Oprócz ostatniej rundy Pucharu Świata DHI i XCO, we włoskim Trentino w Val di Sole, odbyły się jedyne zawody four cross’owe organizowane pod egidą UCI – Mistrzostwa Świata 4X. Zawody miały miejsce na bardzo dobrze znanej trasie, która zbudowana została specjalnie na Mistrzostwa Świata 4X w 2008 roku i od tamtej pory jest to jeden z najlepiej rozpoznawalnych torów na świecie. Przy długości 600 metrów zarazem jest to najdłuższa trasa w całym tegorocznym cyklu 4X Pro Tour.

Mistrzostwa Świata 4X 2017

W rywalizacji pań wystartowało tylko 8 zawodniczek, a najlepszą z nich okazała się znana z tras Pucharu Świata BMX Racing czy rywalizacji o tytuł Królowej Crankworxa, Australijka Caroline Buchanan. Drugie miejsce zajęła Czeszka Romana Labounkova, a trzecia była Austriaczka Helene Fruhwirth. W finale wzięła udział jeszcze Brytyjka Natasha Bradley. Dla Buchanan był to już czwarty tytuł Mistrzyni Świata 4X w karierze. Poprzednie zdobyła w ubiegłym roku, a także w 2009 i 2010.

Caroline Buchanan i Felix Beckeman

Wśród mężczyzn do rywalizacji przystąpiło 45 zawodników, z których do finałów weszło 32. Wśród nich był jeden Polak, Gustaw Dądela, który ostatecznie ukończył zawody na 14 miejscu. Najszybszym zawodnikiem okazał się zwycięzca kwalifikacji, czyli Szwed Felix Beckeman. W drodze do finału pokonał faworytów m.in. obrońcę tytułu Słoweńca Mitję Ergaver’a (zajął 9 miejsce) czy ubiegłorocznego brązowego medalistę Brytyjczyka Luke’a Cryer’a (7 miejsce). Srebrny medal zdobył Francuz Quentin Derbier, a brązowy Włoch Giovanni Pozzoni. W finałowym biegu wziął udział jeszcze Niemiec Benedikt Last, ale musiał zadowolić się czwartą pozycją.