Czternasta edycja festiwalu Crankworx Whistler odbędzie się w dniach 12-21 sierpnia. Podczas tegorocznej edycji imprezy doszło do kilku zmian, które znacząco wpłyną na kształt całego festiwalu – pump track został przeniesiony w inne miejsce, Red Bull Joyride odbędzie się w niedzielę, a do wszystkich wyścigów doszły dwie imprezy enduro.

Najważniejszą zmianą jest przeniesienie zawodów slopestyle Red Bull Joyride na niedzielę. Taka zmiana spowodowana jest chęcią zrobienia z tej imprezy tzw. „super bowl slopestyle’u”. Organizatorzy poprzez taki zabieg chcą przyciągnąć jeszcze więcej fanów i widzów.

Zapowiedź festiwalu Crankworx Whistler 2016

Darren Kinnaird, Dyrektor Generalny Crankworx:

Można nazwać to super niedzielą, niedzielą slopestyle, czy jakkolwiek inaczej. To jest najlepsza decyzja dla całego światowego tour’u. Slopestyle zawsze był najważniejszą imprezą Crankworxa, a w Whistler się to wszystko zaczęło. To stawia Red Bull Joyride na najważniejszym miejscu w całym festiwalu i z tego powodu chcemy, aby te zawody odbywały się w najlepszym czasie antenowym.

Chcemy by rodzice mogli zabrać swoje dzieci na zawody bez konieczności wracania wieczorem, a środek dnia sprawi, że fani z całego świata będą mogli komfortowo obejrzeć transmisję LIVE. To sytuacja dobra dla wszystkich.

Młodzi adepci kolarstwa, którzy przyjadą na Crankworx są bardzo ważnymi fanami dla nas, a wszyscy którzy oglądali Kidsworx mogą to potwierdzić. Dzieciaki kręcą się po mieście przez cały czas i stają się nieodłączną częścią festiwalu. Staramy się dopasować godziny imprez tak, aby mogli w nich wziąć udział, a dodatkowo cały czas rozszerzamy ofertę dla najmłodszych.

Jedna z dwóch nowych imprez enduro jest przeznaczona właśnie dla najmłodszych – Kidsworx Enduro. Trasa zaprojektowana dla dzieci w wieku 7-15 lat jest tylko częścią większej całości. Najmłodsi będą mogli rywalizować podczas zawodów zjazdowych, cross country, jazdy na czas, wyścigu po centrum, a do dyspozycji będzie także pump track ziemny oraz drewniany (wraz ze szkoleniami).

Leila Phillipson, koordynator Kidsworx:

Kidsworx to wspaniały sposób by wciągnąć dzieciaki w jazdę na rowerach górskich, a dla tych, którzy już się zaznajomili z tym sportem, mamy całą masę zawodów, w których mogą zmierzyć się z innymi. Dodatkowo jest to okazja by spotkać swoich idoli, którzy z wielką chęcią odwiedzają najmłodszych, wręczają nagrody czy rozdają autografy. Panuje tu naprawdę świetna atmosfera.

Zapowiedź festiwalu Crankworx Whistler 2016

Drugą nową imprezą enduro jest SRAM Canadian Open Challenger Enduro presented by CamelBak. Są to zawody dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału w rundzie Enduro World Series czy SRAM Canadian Open Enduro presented by Specialized — to po prostu szansa by rywalizować na najwyższym poziomie, na najlepszych trasach, ale w trochę krótszym formacie i luźniejszej atmosferze.

Dla widzów, zmiany z Red Bull Joyride, sprawiają że będą mieli czas na odwiedzenie innych imprez towarzyszących. Do tej pory zawody Ultimate Pump Track Challenge presented by Rock Shox odbywały się na placu olimpijskim, ale teraz zostają przeniesione do Bazy nr 2 na górze Blackcomb, gdzie więcej fanów będzie mogło podziwiać rywalizację oraz zostaną rozstawione ogródki piwne.

Ultimate Experience Pass to z kolei oferta specjalna dla tych, którzy chcą mieć pakiet VIP podczas Crankworx Whistler. Sprzedaż pakietów właśnie się rozpoczęła, a ceny startują od 109$.

Rejestracja jest otwarta na wszystkie imprezy, a lista wygląda następująco:

 • Garbanzo DH
 • SRAM Canadian Open Challenger Enduro presented by CamelBak
 • Fox Air DH
 • The Whip It Qualifier
 • Giant Dual Slalom
 • Canadian Open XC
 • Canadian Open DH presented by iXS
 • Kidsworx Enduro
 • Kidsworx DH Race – B-Line
 • AirDH Kidsworx Invitational
 • Kidsworx XC

Zapowiedź festiwalu Crankworx Whistler 2016

Więcej informacji oraz szczegółowy rozkład jazdy znajdziecie na oficjalnej stronie: Crankworx.com


Zdjęcia: Sean St. Denis