni: Prezydent Miasta Przemyśla, Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński
Patroni medialni: Czwórka Polskie Radio, TVP Rzeszów, Radio Eska, MTB.pl, BikeBoard, 43RIDE
Współorganizatorzy: RADICAL.sm, Eliminator MTB, Przemyskie Towarzystwo Cyklistów, Maratony Rowerowe Cyklokarpaty.pl, H7 Advertising & Marketing Agency
Sponsorzy: Monster Energy, GSHOCK, DH Szpak, Twoje Oko, Order of Code, Nowbud, ZUK, PWiK sp. z o.o., PGM sp. z o.o., PGK sp. z o.o., MPEC sp. z o.o. , As Bike.

Informacje na temat Bike Town Przemyśl 2016 można znaleźć na:
facebook.com/biketownprzemysl oraz biketown.pl
Kontakt e-mail: kontakt@biketown.pl