Dla fanów kolarstwa górskiego wybór aktualnego lidera w wyścigu o tytuł Króla Crankworxa, Adriena Lorona, był pierwszym typem do wytypowania zwycięzcy środowego wyścigu Fox Air DH. Jednak dla niego samego był to kolejny krok do ukoronowania czteroletniej drogi w walce o tytuł Króla Crankworxa. Teraz wystarczy mu tylko lub aż, drugie miejsce w ostatnim wyścigu.

Frenchman on fire in the fastest downhill at Crankworx Whistler
Adrien Loron

Napompowany dwoma zwycięstwami w poprzednich zawodach oraz kilkoma drugimi miejscami, Loron postawił wszystko na jedną kartę podczas zawodów zjazdowych, które są dalekie od jego głównej dyscypliny.

Adrien Loron:

Nie wiedziałem czy dam radę czy nie, ale dziś mogę powiedzieć, że się udało. Tak, to nie jest moja koronna dyscyplina, ale z drugiej strony jest to moja ulubiona trasa i miałem też świetny rower do ścigania się na niej.

W czwartek zobaczymy króla pump tracków ponownie w siodle podczas jego koronnej dyscypliny gdzie będzie starał się utrzymać fotel lidera. Jednak podczas Ultimate Pump Track Challenge presented by RockShox nie będzie miał łatwego życia. Zawodnicy zjazdowi z pewnością będą chcieli się odegrać, a wśród nich są takie tuzy jak Sam Blenkinsop.

Frenchman on fire in the fastest downhill at Crankworx Whistler
Jill Kintner

Loron jak zwykle ucina spekulacje o swoich szansach podczas całosezonowej walki o koronę, ale powiedział, że zawody Air DH były bardzo dużą szansą, aby odskoczyć w klasyfikacji. Z kolei dla kontrastu, obecna Królowa Crankworxa Jill Kintner ma już pewną obronę tytułu i teraz ze spokojem może dokończyć rywalizację.

Jill Kintner:

Wygranie tytułu to jak wygranie wojny, wspaniałe uczucie!

Kintner jest na wspaniałej pozycji, aby wziąć sobie długą przerwę, a zwycięstwo w Fox Air DH tylko potwierdziło jej wysoką formę. Wygląda też na to, że piątka jest w tym roku szczęśliwa dla liderów zjazdu. Kintner wygrała po raz piąty podczas Air DH, a dzień wcześniej Marcelo Gutierrez wygrał piąty raz z rzędu Garbanzo DH.

Frenchman on fire in the fastest downhill at Crankworx Whistler
Tracey Hannah

Zawody Fox Air DH rozgrywane są na najbardziej ikonicznej trasie Bike Parku w Whistler, podczas gdy zawody Garbanzo DH są najdłuższymi zawodami zjazdowymi na świecie. Obydwa wyścigi są bardzo dobrze znane zawodnikom z całego świata, a zarazem są bardzo mocno obstawione.

Jill Kintner:

Sekretem tej trasy jest jazda na krawędzi oraz wiedza, gdzie wylądować i skąd się wybić.

W połowie 10-dniowego festiwalu wielu zawodników czuje się już zmęczona startami, ale nie Sam Blenkinsop, który zajął dobre drugie miejsce.

Frenchman on fire in the fastest downhill at Crankworx Whistler
Marcelo Gutierrez Villegas

Sam Blenkinsop:

Mój przejazd był całkiem niezły, ale w nogach czułem już zawody enduro i Garbanzo. Nie czułem się świeżo, więc nie cisnąłem tak mocno jak zwykle.

Z kolei reprezentantka północnego Vancouver, Vaea Verbeeck, była zadowolona ze swojego startu. W końcu zdobyła swoje pierwsze dobre miejsce od zwycięstwa podczas Crankworx Rotorua.

Vaea Verbeeck:

Czułam się dobrze i jechało mi się również świetnie. Co prawda zajęłam tylko trzecie miejsce, ale i tak jestem zadowolona.

Verbeeck ma za sobą całkiem udany sezon. W Pucharze Świata DH utrzymuje się w pierwszej dziesiątce, a podczas kolejnych przystanków Crankworx World Tour osiąga co raz lepsze wyniki. W planach ma jeszcze starty podczas Dual Slalomu oraz Canadian Open Air DH presented by iXS, ale sama nie jest w stanie powiedzieć jakie ma szanse w tych zawodach.

Frenchman on fire in the fastest downhill at Crankworx Whistler

Fox Air DH Pro Men:

1. Adrien Loron – 4:02.17
2. Samuel Blenkinsop – 4:03.26
3. Marcelo Gutierrez – 4:05.33
4. Magnus Manson – 4:05.72
5. Kiran MacKinnon – 4:06.58

Pro Women:

1. Jill Kintner – 4:24.18
2. Tracey Hannah – 4:27.73
3. Vaea Verbeeck – 4:28.69
4. Caroline Buchanan – 4:29.30
5. Emilie Siegenthaler – 4:34.11


Oficjalna strona: crankworx.com