Cóż to był za finisz sezonu! Tak zaciętej rywalizacji w Pucharze Świata DH nie pamiętają nawet najstarsi fani, a ostatnia runda dostarczyła jeszcze więcej emocji. Tego nie spodziewał się nikt, wszyscy zacierali ręce, aby być świadkami walki trzech zawodników, którzy mieli szanse na końcowy triumf. Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), Aaron Gwin (The YT MOB) oraz Troy Brosnan (Canyon Factory Racing DH) – wszyscy trzej mieli szansę na końcowe zwycięstwo i dzieliło ich zaledwie 77pkt. Ostatecznie w Val di Sole byliśmy świadkami niesamowitego thillera i z przytupem zakończyliśmy tegoroczny sezon Pucharu Świata DH. Do rozegrania zostały jeszcze tylko Mistrzostwa Świata DH, które odbędą się już na początku września w australijskim Cairns.

Puchar Świata DH 2017 #7: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Val di Sole
Aaron Gwin

Najszybszym zawodnikiem na trasie okazał się Aaron Gwin, który wobec wielkiego pecha Grega Minnaara, triumfował również w klasyfikacji generalnej. Greg podczas swojego przejazdu jechał po zwycięstwo, ale drobny błąd kosztował go wycieczkę poza trasę i rozwalenie tylnego koła. Na dół zjechał już na samej obręczy, a ostatnie kilkadziesiąt metrów musiał już pokonać pieszo. Rewelacyjne drugie miejsce zajął Amaury Pierron (Commencal – Lac Blanc), dla którego był to zarazem najlepszy wynik w karierze. Podium uzupełnił Loic Bruni (Specialized Gravity). Na 55-tej lokacie zawody ukończył jedyny Polak w stawce, Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing).

Greg Minnaar

Amaury Pierron

W klasyfikacji generalnej triumfował Aaron Gwin, który uzbierał 1149pkt. Drugie miejsce zajął Troy Brosnan z 990pkt, a trzeci jest Greg Minnaar z 974pkt. Sławek Łukasik w klasyfikacji generalnej zajął 47 miejsce z dorobkiem 254pkt.

Tahnee Seagrave

Wśród pań trzecie zwycięstwo w sezonie i drugie z rzędu odniosła Tahnee Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory). Drugą na mecie Myriam Nicole (Commencal / Vallnord) wyprzedziła o trzy sekundy, ale ostatecznie nie pomogło jej to w przeskoczeniu Myriam w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełniła zwyciężczyni kwalifikacji Tracey Hannah (Polygon UR). W klasyfikacji generalnej zwyciężyła Myriam Nicole z 1375pkt, druga była Tahnee Seagrave (1284pkt), a trzecie miejsce zajęła Tracey Hannah (1270pkt). Obrończyni tytułu z zeszłego roku Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH) zakończyła sezon na czwartym miejscu z 932pkt.

Myriam Nicole

Najszybszą juniorką okazała się Melanie Chappaz (Dorval AM Nicolai), która również triumfowała w klasyfikacji generalnej, a najszybszym juniorem został Finnley Iles (Specialized Gravity). Finnley’owi zabrakło zaledwie 20 punktów, aby zaliczyć perfekcyjny sezon, ale z 400pkt i tak bezproblemowo wyprzedził konkurencję. W klasyfikacji generalnej na 31 miejscu sklasyfikowany został Jakub Żbikowski, który zdobył 6pkt.

Puchar Świata DH 2017 #7: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Val di Sole Puchar Świata DH 2017 #7: Tahnee Seagrave i Aaron Gwin wygrywają w Val di Sole

Zdjęcia: Bartek Woliński /Red Bull