Kiedy na początku XVII wieku praprzodkowie zakładali osadę Baligród zapewne nikt z nich nie przypuszczał, że kilkaset lat później miejscowość ta będzie gospodarzem niecodziennego wydarzenia sportowego jakim była 2 edycja cyklu zawodów kolarskich „Enduro MTB series by Kellys”. Jak się okazało pomysł, aby ścigać się w bieszczadzkich lasach był strzałem w dziesiątkę. Jednak sporym wyzwaniem było przeprowadzenie w ramach imprezy Mistrzostw Polski Enduro w formule „on-sight”, po „przejęciu jej” i zaledwie 3 tygodniach przygotowań. Rzeczywistość pokazała, że ekipa organizacyjna stanęła na wysokości zadania a wyznaczone odcinki specjalne, dojazdówki, lokalizacja bazy zawodów w Ośrodku WISAN, bogate pakiety startowe, czy w końcu pula nagród i wieczorna impreza, były wysoko oceniane przez większość uczestników. Chcemy nadal podnosić standard naszych imprez, dlatego staramy dbać o każdy element całego wydarzenia. Jednym z takich kroków był nowy pomiar czasu, który zadziałał bez zarzutów mimo, że dotarł do nas z niemałymi przygodami – mówi Grzegorz Miedziński, organizator zawodów. Na dobre przeprowadzenie zawodów niewątpliwie mieli wpływ sędziowie PZKol, którzy sprawnie startowali kolejnych zawodników, robiąc dodatkowo ręczny pomiar czasu (będący backupem pomiaru elektronicznego).

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

W sobotę 8 października 2016 na starcie zawodów stanęło ostatecznie 169 zawodników z najodleglejszych miejsc Polski ale również Czech i Słowacji. Po odprawie technicznej i ceremonii otwarcia mistrzostw, kolejne grupy startowe otrzymywały mapy, podpisywały listę startową i wyruszały na trasę, a konkretnie w kierunku Przełęczy Żebrak (816m), gdzie przebiegały wszystkie dojazdówki. Jasne też było, że rywalizacja nie będzie łatwa, gdyż kilka dni wcześniej spadł w tym regionie śnieg. W połączeniu z kamieniami i zalegającymi na trasie liśćmi stworzył śliską mieszankę. Jednak warunki były jednakowe dla wszystkich – bo to w końcu formuła „on-sight” a wśród kandydatów do zwycięstwa nie brakowało praktyczne nikogo z czołówki. Wśród mężczyzn byli to m.in.: Arkadiusz Perin, Marcin Motyka, Mariusz Bryja, Remigiusz Ciok czy Roman Kwaśny. Natomiast wśród pań pewnie typowano Elżbietę Figurę i Magdalenę Zielińskią. Pierwszy odcinek specjalny był stosunkowo krótki ale bardzo kręty i stromy. Zawodnicy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami technicznymi, a spoglądając na foto-relację to było na co popatrzeć. Po nim czekał na uczestników bufet przy bazie Rabe.

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

Po wzmocnieniu się ciepłą herbatą, ciastkami oraz batonami i żelami Nutrend zawodnicy udali się na Jaworne (992m), gdzie startował OS nr 2. Pecha miał na nim obrońca tytułu mistrzowskiego – Arek Perin. Poważnie wyglądający wypadek, zmusił go do wycofania się z wyścigu (życzymy szybkiego powrotu do zdrowia). Był to szybki odcinek, w zasadzie bez trudnych odcinków technicznych, co pozwalało osiągać uczestnikom upragnione „flow”. Meta OSu zlokalizowana ponownie w okolicach bazy Rabe pozwoliła na odpoczynek, posilenie się i żywe rozmowy na bufecie. Stamtąd zawodnicy ponownie ruszyli na Przełęcz Zebrak, a dalej czerwonym szlakiem na Chryszczatą (998m), gdzie czekały na nich resztki śniegu. Początek trasy był zbliżony do OS1 – stromy, z licznymi zakrętami. Na samym początku był niezwykle śliski za sprawą błota trawers. Potem następowało lekkie wypłaszczenie by na koniec podobnie jak na OS2 pędzić łatwą ścieżką do mety, która znajdowała sie przy Bobrowym Jeziorku. Walka o cenne sekundy toczyła się od pierwszych metrów każdego odcinka a atmosfera na dojazdówkach była niezwykle przyjazna, choć czasami chłodna – patrz mgła i deszcz na Chryszczatej. Zawodnikom do pełni szczęścia brakuje zapewne jeszcze wyników on-line aby z jeszcze większą euforią ruszać na kolejny OS. Ale jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – „jest to do zrobienia”.

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

Podsumowując rywalizację można stwierdzić, że systematyka i równa forma to klucz do sukcesu. Kto odpowiednio dobrał opony a do tego bezbłędnie czytał trasę mógł liczyć na dobry rezultat. Sekundowe różnice czasowe na odcinkach specjalnych miały swoje odzwierciedlenie w końcowych wynikach, które wyglądają następująco:

Mistrzostwa Polski Enduro MTB

Elita Mężczyzn

1. Mariusz Bryja
2. Mateusz Baliński
3. Remigiusz Ciok

Masters

1. Marcin Motyka
2. Roman Kwaśny
3. Marcin Pałka

Kobiety

1. Magdalena Zielińska
2. Iwona Czyszczoń
3. Joanna Światłoń

Pełne wyniki Mistrzostw Polski Enduro znajdują się w tym miejscu.

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

Enduro MTB Series by Kellys

Kobiety

1. Magdalena Zielińska
2. Sylwia Katana
3. Iwona Czyszczoń

Junior

1. Łukasz Szymczuk
2. Andrzej Buńda
3. Szymon Janik

Elita

1. Marcin Motyka
2. Mariusz Bryja
3. Mateusz Baliński

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

Masters

1. Roman Kwaśny
2. Christian Prokop
3. Piotr Polak

Hardtail

1. Tomasz Zawada
2. Maciej Tlałka
3. Bartłomiej Hołuj

AZS Mężczyzn

1. Stanisław Rusnak
2. Kajetan Wróblewski
3. Piotr Rzepecki

AZS Kobiet

1. Katarzyna Burek
2. Joanna Sobieralska

Kategoria Drużynowa

1. 2B Enduro Team
2. bikeBoard
3. Giant Enduro Academy

Rywalizacja on-sight w Bieszczadach, czyli II edycja Enduro MTB Series by Kellys

W najbliższych dniach udostępnimy galerię zdjęć i relację filmową z imprezy na: facebook.com/EnduroMTBseries