W tym roku iXS Puchar Europy DH zajeżdża do Willingen po raz pierwszy w historii. Już w ten weekend odbędzie się druga runda tegorocznego pucharu, a w zawodach weźmie udział 350 zawodników z 22 krajów, którzy będą walczyć o cenne punkty do klasyfikacji generalnej.

Zapowiedź drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH 2016 - Willingen
Johannes Fischbach / iXS Puchar Europy DH Kranjska Gora 2016

Festiwal rowerowy, który odbywa się w Willingen, jest jednym z najpopularniejszych w tej części europy. Przyciąga mnóstwo uczestników (oraz kibiców), którzy mogą zmierzyć się w takich imprezach jak Rocky Mountain Marathon, Specialized-SRAM Enduro Series, Cannondale Graval Road Race, Radon Pump Battle i wiele innych. Jednak w tym roku najważniejszą częścią festiwalu jest druga runda iXS Pucharu Europy DH oraz ogromne targi rowerowe, które przyciągnęły ponad 180 wystawców.

Zapowiedź drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH 2016 - Willingen
Anneke Beerten / Specialized-SRAM Enduro Willingen 2015

Nawet, jeśli jest to pierwszy raz iXS Pucharu Europy DH w Willingen, to nie zmienia to faktu, że w tym miejscu odbywały się już zawody rangi Pucharu Świata DH. Trasa o długości 1650 metrów i przewyższeniu sięgającym ponad 300 metrów, jest zarazem najkrótszą trasą w całym tegorocznym pucharze, ale z całą pewnością przysporzy zawodnikom wielu problemów. Oczywiście trasa została także poddana przeróbkom, aby była jeszcze lepsza i trudniejsza. W zeszłym roku podczas iXS Pucharu Niemiec DH, najlepszy czas uzyskał Andreas Sieber (Radon Factory Racing). 2:05.199min było naprawdę rewelacyjnym rezultatem. Trasa tuż po starcie ma trochę hopek, następnie wpada do lasu, gdzie jest mnóstwo korzeni i kamieni, następnie mostkiem nad trasą maratonu, a kończy się na słynnej trasie four cross. Zobaczymy czy znajdzie się ktoś, kto pobije ubiegłoroczny rezultat!

Tegorocznym faworytem jest Johannes Fischbach (Radon Magura Factory Team), który jest obecnym Mistrzem Niemiec DH, a także wygrał pierwszą rundę iXS Pucharu Europy DH w Kranjskiej Gorze. Oprócz tego, wygrał klasyfikację generalną za 2015 roku i z pewnością będzie chciał się utrzymać na najwyższym stopniu podium. Drugim zawodnikiem, który ma wielką ochotę na zwycięstwo jest Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro), który zwycięstwo w Kranjskiej Gorze przegrał zaledwie o włos.

Zapowiedź drugiej rundy iXS Pucharu Europy DH 2016 - Willingen
Sławomir Łukasik / iXS Puchar Europy DH Kranjska Gora 2016

Oczywiście nie możemy zapominać też o takich zawodnikach jak obecny Mistrz Europy DH Jure Zabjek (Unior Tools Team) czy Faustin Figaret (Radon Magura Factory Team), który podczas ostatniego Pucharu Świata DH w Lourdes finiszował w pierwszej dziesiątce.

Wśród pań na prowadzeniu jest obecnie Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt), która z pewnością będzie walczyć o pełną pulę, a przeszkodzić w tym będzie jej chciała Carina Cappellari (Radon Magura Factory). Również Mistrzyni Niemiec DH Sandra Rübesam (Rose Factory Team), Mistrzyni Europy DH Jana Bartova (RRP) czy zwyciężczyni klasyfikacji generalnej iXS Pucharu Europy DH w ubiegłych latach, Zarja Cernilogar (Unior Tools Team), zadbają o wyścig pełen emocji.


Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com