Dwunasta edycja legendarnej imprezy Red Bull Rampage zakończyła się zwycięstwem kanadyjskiego zawodnika Kurta Sorge’a, który jako jedyny wygrał te zawody po raz trzeci. Poprzednie jego triumfy miały miejsce w 2012 oraz 2015 roku, a tegoroczny przejazd zdecydowanie należał do najlepszych w całej historii. Na podium znaleźli się również reprezentanci USA – legenda freeride’u Cam Zink oraz absolutny debiutant Ethan Nell.

Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017
Kurt Sorge

Kurt Sorge:

Nie wiem co powiedzieć, wykonaliśmy tu ogromną ilość pracy w ciągu ostatnich dni i dzięki mojej ekipie, mogę sprawić, że moi fani są ze mnie dumni. To po prostu niesamowite uczucie! Wszyscy zawodnicy pokazali naprawdę konkretne sztuczki i przygotowali wspaniałe linie, to wszystko sprawiło, że dzisiejsze zwycięstwo smakuje jeszcze lepiej.

O trzecie zwycięstwo w historii Red Bull Rampage walczyło trzech zawodników – Sorge, Zink oraz Brandon Semenuk. Na koniec dnia to pierwszy przejazd Sorge’a uzyskał wynik 92.66pkt i sprawił, że jest on pierwszym zawodnikiem w historii, który wygrał tą imprezę trzykrotnie.

Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017 Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017
Cam Zink & Tyler McCaul

Format imprezy zmienił się troszkę od poprzedniej edycji i na bazie doświadczeń z ubiegłych lat zmieniono zasady tworzenia tras. Do zawodów przystąpiło 18 zaproszonych zawodników, a każdy z nich miał do dyspozycji dwóch kopaczy i jedynie podstawowe narzędzia. W końcowym rezultacie okazało się, że praktycznie żadna linia dwóch zawodników nie pokrywała się w całości.

Podczas zawodów sędziowie oceniali przede wszystkim trudność dobranej linii, wysokość skoków, kontrolę i płynność przejazdu, a także triki i styl. Wszyscy zawodnicy wznieśli się na wyżyny swoich umiejętności, dzięki czemu zapewnili wspaniały show dla zebranych kibiców na miejscu jak i przed TV.

Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017
Brandon Semenuk

Walka o drugie miejsce była bardzo zacięta i rozegrała się między ikoną freeride’u, Cameronem Zinkiem, oraz tegorocznym debiutantem, 22-letnim lokalesem Ethanem Nellem. Ostatecznie to Zink okazał się o 0.33pkt lepszy i zasłużenie zajął drugie miejsce.

Zwycięzca ubiegłorocznej edycji Brandon Semenuk, podobnie jak jego kolega z teamu Treka, Brett Rheeder, zaliczył glebę w pierwszym przejeździe, ale dobra dyspozycja podczas drugiej próby, zapewniła im odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017
Ethan Nell

Nagroda publiczności przyznawana przez Komisję Sportu Utah trafiła w ręce Francuza Antoine Bizet’a, a jego rodak Pierre Edouard Ferry zgarnął nagrodę „Kelly McGarry Spirit Award”.

Kurt Sorge wins Red Bull Rampage 2017
Kurt Sorge

RED BULL RAMPAGE 2017 TOP 5

1. Kurt Sorge – 92.66pkt
2. Cameron Zink – 90.33pkt
3. Ethan Nell – 90.00pkt
4. Brandon Semenuk – 89.66pkt
5. Brett Rheeder – 89.33pkt

Pierwsze miejsce – Kurt Sorge:

Drugie miejsce – Cam Zink:

Trzecie miejsce – Ethan Nell:


Tekst i zdjęcia: Red Bull Content Pool