PROMOCJA BLACK FRIDAY: JERSEY RUNO.DESIGN x 43RIDE

Miniony weekend stał pod znakiem najważniejszych zawodów sezonu, czyli Mistrzostw Świata DH. Zawody odbyły się w australijskim Cairns i były zarazem ostatnimi zawodami w tegorocznym kalendarzu światowej serii zjazdowej. Impreza trzymała w napięciu do samego końca, a w trakcie trwania było mnóstwo zwrotów akcji oraz wypadków faworytów, które zdecydowały o ostatecznej kolejności.

Mistrzostwa Świata DH 2017 - Cairns
Loic Bruni

Mistrzem Świata w elicie mężczyzn został Francuz Loic Bruni, który zdobył ten tytuł po raz drugi w swojej karierze. O ile jego pierwszy tytuł zdobyty w 2015 roku w Andorze był ogromną niespodzianką, to w tym roku Loic był wymieniany w gronie faworytów. Na drugim miejscu uplasował się reprezentant gospodarzy, Australijczyk Mick Hannah. Przegrał złoty medal o niewiele ponad 0.3s. Gospodarze zresztą zawsze na swoim terenie są bardzo mocni – w czołowej szóstce znalazło się ich aż czterech. Na najniższym stopniu podium stanął Amerykanin Aaron Gwin, dla którego był to pierwszy medal w historii startów w Mistrzostwach Świata DH. Pozostałe miejsca w czołowej szóstce zajęli gospodarze – Jack Moir, Troy Brosnan oraz Sam Hill, który postanowił wrócić do zjazdu na te jedne zawody. W imprezie wziął udział również reprezentant Polski, Sławomir Łukasik. Po sobotnich przejazdach mierzonych mieliśmy nadzieje na dobry wynik, ale ostatecznie jego przejazd finałowy został zrujnowany przez kapcia w tylnym kole i został sklasyfikowany na odległej 65 lokacie.

Mistrzostwa Świata DH 2017 - Cairns
Podium elity mężczyzn: 1. Loic Bruni, 2. Mick Hannah, 3. Aaron Gwin

Mistrzostwa Świata DH 2017 - Cairns
Podium elity kobiet: 1. Miranda Miller, 2. Myriam Nicole, 3. Tracey Hannah

W rywalizacji pań największą stratą przed startem była kontuzja obrończyni tytułu, Brytyjki Rachel Atherton. Podczas treningów złamała obojczyk i musiała pożegnać się ze startem. Dużego pecha miała druga faworytka, jej rodaczka Tahnee Seagrave, która w przejeździe finałowym zaliczyła glebę i ukończyła zawody na odległej 10 pozycji. Jedyną faworytką, której udały się zawody, była zdobywczyni tegorocznego Pucharu Świata DH, Francuzka Myriam Nicole, która zdobyła srebrny medal. Mistrzynią Świata DH 2017 została Kanadyjka Miranda Miller, dla której jest to największy sukces w karierze. Z kolei trzecie miejsce przypadło reprezentantce gospodarzy, Australijce Tracey Hannah. W zawodach wzięła również udział Polka Agata Bulska, ukończyła zawody na przedostatnim 19-tym miejscu.

Mistrzostwa Świata DH 2017 - Cairns

Mistrzostwa Świata DH 2017 - Cairns
Matt Walker

W kategorii juniorów sprawa tytułu miała się rozstrzygnąć między dwoma największymi rywalami -Kanadyjczykiem Finnem Iles’em oraz Brytyjczykiem Mattem Walkerem. Iles niestety nie zaliczył tej imprezy do udanej, ponieważ dojechał do mety z ogromną stratą i 10 miejscem. Matt Walker z kolei stanął na najwyższym stopniu podium. Drugie miejsce zajął jego rodak Joe Breeden, a trzeci był Niemiec Max Hartenstern.

Najszybszą juniorką w Australii, podobnie jak w całym sezonie tegorocznego Pucharu Świata DH, była Francuzka Melanie Chappaz. Srebrny medal zdobyła reprezentantka Nowej Zelandii Shania Rawson, a brązowy krążek zdobyła Francuzka Flora Lesoin.

Zwycięski przejazd Loica Bruniego:

Zwycięski przejazd Mirandy Miller:

Najciekawsze momenty – elita mężczyzn:

Najciekawsze momenty – elita kobiet:


Zdjęcia: Michal Červený /UCI